שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מה עשה ירון לונדון לפני 22 שנה?

  הגיש את מבט. בלי מוטי קירשנבאום אבל עם הרבה חן. קבלו את מהדורת החדשות של 1985 מתוך "כך היה"

   

   

  הנה הזדמנות לראות מה עשה ירון לונדון לפני 22 שנה. הקטע מתוך "כך היה", רצועת הנוסטלגיה של ערוץ 1 בהגשת יגאל רביד (א'-ד' 18:15; לקט ביום ו' 19:00), מוכיח שחיים יבין לא נולד על כיסא המגיש של "מבט" ומדי פעם אחרים איישו את המסך הלאומי, ביניהם גם מר לונדון, ירון זהבי המקורי, אינטלקטואל, עיתונאי וכותב פזמונים, שהגיש תוכניות אירוח רבות בטלוויזיה הישראלית. 

   

  זו גם הזדמנות לראות כיצד צולם אז כתב החדשות נחמיאס באופן פרונטלי ומאוד לא קליפי, כשהוא מקריא את עיקר הידיעה מתוך דפים מבולגנים כשבידו מיקרופון אימתני. נעים להיזכר בנעימת הפתיחה של מהדורת "מבט" (ששודרה מאז ימיה הראשונים של הטלוויזיה הישראלית) ולהיתקל שוב בשעון האנלוגי הלבן על הרקע השחור שהיווה את אות הפתיחה לאות הפתיחה של החדשות הכי נצפות במדינה.

   

  ובמה עסקה המהדורה בהגשתו של לונדון? ובכן גבירותי ורבותי, אזור הספר טאבה עמד אז על סדר היום. הכפר הבדואי הקטן שהפך לעיירת תיירות משגשגת והשטחים סביב לו, ניצבו בטבורה של מחלוקת בינלאומית וידידנו מדרום לגבול באו לבאר שבע כדי לשוחח על כך. השטחים הללו לא נמסרו למצרים במסגרת הסכמי השלום עמה, משום שמעולם לא הוצבה שם אבן גבול וזהות האזור היתה מטושטשת עוד בימים שהאימפריות העות'מנית והבריטית התנגחו זו בזו במזרח הקרוב. עם הקמת ההתיישבות המסודרת באזור מפרץ אילת משני עברי הגבול, הפך עניין זהותה הלאומית של טאבה לגורם מפלג.

   

  אחרי מספר שנים של התכתשויות דיפלומטיות ומתיחות, שלעיתים אף גרמה לשפיכות דמים, מוסד הבוררות הבינלאומי שנקרא לתווך בסכסוך קבע ב-1989 שטאבה שייכת למצרים. ישראל נאלצה לפנות את כפר הנופש של הבוהמיין המזוקן רפי נלסון וכן את מלון אביה סונסטה של פפושדו, שפינויו הניב לבעליו פיצויים כספיים לא מבוטלים, רגע לפני שהפך להילטון טאבה.

   

  כיום הסכסוך ההוא הפך לזיכרון רחוק וטאבה מצלצלת לאוזן ישראלית רק כמעבר הגבול העמוס ביותר בין מצרים וישראל וכשער לחולות גן העדן. בשנים האחרונות התיירות באזור נפגעה כתוצאה מפיגועי אל קאעידה.

   

  ירון לונדון עבר כמה תחנות אחרי מבט, ביניהן "מסיבת גן" ואחרי כן היגר לערוץ השני שם הגיש תוכניות תיעודיות. עם הקמת ערוץ 10 חבר למוטי קירשנבאום, גם הוא מיוצריה ומתוצריה המובהקים של הערוץ הראשון, לתוכנית אקטואליה שמחזירה אותו למקורות - מינוס הממלכתיות.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: באדיבות הערוץ הראשון
  גבירותי ורבותי, ערב טוב ושלום רב לכם. ירון לונדון
  צילום: באדיבות הערוץ הראשון
  לאתר ההטבות
  מומלצים