שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  דג סחוס נדיר נלכד במימי יפן
  דייג יפני נדהם לגלות יצור בעל גוף של צלופח ופה משונן של כריש. חוקרים שבדקו את היצור המוזר קבעו כי מדובר במאובן חי נדיר ביותר

  דייג יפני שיצא כהרגלו לפרוש רשתות מחוץ לנמל שיזואוקה (Shizuoka), מצא עצמו עד למחזה בלתי רגיל: יצור מוזר למראה, בעל גוף של צלופח ופה משונן של כריש, שהגיח בקרבת סירתו. הדיג, שבילה שנים ארוכות בים ומכיר את מיני הדגים החיים במימיו, נדהם למראה היצור המוזר והלא מוכר שהתגלה בפניו. הוא מיהר לבשר לרשויות הפארק הימי באו'אשימה (Awashima) על התגלית, וצוות מיומן נשלח ללכוד את היצור הנדיר.

    

  לאחר שנתפס אותו יצור משונה, התברר כי מדובר בחסחוסן צלופחי (Chlamydoselachus anguineus), אחד מדגי הסחוס הירודים ביותר שידועים למדע. המין עצמו נתגלה במימי יפן רק בשנת 1884, ובתחילה סברו כי אפשר שמדובר בכל זאת בצלופח. אולם 6 הזימים הסגירו את השתייכותו לסדרת שש-זימאים (Hexanchiformes) שבדגי הסחוס, ולא כמין נוסף בדגי הגרם. כיום מחשיבים אותו למאובן חי, משום שלא השתנה כמעט כליל מבחינה אנטומית, מאז החל להתקיים באוקיינוס הקדום לפני עשרות מיליוני שנים.

    

  החסחוסן מצוי בעומק של שש מאות מטרים ויותר, וניזון בעיקר מדיונונים ומדגים. הפרט שנלכד זוהה כנקבה שאורכה 1.6 מטר - קטנה במעט מן הגודל המירבי. היא נמצאה במצב גופני ירוד, וסבורים שהגיעה לידי כך היות שבילתה זמן רב מדי במים רדודים יחסית. סברה אחרת גורסת כי יתכן שהגיעה לפני המים העליונים בגלל חולי כלשהו. היא הושמה בבריכת מים פתוחים בפארק, וצוות המטפלים הספיק להסריטה בטרם מתה כעבור שעות אחדות. זהו תיעוד יחיד במינו מאחר שעד כה נמצאו ברשתות הדייגים רק פרטים מתים ממין זה.  

   

  במשפחת החסחוסניים (Chlamydoselachidae) קיים רק עוד מין נוסף ושמו חסחוסן דרום-אפריקאי, ומאחר ששני מינים אלו כה שונים משאר מיני השש-זימאים, מציעים לאחרונה לשייכם לסדרה נבדלת משל עצמם בשם חסחוסאים (Chlamydoselachiformes).

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים