שתף קטע נבחר

בוטלו כתבי אישום נגד חנויות שהעסיקו יהודים בשבת
כתבי האישום הוגשו על ידי משרד התמ"ת נגד החנויות מקבוצת פישמן רשתות הום סנטר, אי.די דיזיין, אייס קנה ובנה, מגה ספורט וטויס אר אס וכן נגד דירקטורים ומנהלים בקבוצה, בגין פתיחת חנויות בשבת והעסקת עובדים יהודים. בית הדין קבע כי מדיניות האכיפה של התמ"ת אינה אחידה בכל המגזרים ובכל האזורים

בית הדין לעבודה ביטל כתבי אישום בשבעה תיקים פליליים שהוגשו נגד קבוצת פישמן ומנהליה וחלק מהחנויות שברשות הקבוצה, בגין העסקת עובדים יהודים בשבת. כנגד החברות  והחנויות אי.די דיזיין, מגה ספורט, טויס אר אס, הום סנטר וכן אייס קנה ובנה, שאיננה בבבעלות פישמן, הוגשו כתבי

אישום בגין עבירות שביצעו לכאורה של העסקת עובדים ביום שבת, בניגוד להוראות חוק שעות עבודה. חלק מכתבי האישום הוגשו גם כנגד דירקטורים בחברות וביניהם אליעזר פישמן, איל פישמן ענת מניפז ואחרים. 

 

עו"ד מיכל גולדהר, ממשרד עו"ד בורסי, ייצגה את חברות הקבוצה, והגישה בקשה לביטול כתב האישום. הנאשמות טענו, כי יש לבטל את כתב האישום בטענת הגנה מן הצדק. לטענתן, מדיניות האכיפה של משרד התמ"ת היא בררנית והחוק אינו נאכף כנגד מגזרים אחרים (בתי קולנוע ותאטראות). עוד נטען, כי החוק אינו נאכף בכל האזורים בארץ וגם לא בנמל התעופה בן גוריון, משיקולים זרים.

 

בית הדין קיבל את הטענה, והורה על ביטול כל כתבי האישום. בית הדין קבע עוד, כי יש מקום לביטול כתבי האישום מכיוון שמשרד התמ"ת אכף את החוק באופן בררני. עוד נכתב בפסק הדין, כי השיקולים המנחים את התמ"ת וההימנעות שלו מלאכוף את החוק ברשות ציבורית פוגעים בתחושת הצדק וההגינות. כמו כן, קבע בית הדין, כי "דרך ביצועו של חוק שעות עבודה ומנוחה על ידי המאשימה לקוי ביותר וחורג מכוונת החקיקה המקורית".

 

בית הדין קבע עוד, כי העובדה שהיקף העסקים המוגנים באמצעות היתר כלשהו שניתן על ידי משרד התמ"ת גדול ביותר, ויש בכך כדי לשלול את האלמנט הפלילי שבהתנהגות הנאשמות.

 

"התנהלותה של המאשימה (התמ"ת), אשר ניסתה למנוע הצגת ראיות מחזקת את טענות הנאשמות. מצב בו נציגת המדינה המאשימה בפלילים, עושה דין לעצמה, מתעלמת מהחלטות בית הדין ויוצרת את התחושה שיש לה סדר יום משל עצמה, הינו חמור ביותר", קבע פסק הדין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים