שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סקר: 81% סבורים ששי דרומי צדק כשירה בפורץ
  מסקר של מכון דחף עולה תמונה חד-משמעית בנושא פריצות והגנה עצמית: 64 אחוזים מהנשאלים אמרו כי גם הם היו יורים בפורץ במצב דומה, 65 אחוזים סבורים שאין להעמיד את החוואי שי דרומי לדין. בכינוס מיוחד של הלובי החקלאי הוצגה תמונה קשה לפיה אירעו 2,687 מקרי גניבה מחקלאים בשנה שעברה

  81 אחוזים מתושבי המדינה סבורים שהחוואי שי דרומי עשה נכון כשירה באדם שפרץ לחוותו. כך עולה מסקר שנערך על-ידי ד"ר מינה צמח ממכון דחף.

   

  מתוצאות הסקר, בו נשאלו לעמדתם 500 בני אדם המהווים מדגם מייצג של האוכלוסיה היהודית בארץ, מתגלה תמונה חד-משמעית בנושא פריצות והגנה עצמית. 87 אחוזים מהנשאלים בסקר בטוחים שתושבי וחקלאי הנגב לא יכולים לסמוך על משטרת ישראל. 64 אחוזים אמרו כי אם הם היו נקלעים למצב דומה הם היו יורים בפורץ, עוד לפני שבדקו אם הוא מסכן את חייהם.

   

  עוד עולה מתוצאות הסקר כי 74 אחוזים מתושבי המדינה היהודים בטוחים שישראל צריכה לאמץ את החוק האמריקני, לפיו "ביתי הוא מבצרי". 65 אחוזים סבורים כי אין להעמיד את דרומי לדין על הריגה מכיוון שירה למוות בפורץ. את הסקר הזמין יועץ התקשורת, ניר ניסים, המייעץ למועצות בדרום.

   

  יו"ר המועצות האזוריות בישראל וראש מועצת רמת נגב, שמואל ריפמן, קרא למפכ"ל המשטרה ולשר לביטחון פנים לערוך שינוי מקיף באשר לתפקוד המשטרה. ראש מועצת עומר, פיני בדש, טוען כי רק חקיקה ומעצר עד תום ההליכים יורידו מיידית את כמות הפשיעה בצורה משמעותית, ועל בתי המשפט לעצור עד תום ההליכים עבריינים שהורשעו קודם לכן.

   

  נזק גדול לחקלאות מגניבות

  17,500,150 שקלים. זוהי הערכת הנזק הכספי מגניבות חקלאיות בשנת 2006, אותה הציגו היום (א') בישיבה מיוחדת נציגי המועצות האזוריות וקציני ביטחון בכינוס מיוחד של הלובי החקלאי בנושא מכת הגניבות החקלאיות. הישיבה, שהתכנסה על רקע הגשת כתב האישום נגד דרומי, נפתחה בהודעה מטעם נציג המועצות האזוריות, שדיווח כי עד כה נאספו 75,000 שקלים בקרן למימון הליכי משפטו של החקלאי.

   

  בישיבה השתתפו שלושה מחברי הלובי בכנסת, ח"כ אבשלום וילן (מרצ), ח"כ יצחק אהרונוביץ (ישראל ביתנו) וח"כ צבי הנדל (האיחוד הלאומי - מפד"ל) ובה פירטו ראשי המועצות וחברי הכנסת את הצעדים המשותפים שהם רוצים לנקוט לטיפול מיידי בתופעת הגניבות המאיימת על פרנסתם של חקלאים רבים ברחבי הארץ.  


  ישיבת הלובי החקלאי (צילום: ניב קלדרון) 

   

  בפתח הישיבה ביקש ח"כ וילן שלא להתמקד בעניינו של דרומי, אלא במצוקות החקלאים ובבעיית האכיפה בנושא עבירות הרכוש. "רק אחרי מקרה שי דרומי ראיתי את משטרת ישראל בשטח. כולנו מכירים את ההסלמה בתחום הגניבות ויש פה אוזלת יד מתמשכת של רשויות החוק". לדברי וילן, "כשיש מהומות בכדורגל, יותר קל להזיז עניינים כי כולם רואים את זה מאשר גניבות מדי לילה בלילה. משטרת ישראל לא נותנת את המשקל המתאים לבעיה הזו".

