שתף קטע נבחר

דו"ח: אין צורך במימוש מיידי של תוכנית ספדיה

לבקשת מינהל תכנון הוכן דו"ח ממנו עולה כי לירושלים יש עתודות קרקע של יותר מ-45 אלף יחידות דיור עד שנת 2020

דו"ח שהכין המתכנן תומר גוטהלף עבור משרד הפנים מגלה כי אין צורך במימוש מיידי של תוכנית ספדיה לבניית 16,000 יחידות דיור במערב העיר. עפ"י הדו"ח לירושלים יש כיום עתודות בנייה למגורים בהיקף של יותר מ-45,000 יחידות בנייה עד שנת 2020.

 

גוטהלף מציין, כי עתודת הקרקע בעיר הן ל-45,500 יחידות דיור, מול טווח ביקוש חזוי של 45,500-33,500 יחידות דיור.

 

המועצה הארצית לתכנון ובנייה עומדת להכריע בקרוב בתוכנית לאחר כמה דחיות. הדו"ח הוכן לבקשת מינהל התכנון עבור המועצה הארצית לקראת הכרעתה בנושא.

 

תוכנית ספדיה היא תוכנית לבנייה עירונית מסיבית ברוב השטחים שסופחו לירושלים ממערב ב-1992. שטחה הכולל של התוכנית הוא כ-26,600 דונם, עליהם מתוכננת הקמתן של יותר מ- 20,000 יחידות דיור. התוכנית אמורה לחבר למעשה את יישובי מערב ירושלים למקשה אחת, למחוק את הגבעות החשופות וליצור רצף טריטוריאלי ש"בולע" בדרך חלק מיישובי עוטף ירושלים.

 

יזמי התוכנית ותומכיה הציגו אותה כפתרון הכרחי לבעיות שמהן סובלת ירושלים בגבולותיה הנוכחיים. לטענתם, הבנייה החדשה

תחזק את ירושלים, בעיקר משום שעתודות הקרקע לבנייה למגורים בתוך העיר אוזלות. לתוכנית הוגשו יותר מ-16 אלף התנגדויות שהגישו 14 חברי כנסת.

 

בנובמבר אשתקד חלה תפנית תפנית חשובה במאבק בתוכנית, לאחר שראש עיריית ירושלים, אורי לופוליאנסקי, החליט להקפיאה ולשנות את סדר העדיפויות בסוגיית קידום העיר. לופוליאנסקי הודיע שיבקש מהמועצה הארצית לתכנון ובנייה - שאמורה להכריע בנושא בקרוב - להקפיא את התוכנית ובמקום זאת, החליט לקדם שורה של תוכניות מגירה חלופיות בשכונות אחרות של ירושלים.

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עתודות קרקע למגורים
צילום: יעקב סער, לע"מ
מומלצים