שתף קטע נבחר

חדש: 5 שאלות לאבחון רמת האסתמה שלך

חוקרים פיתחו שאלון עבור חולי אסתמה המעניק מידע על אופן השליטה במחלה. תוצאות השאלון מבטיחות להביא לטיפול תרופתי מתאים יותר, לפחות אישפוזים והפחתה בתדירות ההתקפים הקשים

חולי אסתמה רבים מעריכים יתר על המידה את שליטתם במחלה. הם מודעים למחלה הכרונית ממנה הם סובלים, ולכן פעמים רבות מחליטים להמשיך בטיפול מינימלי ולחיות עם המחלה, כשהם בטוחים שהמשאף יעשה את העבודה. אלא שללא טיפול מניעתי מתאים, החולים הללו נוטים להגיע להתקפי קוצר נשימה חמורים עד לסכנת חיים.

 

על פי ההערכות לוקים באסתמה 300 מיליון אנשים ברחבי העולם. מספר זה צפוי לעלות ל-400 מיליון בתוך 20 שנה. על פי הערכת המרכז הלאומי הישראלי לבקרת מחלות, לוקים בישראל כ-163 אלף איש באסתמה, מתוכם נפטרים כ-150 ישראלים מדי שנה מהמחלה.

 

אסתמה היא מחלה דלקתית של דרכי הנשימה. היא אינה נגרמת מחיידקים, אלא מתגובה לגירויים שונים. תגובה זו מתבטאת בהיצרות חסימתית של דרכי הנשימה, בבצקת, בהפרשות ריר מרובות ובהתכווצות החלק השרירי של דופן דרכי הנשימה. חסימות אלה גורמות להפרעה באוורור ובחימצון בדרגות חומרה שונות.

 

התקף אסתמה גורם לקוצר נשימה (דיספנאה) המתבטא בשיעול, בצפצופים בדרגות ובעוצמות שונות, בנשימה מהירה, בנחיריים מורחבים, בבולטות של הצלעות, ובמקרים קשים גם בהכחלה סביב הפה.

 

שאלון חדש מבטיח לשפר את יכולת השליטה של החולים במחלה ואת יעילות העברת הנתונים על מצבם לרופא המטפל. השאלון פותח על ידי צוות חוקרים בשיתוף רופאי ריאות ברחבי העולם ומטופלים החולים באסתמה. השאלון הקצר מייצג את מירב האספקטים של המחלה, תוך שיקוף איכות חייו של החולה ומידת שליטתו במחלה.

 

חברת התרופות גלקסו סמית' קליין שרכשה את הזכויות על השאלון, מקדמת אותו בימים אלה בקרב רופאי משפחה וילדים מעל גיל 12. השאלון מכיל חמש שאלות קצרות אותן המטופל ממלא מול הרופא או בבית. מילוי השאלון דורש כדקה, תוך מתן ניקוד לכל שאלה בסולם של 1 עד 5. לאחר מכן מסוכם הניקוד, כשהציון המקסימלי – 25, מעיד על רמת שליטה מקסימלית.  ציון של 20-24 נקודות מעיד על שליטה לא מלאה באסתמה, בעוד ניקוד נמוך מ-20 נקודות מעיד על חוסר שליטה באסתמה בארבעת השבועות האחרונים.

 

אחת הבדיקות העיקריות המאפשרות למדוד כמותית את חומרת מחלת האסתמה נקראת "תפקודי ריאה", אלא שמדובר בבדיקה ארוכה ומורכבת הדורשת המתנה ממושכת לתור. אף שהשאלון אינו תחליף לבדיקה הזו, הוא מאפשר לעקוב אחר התקדמות המחלה לאורך זמן מתחילת הטיפול, ולעקוב אחר שינויים הדורשים התייחסות, שינוי תרופתי או בדיקות נוספות.

 

פרוטוקול GINA הוא מסמך הכולל הנחיות בינלאומיות לטיפול באסתמה, אותו חיברו מומחים עולמיים. פרוטוקול זה מנחה את הרופאים בין היתר, לסווג את החולים על פי מידת השליטה במחלה. שאלון האסתמה נבחר בהנחיות אלה, ככלי יעיל להערכת השליטה במחלה.

 

דע את האסתמה שלך

סכמו את הניקוד הכולל בחמשת השאלות הבאות. ציון 25 משמעו שליטה מלאה באסתמה ב-4 השבועות האחרונים. ציון 20 עד 24 מעיד על שליטה חלקית, בעוד שציון פחות מ-20 מעיד על אסתמה שאינה בשליטה ודורשת שינוי תרופתי מיידי.

 

במהלך החודש האחרון, באיזו תדירות האסתמה שלך מנעה ממך לבצע את הפעילות הרגילות שלך, בעבודה, לימודים או בבית?

1. תמיד

2. לעתים קרובות

3. לפעמים

4. לעתים רחוקות

5. אף פעם לא

 

במהלך החודש האחרון, באיזו תדירות היה לך קוצר נשימה?

1. יותר מפעם ביום

2. פעם ביום

3. 3 עד 6 פעמים בשבוע

4. פעם או פעמיים שבוע

5. כלל לא

 

במהלך החודש האחרון באיזו תדירות סבלת מצפצופים בחזה, שיעול, קוצר נשימה שהעירו אותך בלילה?

1. 4 או יותר לילות בשבוע?

2. 2 עד 3 לילות בשבוע

3. פעם בשבוע

4. פעם או פעמיים

5. כלל לא

 

במהלך החודש האחרון, באיזו תדירות השתמשת לצורך הקלה מיידית במשאף שלך או במכשיר האינהלציה?

1. 3 או יותר פעמים ביום

2. 1 או 2 פעמים ביום

3. 2 או 3 פעמים בשבוע

4. פעם בשבוע או פחות

5. כלל לא

 

באיזו מידה הרגשת שהאסתמה הייתה בשליטה שלך במשך החודש האחרון?

1. כלל לא בשליטה

2. בשליטה מועטה

3. בשליטה בינונית

4. בשליטה טובה

5. בשליטה מלאה

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
אסתמה. שליטה טובה יותר
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים