שתף קטע נבחר

תלונה של א.ל.י.ס: בזק מעודדת הורדות פיראטיות

האגודה המייצגת בישראל את אולפני הסרטים הגדולים אינה מרוצה מהפרסומת החדשה של החברה, המעודדת הורדה של סרטים מהאינטרנט לדעתה. בזק מתעקשת כי היא מתכוונת לתכנים חוקיים בלבד, אך לא ברור למה היא מתכוונת

בפרסומת החדשה למבצע האינטרנט המהיר של בזק, הכולל חבילת גלישה במהירות חמישה מגה בייט ומסך בהנחה, מציעה דמות המגולמת על ידי השחקנית קארין אופיר לבן זוגה "להוריד סרט".

 

אופיר מציעה לחבר לצאת לקולנוע. כשהוא מסרב, היא מציעה לשכור סרט מספריית הוידאו, וכשהוא מסרב גם לעשות את זה, היא מציעה לו "בוא נוריד סרט". בשלב זה הקריין מכריז על מבצע האינטרנט המהיר. באתר אייס מדווח כי בא.ל.י.ס (אגודה להגנת יצירות סינמטוגרפיות) לא ממש אהבו את הפרסומת.

 

"אנחנו מטפלים בעניין, ועומדים לפנות לבזק ולרשות השניה על מנת שיפעלו להסרת הקטע הבוטה המעודד הורדת סרטים", אומר ל-ynet איציק כהן, מנכ"ל א.ל.י.ס, המייצגת בישראל את האינטרסים של אולפני הסרטים הגדולים בעולם.

 

אולי בזק מתכוונת להורדה של סרטים חוקיים?

 

"כאשר בזק מציעה 'בוא נלך לראות סרט בקולנוע - אין צורך להתלבש כי נוריד סרט', למה היא מתכוונת? הם חושבים שאנחנו מטומטמים?".

 

"חברה בסדר גודל של בזק לא יכולה להיות גורם מעודד לביצוע עבירה".

 

סדרות ברשת - רק בארה"ב

"שירותי התוכן המוצעים באינטרנט עוברים בתקופה האחרונה מהפך משמעותי", נכתב בהודעה לעיתונות של בזק על המבצע הנוכחי, "ביטוי לכך אפשר לראות בתופעה של ערוצי הטלוויזיה המובילים בארה"ב שמעלים לאינטרנט את כל הסדרות החדשות בעלות הרייטינג הגבוה, לנוחות הגולשים. כמו כן, ניתן היום לצפות בסרטים ובקליפים בצורה חוקית באמצעות האינטרנט".

 

פנינו לדוברת בזק והיא ציינה כי היא אינה מעודדת הורדות בלתי חוקיות, אלא מתכוונת לתוכן חוקי בלבד.  

 

על פי הדוברת, ישנן סדרות הזמינות לצפיה ברשת בחינם ובאופן חוקי, ביניהן "עקרות בית נואשות", המועלות לרשת על ידי רשתות השידור בארה"ב.

 

פרקי הסדרות הללו אכן זמינים לצפיה ברשת, אך גולשים ישראלים שינסו לצפות בהן יקבלו הודעה המבשרת כי הם זמינים רק עבור גולשים מארה"ב.

 

למעשה, מלבד מיזם 012.fun שנסגר, לא היו בישראל שירותי הורדות סרטי קולנוע או סדרות באורך מלא בתשלום או בחינם.

 

מספר שירותי סרטים פועלים בחו"ל, אך גם אם חלקם לא חסומים בפני ישראלים, זכויות היוצרים על הסרטים בישראל שייכים רק למפיצים הישראלים ולכן השימוש בהם אינו חוקי.

 

התעקשנו בכל זאת לדעת לאיזה תוכן חופשי וזמין מתכוונת החברה, אבל מהחברה נמסרה רק ההודעה הבאה: "צריך הרבה דימיון כדי לחשוב שהפירסומת של בזק מעודדת הורדת סרטים לא חוקית. כמות התכנים באינטרנט הניתנת להורדה באופן חוקי ולגיטימי היא גדולה, והיא אף הולכת ועולה כל העת. בכל מקרה, בזק הבהירה לא פעם - באופן הברור ביותר שאינו מותיר מקום לספק - שאין היא מעודדת שימוש בלתי חוקי באינטרנט בשום צורה שהיא" 

 

לא הפעם הראשונה

לא מדובר בפעם הראשונה בה בזק מפלרטטת עם הפיראטיות. לפני כשנתיים, יצאה החברה בקמפיין לאינטרנט המהיר בו נאמר "הרייטינג בטלוויזיה עומד להיות נמוך. מאוד נמוך"; "את שוברי הקופות בקולנוע הולכים לראות רק הסדרנים".

 

מבזק נמסר אז בתגובה, כי הפרסומת מדגישה את יתרונות התוכן של שירות הפס הרחב של בזק ולא בשום דרך אחרת, ושהמבצע אטרקטיבי דיו בשביל להשאיר אנשים בביתם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג' בנק
תכנים חוקיים בחינם?
צילום: גטי אימג' בנק
מומלצים