שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה: מג'אדלה השר הערבי הראשון

עכשיו זה רשמי: ברוב גדול אישרה הכנסת את מינויו של ראלב מג'אדלה לשר בלי תיק. השר ליברמן, שהתנגד למינוי בישיבת הממשלה, לא הגיע להצבעה. הסיעות הערביות התנגדו, מרצ תמכה במינוי

הכנסת אישרה הערב (יום ב') את מינויו של ראלב מג'אדלה לשר ברוב של 59 חברי כנסת כנגד 23. שני חברי כנסת נמנעו בהצבעה. השר אביגדור ליברמן, שסיעתו החליטה שחבריה יצביעו באופן עצמאי על ההחלטה, נעדר מההצבעה. חברי הכנסת הערבים התנגדו למינוי. 

 

לאחר ההצבעה זכה מג'אדלה לברכות ולחיצות ידיים חמות מחלק מחברי הכנסת, סדרן הושיב אותו במקומו סביב שולחן הממשלה במליאת הכנסת. בדיון שלפני המינוי אמר יו"ר סיעת העבודה בכנסת, ח"כ יורם מרציאנו: "דווקא ביום כזה שבו לצערי התרחש פיגוע באילת, בוחרת ממשלת ישראל למנות שר ערבי ראשון. יש בכך מסר של שלום למדינות העולם".

 

יו"ר מרצ-יחד, ח"כ יוסי ביילין, שתמך במינוי למרות שסיעתו נמצאת באופוזיציה, אמר: "זה יום שמח מאוד, שנים פיללתי לכך. אתה נכנס לממשלה שמסרבת לעשות שלום עם סוריה, ושלא מתקדמת בתהליך המדיני עם הפלסטינים. בלב לא קל, אבל מתוך הערכת הרגע הזה, סיעתנו תצביע איש אחד בעד". יו"ר סיעת הגמלאים, ח"כ משה שרוני, הוסיף: "צריך להגיד תודה למפלגת העבודה על שבחרו למנות את מאג'דלה לשר. ראלב יוכיח את הנאמנות שלו למדינת ישראל ואזרחיה".

 

ח"כ אסתרינה טרטמן (ישראל ביתנו) אמנם לא הגיעה להצבעה, אך היא מתנגדת למינוי: "אני עצובה מאוד על המינוי. מדינת ישראל היא מדינה יהודית. לכאורה גם חוק השבות הוא חוק מפלה, אבל יש עליו קונצנזוס משום ההכרה בערך המדינה כמדינה יהודית. מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית עם שוויון זכויות לכל אזרחיה ואני מכבדת זאת. אין לי ולא היתה לי בעיה שערביי ישראל יוכלו לבחור ולהיבחר, אין לי בעיה שערבי ישראל יוכלו ללמוד ולקבל שירותים מהמדינה, אני פשוט חושבת שיש דברים יחודיים של מדינת ישראל שאותם היא צריכה לשמור בעבור יהודים. אלה דברים שורשיים והיום, לצערי, עוד חיבור לשורש יהודי נקטע".

 

ח"כ טלב אלסאנע (רע"מ-תע"ל) הסביר לאחר ההצבעה מדוע התנגדה סיעתו למינוי מאג'דלה: "העניין הוא לא מאג'דלה, אלא הממשלה ומדיניותה העושה שימוש ציני בשיוכו הלאומי של מאג'דלה כדי להכשיר את שרץ הגזענות על ידי צירוף ליברמן. המינוי איננו מבטא שינוי מדיניות כלפי הציבור הערבי, זוהי הממשלה הכי גזענית והכי כושלת. יש לנו אמון במאג'דלה אבל אין לנו אמון בממשלה, לכן הצבענו נגד".

 

לטקס ההשבעה בכנסת הגיעו גם בני משפחתו של מג'אדלה, שלא הסתירו את התרגשותם. הודא, רעייתו של השר הטרי, אמרה ל ynet: "זה יום שמח מאוד עבורנו. אני מאוד גאה בבעלי שהגיע למעמד הזה".

 

בינתיים שר בלי תיק

אתמול אישרה הממשלה את מינויו של השר הערבי הראשון בישראל לשר בלי תיק. ליברמן היה השר היחיד שהתנגד למינוי. מג'אדלה, מונה תחילה כשר בלי תיק, ובהמשך עם ביצוע סבב התיקים, הוא צפוי לקבל משרד מקצועי. אחת האפשרויות היא שיקבל את תיק המדע, התרבות והספורט והאחרת היא שימונה כשר רווחה, תיק בו מחזיק היום ראש הממשלה.

 

מזכ"ל מפלגת העבודה, השר איתן כבל, אמר ל-ynet שמינויו של מג'אדלה כשר בלי תיק צפוי להימשך שבועיים בלבד. בלשכת ראש הממשלה מסרבים לנקוב במועד בו יקבל מג'אדלה תיק מלא. "איננו רוצים לנקוב בזמנים. הרה-שאפל תלוי בגורמים רבים. כאשר יסתיים הארגון, יקבל מג'אדלה תיק", הבהיר בכיר בלשכת אולמרט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט ומג'אדלה
צילום: איי אף פי
ליברמן. לא הגיע להצבעה
צילום: איי אף פי
מומלצים