שתף קטע נבחר

אולמרט: רשויות החוק, אל תפסיקו לחקור ולבדוק

בנאום לציון 58 שנה לכנסת, התייחס ראש הממשלה לשורת החקירות שתופסת את מרכז סדר היום בתקופה האחרונה: "אני פונה אל רשויות החוק אל תפסיקו לשאוף לתקן את העולם שבו אנחנו חיים". במקביל הדגיש כי "כל אדם הינו חף מפשע עד שהוכחה אשמתו"

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, פתח היום (ב') את דבריו בנאומו במליאה לציון 58 שנים לכנסת, בהתייחסות לשורת החקירות ההולכת וגדלה נגד בכירי המדינה. "אל נשכח כי יסוד הצדק במדינת חוק מניח כנכס צאן ברזל של תורת החירות, כי כל אדם הוא חף מפשע עד שהוכחה אשמתו. מבלי יסוד זה אין טעם לכל השיטה כולה", אמר מעל דוכן המליאה.

 

"אני פונה אל רשויות החוק בישראל", הוסיף ראש הממשלה. "אל תפסיקו לחקור, אל תפסיקו לבדוק, אל תפסיקו לשאוף לתקן את העולם שבו אנחנו חיים. עשו זאת בתום לב, בניקיון כפיים, ביעילות, תוך בחינת כל מקרה לנסיבותיו, כשאתם מזוקקים מכל אווירה רעילה ונסיונות להשפעה זרה. ואנחנו, חברי הכנסת, נמשיך לגונן על מוסדות החוק, על מבצרי הדמוקרטיה, לרבות בית המשפט העליון שאין בלתו".

 

אולמרט התייחס גם לצורך בחוקה בישראל: "עד יום ההולדת ה-60 של מדינת ישראל עלינו לנסות ולהשלים את הפרקים החסרים בחוקת ישראל כך שכל אזרח, בין אם הוא בן הרוב או חבר בקהילות המיעוט, יידע כי הוא מוגן בהגינות מפני כל עוולה ורדיפה שהיא. גם שיטת הממשל הישראלית צריכה תיקונים שיקרבו אותנו כנבחרים חזרה אל הציבור החש כי ניתקנו ממנו.

 

"הממשלה לא יכולה לקפוא על שמריה. ממשלת ישראל צריכה מכם, המחוקקים, תשתית שתאפשר לה יכולת ביצוע ומימשל טובות יותר, ומתאימות הרבה יותר לאתגרים של ראשית המאה ה-21. מדינות ואומות רבות בעולם סובלות משבר דמוקרטי גדל והולך, האמון בפרלמנטים ברחבי העולם המערבי הולך ופוחת, ותהליך דומה קורה גם במדינת ישראל. הדרך לסמכות דמוקרטית חדשה עוברת בחידושן ורענונן של היסודות הבסיסיים ביותר לחיינו".

 

ראש הממשלה הזכיר גם את המלחמה "שטרם תמה" ומולה השלום שמבושש לבוא, ואת "התחושה המתסכלת שהסכסוך המזרח תיכוני גולש מעבר לתחום המדיני אל העימות הדתי, אל מקום הקיצוניות והקנאות".

 

למרות הקשיים, הוא ביקש לעודד: "לא ימים קלים הם הימים האלה, ובכל זאת, אני מבקש לדבר על תקוות ישראל. הייאוש לא היה מעולם חלק מאוצר המילים שלי. אני לא מאמין בו כתוכנית מדינית או כהמלצה למעשה פוליטי. אנחנו כאן כדי לתת תקווה, להציע תוכניות ולהתוות דרכים אל מחר טוב יותר".

 

"מחר - שר משפטים חדש"

מוקדם יותר היום הודיע אולמרט לחברי סיעת קדימה בכנסת כי עד מחר ימונה שר משפטים חדש. אולמרט אמר עוד כי ימשיך בהתייעצויות עם חברי הסיעה בנוגע לזהות השר וציין כי הוא מקווה שבימים הקרובים תיוצב המערכת הפוליטית בכללותה ויסתיים גם סבב התיקים בשיתוף עם ישראל ביתנו.

 

"בימים הקרובים אני מתכוון לקיים מספר מהלכים, במסגרתם אשלים את הרכב הממשלה, אמנה שר משפטים, נביא לייצוג מתאים יותר של חברות הקואליציה בממשלה ולייצוב המערכת", אמר אולמרט. "עם הסרת מועמדותו של רוני בר-און שהיה בוודאי מועמד ראוי, אקבל החלטה עד מחר בבוקר ועד סוף השבוע יהיה לנו שר משפטים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהוד אולמרט. מחר יהיה שר חדש
צילום: דודי ועקנין
מומלצים