שתף קטע נבחר

ב"גבעת תום ותומר" נטעו לזכר אסון המסוקים

כשהיה נער החל תומר קידר לשתול עצים בגבעה הסמוכה לקיבוץ נגבה בו התגורר. לפני עשר שנים בדיוק, כשהוא וחברו הטוב תום כיתאין נהרגו יחדיו באסון המסוקים, הפכו הוריהם את המקום לאתר הנצחה. היום הם שבו לשם עם בני משפחה וחברים, כדי לזכור את הבנים שנפלו

73 משפחות שכולות יציינו מחר את יום השנה העשירי לאסון המסוקים. יום לפני האזכרה הכללית התכנסו היום (שבת) עשרות בני משפחה וחברים בגבעת "תום ותומר" סמוך לקיבוץ נגבה, כדי לשתול משבעת המינים לזכרם של תומר קידר ותום כיתאין, שנספו באסון.

 

בגבעה נשתלו כבר בעבר עצי ארץ ישראל, ובמקום הוקם גן בוטני לזכר השניים. את השתילים הראשונים שתלו על הגבעה תומר ז"ל ואביו יואב כבר בשנת 1980, כשחלמו להקים במקום חורשה על טהרת עצי ארץ ישראל. לאחר מותם של תום ותומר, החליט יואב להמשיך לטפח את הגבעה ולקרוא לה על שמם.


בועז כיתאין בטקס (צילום: אמיר כהן)

 

"זו לא מורשת קרב, אני בז למושג הזה. זו מורשת חיים", אמר האב. "החשש הכי גדול שלי הוא שהגבעה תהפוך לפיל לבן. בגלל זה כמעט לא הקמתי את הגן, אבל לבסוף הערכתי שאנשים ציונים ימשיכו לטפח את המקום". עם הזמן הפכה הגבעה לאתר הנצחה לכל החיילים שנספו באסון. יואב מבלה במקום כל רגע פנוי, תוך שהוא מוסיף עוד שתיל, עוד סלע חקוק ועוד פינות הנצחה להרוגים.

 

אביו של תום כיתאין, בועז, הגיע אף הוא לטקס ונטע עץ תאנה. רעייתו דניאלה כתבה בשנים שחלפו ספר בשם "שיר עם שועלים" ובו סיפרה על תהליך האבל שעברה. מחר יוצג הספר לראשונה בטכס אזכרה שייערך ביישוב נווה שלום, בו גרים הוריו של תום. "הגבעה מבחינתי היא אצילות נפש להנצחת יקירנו. אבל זהו בפירוש מפעל חיים של יואב קידר ובאנו לפה כאורחים". אמר בועז.

 

על הגבעה נמצאת גם פינת עצי אלה, הבנויה כחצי גורן ומוקדשת לתום ותומר. בת כיתתו של תומר, דניאל תור, סיפרה: "הילדים שלנו הם צוות בגבעה. אנחנו באים לכאן כל הזמן. ביום הולדת, בימי הזיכרון וגם בימי חול". בת כיתה אחרת, שני צדיקריו, אמרה גם היא כי הגבעה היא אתר ההנצחה הטבעי ביותר לתומר. "מבחינתי זה לא גן זיכרון כמו שאר האנדרטאות הפזורות בארץ. תומר אהב את הטבע וזהו המקום שהוא נוכח בו יותר מכל מקום אחר", אמרה. "המקום מקסים ואני מקווה שישמרו עליו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הוריו של תומר קידר
צילום: אמיר כהן
טקס הזיכרון
צילום: אמיר כהן
מומלצים