שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  לעבור בשלום את רופא השיניים
  מתי כדאי לקחת את הילדים לרופא שיניים? איך מתמודדים עם הפחד שלהם ממנו, למה הטיפול בהרדמה כל כך יקר ואילו מחירים גובות קופות החולים עבור עקירת שן חלב? על הטיפולים שילדים לא אוהבים, וההורים אוהבים עוד פחות

  עד כמה אתם לוקחים ברצינות את בריאות השיניים של הילדים שלכם? מחקר שערכה קופת חולים מכבי, מעלה כי יותר מרבע מההורים נמנעים מלטפל בבעיות השיניים של ילדיהם, בשל מחיר הטיפולים. ילד, אגב, מוגדר עד גיל ‭.21‬ מנתוני מרפאות השיניים של הקופה (מכבי דנט) עולה כי ההוצאה הממוצעת לילד בשנה משתנה לפי גילו והיא נעה בין 65 שקל לילד בן שנתיים ל־423 שקל לילד בן ‭.6‬

   

  טיפול חינם עד גיל 6

  פער המחירים בין תעריפי קופות חולים לבין אלה של הרופאים הפרטיים מצומצם יחסית למצב אצל המבוגרים. הדבר נובע בעיקר בשל התחרות הגדולה מצד הקופות, שהפכו בשנים האחרונות לדומיננטיות בשוק, מול המחסור ברופאי שיניים מומחים לילדים. אופציות זולות יחסית של טיפולי שיניים לילדים הן מרפאות שיניים הנותנות שירות לילדים לפי חלוקה גילאית, אם כי אלו צמצמו בשנים האחרונות את פעילותן.

   

  לאחרונה החליטה קופת החולים מכבי על מדיניות של בדיקות וטיפולי שיניים חינם לילדים מתחת לגיל ‭,6‬ בכל 44 מרפאות מכבי דנט בארץ (באזורים המרוחקים ממרפאות הרשת, ביטוח מגן כסף או זהב יכסה את הטיפולים, שיתקיימו במרפאות פרטיות באזור‭.(‬

   

  בשירותי בריאות כללית לא מתרגשים מהבשורה הזו. בקופה טוענים כי יותר מ־‭50%‬ מהילדים עד גיל ‭,6‬ כלל לא נזקקים לטיפולי שיניים. עם זאת, שיחות עם רופאי שיניים מציירות תמונה אחרת מזו שמתארים בכללית. הרופאים מדווחים על בעיות קשות של עששת אפילו אצל ילדים בני 4־‭,5‬ וממליצים על ביקורים אחת לחצי שנה אצל רופא שיניים כבר מרגע צמיחת השן הראשונה.

   

  ההרדמה יקרה במיוחד

  לפי הסטטיסטיקה, כ־‭2-5%‬ מהילדים עוברים היום טיפולי שיניים בהרדמה מלאה. "היום אני עושה הרבה יותר טיפולי שיניים בהרדמה מלאה, ביחס למה שעשיתי לפני 20 שנה‭,"‬ אומרת ד"ר עירית בקר, מומחית לטיפולי שיניים בילדים, שמפעילה קליניקה פרטית ומתמחה בין השאר בטיפולי שיניים בהרדמה ובילדים עם בעיות מיוחדות בקופת חולים מאוחדת.

   

  ריבוי הטיפולים בהרדמה נובע, על פי ד"ר בקר, מכך שהורים מציבים היום פחות גבולות לילדיהם. "היום, כשילד אומר ׳לא בא לי לצחצח שיניים׳, או ׳לא בא לי לשבת אצל רופא שיניים׳, מניחים לו. ואם הוא כבר לא יכול לישון בלילה מרוב כאבים, ושנתם של ההורים נודדת כתוצאה מכך, הם מעדיפים להגיע איתו לטיפול בהרדמה, וגם לשלם את המחיר המתחייב‭."‬

   

  טיפול בהרדמה מלאה יקר באלפי שקלים בהשוואה לטיפול שיניים רגיל. יש להוסיף לעלויות את עלות ההרדמה עצמה – כ־‭1,000‬־‭2,000‬ שקל, לפי המרדים והמקרה. מעבר לכך, הטיפולים עצמם יקרים בכ־‭30%‬ בממוצע, בגלל הצורך בצוות גדול יותר ובגלל שמכלול הבעיות המטופלות גדול יותר.

   

  השאלות הנפוצות

  אז איך לטפל נכון בבעיות השיניים של הילדים? ד"ר עירית בקר, ד"ר דוד וסרשפרונג, מומחה רפואת שיניים לילדים ומנהל המכון לרפואת שיניים כללית סמייל בבית החולים שניידר, וד"ר מרק לוין ממדיקליניק, עונים על השאלות הנפוצות.

   

  מהן השגיאות השכיחות של הורים בטיפול שיניים לילדים?

  הטעות הנפוצה ביותר של ההורים היא לקחת את הילד למרפאת שיניים רק כשהוא חש בכאבים. זה קורה בדרך כלל כשהוא כבר לא נותן להם לישון בלילה, או כשההורים רואים חור בפה ואז כבר מאוחר מדי. החור גדול והמצב כבר מורכב יותר. עוד שגיאה נפוצה היא שחושבים שילדים קטנים לא צריכים לטפל בשיניים, שצחצוח שיניים לא חשוב. שגיאה של הורים לתינוקות היא לתת לילד שתייה מתוקה לפני שהוא נרדם. כמו כן, מבחינת בריאות השן מומלץ להפסיק הנקה אחרי גיל שנה - אם לא מצחצחים לילד שיניים - כי אחר כך להנקה יש אפקט שלילי על השיניים, כאילו הילד נרדם במיטה עם בקבוק.

   

  מתי צריך לקחת את הילד לרופא השיניים?

  הורה צריך לקחת את הילד בפעם הראשונה אחרי שהשן הראשונה בוקעת. לאחר מכן אחת לחצי שנה (כלל שתקף גם למבוגרים) ואחרי שהשיניים הקבועות צומחות.

   

  מגיל 6 חשובות הבדיקות השגרתיות לצורך הטיפול המונע – איטומי חריצים וחרירים בשיניים הקבועות, הסרת רובד החיידקים שנמצא על השיניים (אבנית) שגורם לדלקת חניכיים ולעששת השיניים וכן הנחת פלואוריד על השיניים. זהו החומר היחיד שמחזק את השיניים ומונע עששת. יש גם מקרים שצריך לעקור שיני חלב. שיני חלב שלא יטופלו עלולות ליצור בעיות בשיניים הקבועות שיצמחו אחר כך.

   

  ילדים שלא מחונכים לביקורים שגרתיים במרפאת שיניים, יתרגלו לגשת לשם כמבוגרים - רק כשיש בעיות. טיפול שגרתי הוא גם חלק מהחינוך לשמירה על היגיינת הפה.

   

  לישון את הטיפול

  איך בוחרים רופא?

  כמו בכל תחומי הרפואה, איתור הרופא המתאים נעשה במקרים רבים לפי המלצות ומפה לאוזן.

   

  הבחירה הנכונה חשובה מאוד, ולא רק לטיפול הרלוונטי, שכן היא יכולה להשפיע על התייחסותו של הילד לשמירה על בריאות השן למשך כל חייו, ויכולה גם לחסוך ממנו טראומות. את רשימת הרופאים המומחים לטיפול בילדים אפשר להשיג דרך הסתדרות רופאי השיניים בטלפונים: 5280507־‭5288054 ,03‬־‭.03‬

   


   

  האם הרדמות חיוניות תמיד?

  טיפולי שיניים בהרדמה הם חיוניים כאשר מדובר בתינוקות הסובלים מעששת של הגיל הרך, הנגרמת עקב שתייה מתוקה בלילה. גם לילדים הסובלים מ"עששת דוהרת" המצריכה טיפול שיניים נרחב מאוד בגיל צעיר, מומלץ טיפול בהרדמה. מקרים נוספים הם של ילדים הסובלים מחרדה משתקת, ילדים חריגים או כאלה המצויים בסיכון גבוה עקב בעיות רב מערכתיות (בעיות לב, מחלות כרוניות של דרכי הנשימה, מחלות של מערכת העצבים, טיפולים אונקולוגיים ועוד‭.(‬

   

  היתרונות של טיפול בהרדמה הם שתוך שעה עד שעתיים ניתן לבצע בפה מגוון טיפולים שמצריכים בתנאים רגילים שבועות ואפילו חודשים. בנוסף לכך, מהילד נחסכים הפחד והחרדה. נקודות התורפה: מדובר בשיטה מסוכנת יחסית לרפואת שיניים רגילה, וגם כואבת יותר לכיס.

   

  לפני הסכמה לטיפול בהרדמה ודאו שלצד רופא השיניים יהיה בזמן הטיפול רופא מרדים מומחה, שיש למרפאה אישור לבצע טיפולים כאלה ושיש בה גם ציוד לניטור, ציוד שבודק לחץ דם, פעילות הלב וחמצון וכן ציוד החייאה.

