שתף קטע נבחר

מה יקרה כשהשמש תהפוך לענק אדום?

בעוד כמה מיליארדי שנים תסיים השמש את חייה בהתפשטות שתגיע עד למסלולו של כדור-הארץ. חוקרת אמריקנית חישבה מה יקרה למסלול הירח כשזה יקרה

חוקרת מאוניבסיטת איווה, שחישבה את התהליכים שיתרחשו כאשר השמש תסיים את חייה הגיעה למסקנה כי הירח המקיף את כדור-הארץ יתפרק, ורסיסיו יתפזרו על כדור-הארץ או יקיפו אותו. במידה ואתם מוטרדים לגורל החיים בכדור הארץ, אין לכם ממה לחשוש: הם יושמדו הרבה לפני כן.

 

השמש נמצאת כיום בערך בשלב המכונה "הסדרה הראשית" - שלב שבו הכוכב, הנמצא בתקופת האמצע של חייו, ממשיך בשריפת מאגרי המימן שלו. בעוד כ-5 מיליארד שנים תיכנס השמש לשלב הענק האדום, שלב שישפיע מיידית על מערכת השמש כולה, ובתוכה גם על כדור הארץ והירח.

 

במהלך שלב הענק האדום, השמש תתנפח למימדי ענק, עד שקצה האטמוספירה שלה ישק למסלול כדור הארץ כיום. הגופים הקרובים יושפעו בשל החיכוך הגדול עם הגז במסלולי ההקפה, שיכילו כמות חומר גדולה ביותר.

 

אתר החלל Space.com דיווח כי הירח מתרחק כל העת מכדור הארץ, ובעוד כ-5 מיליארד שנה מסלולו יהיה מרוחק ב-40 אחוזים לעומת המסלול היום. מסלול זה יהיה הראשון שיתעוות תחת השפעת השמש המתפשטת - חיכוך הגז יהיה משמעותי יותר בחלק המרוחק של המסלול - והשפעה זו על התנהלות מערכת השמש תהיה עצומה.

 

לפי הסברה הרווחת, הירח נוצר כאשר גוף בגודל של מאדים התנגש בכדור-הארץ הצעיר. הפגיעה העצומה זרקה שרידים למסלול ההקפה, והם התגבשו והפכו לירח. הירח השפיע על כדור הארץ בגרמו לגלי גיאות באוקיינוסים, ואילו כדור הארץ המסתחרר במהירת משך אליו את הירח בתהליך הדדי. התוצאה: התרחקות של הירח ב-4 סנטימטרים לשנה, והאטת קצב הסיבוב של כדור-הארץ. בסופו של דבר יקיף הירח את כדור הארץ אחת ל-47 ימים ואולם שני הגופים יישארו במסלולם היחסי זה לעומת זה. תוצא נוסף שעתיד לקרות הוא שסיבוב כדור הארץ ישתנה אף הוא, כך שחודש ייארך 47 ימים ולא כ-30 יום כמקובל כיום.

 

הפיכת השמש לענק אדום תהווה גורם מנוגד ל"בריחת" הירח והיא תגרום לקריסתו ולחזרתו לנקודת ההתחלה - טבעת של רסיסים שהקיפה את כדור הארץ. וילסון מסבירה החיכוך עם החלקיקים מהאטמוספירה המתנפחת של השמש תגרום למסלול הירח לרדת עד למסלול רוש (18,470 ק“מ) מעל כדור-הארץ. בנקודה זו, כוחות הכבידה המחזיקים את הירח שלם יהיו חלשים מגלי הגיאות וגלים אלה יקרעו אותו. לפי המודל שהוצע, חלק מהרסיסים הללו יפלו כגשם על פני השטח של כדור-הארץ.

 

החיים על פני כדור-הארץ יושמדו, ככל הנראה, בשלב הרבה יותר מוקדם. לפי ההערכות, כאשר השמש להתחמם בעוד כחצי מיליארד עד מיליארד שנה, החיים על כדור-הארץ יהפכו לבלתי-אפשריים. יצויין כי התסריט הנוכחי תלוי בכמות החומר שהשמש תספיק לכלות בטרם תהפוך לענק אדום. החוקרת ציינה כי יתכן מצב נוסף, שבו הירח וכדור הארץ ייפרדו למסלולים שונים, ותרחיש נוסף, שקובע כי מסלולי הירח וכדור-הארץ לא יושפעו כלל מהתפשטות השמש.

 

הכותב הוא עורך אתר "הידען "

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נאס"א
התפרצות בפני השמש
צילום: נאס"א
מומלצים