   

  לביקורת על התנהלות המשטרה הצטרף ח"כ יצחק אהרונוביץ, ניצב בדימוס, שטען כי "המשטרה לא מסוגלת, היא קטנה על מדינת ישראל בצרות שלה, בבעיות שלה, בשחיתות שלה. הגנבים החקלאיים לא מעניינים את משטרת ישראל. כשיש פשיעה ואלימות ברחובות אז הגניבות נדחקות הצידה ולא מסתכלים על הנזק האישי של החקלאי. הבעיה היא גם בחקיקה. המקרה של שי דרומי הוא מקרה קלאסי שצריך לשנות את נושא ההגנה העצמית.

   

  ח"כ צבי הנדל מיקד את דבריו בחשיבות לשמור את נושא מצוקת החקלאים על סדר היום, ודאג גם הוא לעקוץ את התקשורת. "שם המשחק העיקרי הוא אווירה ציבורית. למרות שדעת הקהל היא לא זו שנותנת תקציבים ומאשרת חוקים, היא הכוח העיקרי. אחרי האירוע של שי דרומי, התפללתי שזה לא יהיה אירוע המזוהה עם חובשי הכיפות. אילו לא היתה לגיטימציה של המפ"איניקים זה היה נעלם מהתקשורת תוך יום והוא היה הופך להיות קורבן".

   

  2,687 מקרי גניבה מחקלאים בשנה

  במהלך הישיבה הוצגו נתונים רבים על "מכת" הגניבות החקלאיות, לפיהם בשנת 2006 אירעו 2,687 מקרים של גניבות חקלאיות, מתוכם רק 1,952 דווחו למשטרה. עיקר אירועי הגניבות החקלאיות במועצת הדבש (642 אירועים), בהם נגנבו 1,492 כוורות ונגרמו נזקים כגון רדיית דבש, גניבות חלות ועוד. מועצות מרכזיות נוספות שבהן אירעו גניבות חקלאיות: לכיש (307 אירועים של גניבות בקר, עגלים, רכבים וגניבת תוצרת חקלאית), מנשה (271), עמק יזרעאל (196), אשכול 168) ומרום הגליל (150).

   

  האחראי על הביטחון במרכז המועצות המקומיות, דודי דקל, הציג שורה של דרישות של הלובי החקלאי שמטרתן לפתור את המצוקה בה שוהים החקלאים, בשל מצוקת הגניבות. היצירתית שבהן - דרישה להקמת בנק DNA לבעלי חיים.

   

  דרישות נוספות שהוצגו בישיבה: בדיקת מעברי יהודה ושומרון מישראל כלפי חוץ ולא רק אל תוך ישראל, החזרת מג"ב לייעודו המקורי - כוח משטרתי במגזר הכפרי, הפעלת יחידות יעודיות למלחמה בפשיעה במגזר הכפרי; הקמת יחידה ייעודית ללחימה בפשיעת גניבות המתכות, שדרוג חוק ההגנה העצמית, חקיקה בנושא חיוב חברות הביטוח לבטח אמצעי ייצור חקלאיים; הכשרת תובעים בעבירות חקלאיות, העברת הטיפול של המגזר הבדואי בדרום לידי מג"ב, סיוע באמצעים אלקטרונים בשטחים הפתוחים, הוספת סיורים כפריים וציודם באמצעי לילה ותוספת של סייר ביטחון לכל מועצה חקלאית גדולה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  דרומי. הואשם בהריגה
  צילום: פלג חבצלת
  ריפמן. שינוי בתפקוד המשטרה
  צילום: אדוה לויד
  דודי דקל. רשימת דרישות
  צילום: ניב קלדרון
  מומלצים