   

  מקל במקום מזרק

  איך מתמודדים עם פחד הילדים מהרופא?

  פחד הילדים מרופא השיניים תלוי בהורים. הפחד של ההורה עובר לילד, אפילו אם ההורה לא אמר מילה. באותה מידה מסוכנת גישת הצ׳אפחה הישראלית, המאפיינת את ההורה שאומר לילד משפטים כמו "הרופא הולך להכניס לך בובמה כזאת, אבל אתה תהיה גבר". עוד שיטה לא רצויה, שרופאי שיניים מספרים עליה יותר ויותר, היא לתת 50 שקל לילד כדי שיסכים לשבת על כיסא הרופא.

   

  אז מה כן עושים? מומלץ לספר לילד שהוא עומד לבקר במרפאת שיניים. למעט בשימוש במילים עם קונוטציה שלילית. במקום זריקה אפשר לומר לחיצה. במקום מזרק – מקל.

   

  מהן השיטות של הרופאים להרגיע את הילדים?

  המרפאות מצוידות בציוד כמו מסכות גז צחוק, שמשנות את תחושות הילד היושב על הכיסא. הילד יכול לדמיין – בסיוע מודרך של רופא השיניים – שהוא נמצא במקום אחר, וגם תחושת הזמן שלו משתנה, כאשר חצי שעה עשויה להידמות ל־5 דקות.

   

  לחילופין משתמשות המרפאות בתרופות הרגעה בעירוי, בסירופ או בטיפות אף. קיים גם שילוב של גז צחוק ותרופת הרגעה המכונה בשפה המקצועית: סדציה. הטיפולים הללו כרוכים בתוספת תשלום (הסכום תלוי בקופה ובמרפאה‭.(‬

   

  קחו בחשבון שילדים רגישים לריח. אם זו מרפאה שאתם מבקרים בה עם הילד בפעם הראשונה, מומלץ לקפוץ לביקור מקדים כדי לוודא שאין בה ריח שעלול לגרום לילד לדחייה.

   

  מחסור ברופאי שיניים לילדים

  במה שונה רפואת שיניים לילדים מזו של מבוגרים?

  ההבדל הוא בראש ובראשונה בהכשרת הרופאים. מומחה לילדים הוא מי שסיים התמחות ייחודית בת 5 שנים עם תום לימודי רפואת השיניים הרגילים שלו. בעיות השיניים של הילדים שונות מאלה של מבוגרים. אצל ילדים, למשל, אין השתלות, וגם הכתרים שלהם שונים מאלו של מבוגרים (מטרת כתרים על שיני חלב היא לשמור על המקום הקובע של השן לבקיעת השיניים הקבועות‭.(‬ יש גם בעיות הקשורות לשיני חלב, לצמיחת לסתות וכן הלאה, ובנוסף לכך, ההתייחסות והגישה הטיפולית הם מיוחדים לילדים.

   

  בארץ יש בעיה של מחסור ברופאי שיניים לילדים. מספרם נאמד בכ־100 בלבד. רבים שוגים ומגיעים לרופאים שמציגים את עצמם כבעלי ניסיון עם ילדים, וזה לא בהכרח נכון. אם אתה הולך לרופא שיניים לילדים, אל תתבייש, הצץ על התעודות שיהיו תלויות על הקיר, כמקובל אצל כל רופא שיניים שמכבד את עצמו וודא היכן עבר את הכשרתו ברפואת שיניים לילדים.

   

  מתי כדאי להתחיל בטיפול אורתודנטי?

  התשובה הסופית תלויה בהערכה של הרופא המטפל. במקרים רבים מעדיפים הרופא להתחיל בטיפול כשכל השיניים הקבועות יוצאות. עם זאת, בעיות אורתודנטיות אפשר לגלות מוקדם מאוד – כבר בגילאי 4־‭.7‬ לפעמים נעשה טיפול אורתודנטי מוקדם, כדי לא לתת לפה להתדרדר. כשאין מספיק מקום לצמיחת השן, לדוגמה, יבקעו השיניים הקבועות באופן לקוי. טיפול מוקדם מחייב הנחת מכשיר אורתודונטי זמני או עקירת שיני חלב.

   

  עד כמה חשוב הטיפול המונע?

  בקרב ילדים הרפואה המונעת היא החשובה ביותר. שבו עם הילד ולמדו אותו איך לצחצח שיניים. רופאי השיניים לילדים ממליצים על איטום חריצים הן בשיני חלב והן בשיניים קבועות, למניעת עששת.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  יותר הורים מבקשים טיפול שיניים בהרדמה
  צילום: סי די בנק
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים