שתף קטע נבחר

הנבצרות של איתן ורבנן

למתלוננות נגד הנשיא, שהותקפו כנראה פעמיים, מגיע יותר מההיגיון המסולף של מיכאל איתן ועובדיה יוסף

חבל שזה כל-כך מובן לנו וטבעי, שרבנים יהיו נגד הבנות שנפגעו מידי הנשיא; שהאצולה הדתית, שהייתה לה הפעם הזאת הזדמנות לתקן את דרכיה ולקבוע משהו על בסיס מוסרי ולא רק הלכתי - חבל שהיא ומיכאל איתן, שלחם בחירוק שיניים נגד הבנות שסבלו; חבל שכה רבים ברשות התורה חברו יחדיו נגד ההיגיון הצרוף, שאפילו יש סיכוי אחד למאה שהנשיא חף מהפשעים המיוחסים לו - איש כזה אינו יכול לכהן אפילו יום כנשיא מדינה, כל מדינה, על אחת כמה וכמה מדינה יהודית.

 

היהדות במיטבה ייחלה להיות מה שאמר הלל הזקן, "אל תעשה לחברך את השנוא עליך". אז מיכאל איתן יכול כנראה לחיות עם היפוך משפט זה. אבל איך יכולים יהודים דתיים, שחלקם אפילו קרא את המקורות, לחיות עם הסילוף? הימין והדתיים נוטים מיד להפנות גב לעוול, כי הם לרוב מקדשים אותו. הנשים שתקף (לכאורה) הנשיא בפראות שלא הייתה כדוגמתה בהיסטוריה של שום מדינה - בוודאי מגיע להן משהו טוב יותר, מאשר מיכאל איתן או עובדיה יוסף.

 

לא נורא אם פעם אחת גם הם היו נוקטים עמדה מוסרית. והרי רק נאומו של קצב צריך היה להוות עילה לסילוק פרא משתלח שכמותו, שכך דיבר על נשים שסבלו ושחשות בושה, וכמו כל הנאנסות - מחפשות גג להתחבא תחתיו, משום שהרעיון שמישהו חירף את מיניותן, כלומר: את היסודי שברגשותיהן, אינו קל וכואב עד מאוד.

 

לפני שנים ליוויתי מישהי שגבר עשה בה מעשה מגונה. במשטרה ישבו עם הנערה ההיא, שהכי קרוב למין שהצליחה לתאר היה "זה מין תפוח כזה" - וגם על משפט שכזה הסמיקה. חקרו אותה בגסות, שאלו אם הוא נגע לה פה או שם. היא הייתה אומללה. אז ודאי הנערות הללו, שהנשיא, בתוקף סמכותו לכאורה, פגע בהכי אינטימי שרק אפשר - חשות כאב נורא ובושה איומה מדברי הח"כים דוגמת איתן בוועדה, שדנה האם להדיח את הנשיא. והח"כים, מלבד אחדים - בעיקר הנשים שיודעות משהו על נוסח ההתנהגות כלפיהן - אישרו את הנבצרות הזאת.

 

ומול הכנסת עומדות הנשים הללו שכך נתקפו ואולי אפילו פעמיים, פעם במעשה ופעם במילותיו של נשיא מדינה יהודית. והאיש הזה דיבר מול עם ישראל. מה שאמר לא היה בחדרי חדרים. האיש העלוב תקף את התקשורת, שלולא הייתה נדיבה כלפיו, לא הייתה משדרת דקה מנאומו או קוטעת אותו אחרי שהשתלח בה ובנערות.

 

אם אכן ייצא זכאי, הרי שייצא מלך, ואנחנו נלבש שחורים ונבכה ונתחנן שיסלח לנו. אבל מוסד ממלכתי ישראלי חשוב יותר מאיזו ג'סטה כזאת או אחרת. אם האיש הזה לא יודח לאלתר בגלל רבנים ואנשים חסרי כבוד ודרך ארץ ומוסר כמיכאל איתן, יהיה רע ומר לכולנו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים