שתף קטע נבחר

אל תהיה שוּגר-דדי

הרעיון שמישהי בת 20 יכולה להימשך לקשיש כמו חיים רמון מופרך, מקומם ומגוחך

יסיקו כל אחד וכל אחת את המסקנות האישיות מהרשעת חיים רמון. הנה כמה עצות פשוטות, המתבקשות, לדעתי, מהפרשה כולה.

 

אף פעם, אבל אף פעם, אל תתעסק עם אשה הצעירה ממך ברבע מאה ויותר. כאבא לבת, הקשב לי: אל תעלה על דעתך שאשה צעירה, היכולה להיות בתך, מרגישה כלפיך משהו אחר מתחושת "איזה זקן חביב". ולא משנה אם אתה בן 45 והיא בת 20, או שאתה בן 55 והיא בת 30. הרעיון שמישהי בת 20 יכולה להימשך פיזית לקשיש כמו חיים רמון (בן 56) - מופרך, מקומם ומגוחך, אף שהוא מסתובב בחוגי גברים בגילאים מתקדמים אלו.

 

רק שחצן כוחני וחסר ביקורת עצמית יכול לעלות על דעתו שאשה הצעירה ממנו ביותר מדור תציע לו פלירט, קירבה פיזית או אפילו נשיקה ארוטית. היא לא, ממש לא - אלא אם אתה אומן דגול כמו פאבלו פיקאסו. בכל מקרה אחר - ואנחנו כולנו כל מקרה אחר - זכור את חוקי הברירה הטבעית. הם חלים גם עליך, במיוחד עליך. לכל גיל יופי שלו, ונשים בנות חמישים ושישים יפות הן. לבטח יותר יפות מגברים ישראלים באותו הגיל.

 

- אם נסחפת, תתנצל. התנצלות היא האקט האנושי הטבעי ביותר, המתבקש ביותר והגברי ביותר. התרבות היהודית גדושה ומלאה ברעיון הסליחה והסליחות. אלוהי ישראל אל רחום וחנון הוא; כמעט על כל חטא ניתן לכפר באמצעות התנצלות כנה ובקשת סליחה מעומק הלב.

 

אילו שלח רמון לאשה הצעירה שנישק זר פרחים גדול עוד ביום שבו כפה עליה את נשיקתו, אילו צירף אליו מכתב התנצלות ארוך, אילו התחנן שתסלח לו, אילו הבטיח לה להתנצל גם בפומבי, קבל עם ועדה, אם רק תרצה בכך - כל העניין לא היה מתגלגל לפתחו של בית-המשפט. מודה ועוזב - ירוחם. אבל מר רמון לא חלם להתנצל. מבוצר בהערכתו העצמית הגבוהה, הוא ראה בהתנצלות אנושית-גברית סוג של כניעה, אולי השפלה; מה פתאום שהוא יבקש סליחה? מה כבר קרה, נשיקה אחת עם לשון?

 

בתרבות הישראלית העכשווית, התנצלות אינה תופעה שכיחה. היא נדירה מאוד. המתנצלים אף מצפים בדרך כלל לתמורה על התנצלותם. הם שוכחים שכשם ששכר מצווה - מצווה, כך גם שכר ההתנצלות - התנצלות.

 

פרשת רמון היא בשבילי, לכן, לא רעידת אדמה משפטית ולא תדהמה פוליטית ולא מהפכה תרבותית. היא רק תזכורת למגבלות הגיל והחוצפה של הגבר החושק בצעירות ממנו בשליש המאה. קוראים לזה שוּגר-דדי.  

 

ועצה אחרונה: מקוננת לה בתוך כל אחד מאיתנו בת קול חרישית, הקרויה "מצפון". לפעמים, אפילו כשאתה גבר המשוכנע שאף אשה לא תעמוד בפני קסמיך, גם אשה שיכולה להיות בתך ואולי נכדתך - ראוי לך להקשיב היטב לקול המצפון המציק הזה ולעשות כמצוותיו. סתם, בשביל להיות בן-אדם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עם צעירה ברבע מאה. רמון
צילום: איי אף פי
מומלצים