שתף קטע נבחר

עכשיו זה רשמי: חקירה פלילית נגד אולמרט

פרקליט המדינה הורה לראש אגף החקירות לפתוח בחקירה נגד ראש הממשלה בפרשת החשדות להטיית המכרז להפרטת בנק לאומי. החשד: סייע לשניים מידידיו לקדם עניינם ברכישת גרעין השליטה של הבנק. בין הראיות: פתק ובו פירוט ההקלות שאולמרט נתן לכאורה, ואי-גילוי נאות על שחתנו של אולמרט הוא פרקליטם. שנדר: "אחרי בדיקה מקדימה, התגבשה תשתית ראייתית המצדיקה חקירה פלילית". מקורבי רה"מ: "לחקור כדי להסיר העננה"

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, מצטרף הערב לשורה של ראשי ממשלה ישראלים, אשר עומדת נגדם חקירה פלילית. פרקליט המדינה, ערן שנדר, הורה הערב (יום ג') למשטרת ישראל לפתוח בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה בפרשת הטיית המכרז להפרטת בנק לאומי. מפכ"ל המשטרה רב ניצב משה קראדי, השוהה ברומניה, עודכן בהחלטה. בעצה אחת עם ראש אגף החקירות החליט להטיל את החקירה על היחידה הארצית לחקירות הונאה, בפיקודו של תת ניצב שלומי איילון.

 

 

מקורבי ראש הממשלה מסרו בתגובה כי הוא גאה בהליך ההפרטה של הבנק. "אנו קוראים לרשויות האכיפה לעשות את עבודתם במהירות האפשרית, כדי להסיר את העננה הזו. לאחר השמעת הטענות בדק ראש הממשלה את התנהלותו ולא מצא פגם בהליך", הוסיפו.

  

שנדר קיבל לאחרונה, יחד עם היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, את תוצאות הבדיקה הראשונית שערכה משטרת ישראל בפרשה. בעקבות הבדיקה, הוחלט כבר בימים האחרונים לפתוח בחקירה פלילית.

 

בראיות: מסמך מרכזי, והיעדר גילוי-נאות

ההוראה שנתן שנדר הועברה אל ראש אגף החקירות במשטרת ישראל, ניצב יוחנן דנינו. במכתב אל דנינו, מציין שנדר כי "ממצאי הבדיקה המקדימה הובילו למסקנה כי התגבשה תשתית ראייתית המצדיקה פתיחה בחקירה פלילית". בין הראיות, גם מסמך המתעד באופן מדויק את פעילותו של ראש הממשלה לטובת ידידיו. לכך מצטרפת גם הפרה של חובת הגילוי הנאות. אולמרט לא דיווח כי מחותנו הוא פרקליטם של ידידו המתמודדים במכרז.

 

ההחלטה לפתוח בחקירה פלילית התקבלה בידי פרקליט המדינה, ולא בידי היועץ המשפטי לממשלה, לאחר שהיועץ מזוז חשש מניגוד עניינים, כיוון שאחותו, ימימה מזוז, נטלה חלק בהליך ההפרטה של הבנק מתוקף תפקידה כיועצת משפטית של משרד האוצר. המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, בראשות עו"ד אביה אלף, תלווה את החקירה.

 

החשד: סיוע לידידים 

תחילתה של הפרשה בדו"ח שפרסם מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, ולפיו נאספו ראיות חמורות נגד ראש הממשלה בפרשת מכירת גרעין השליטה של הבנק. על פי פרסומים שונים, הראיות נאספו בהסתמך על עדותו של החשב הכללי במשרד האוצר, ירון זליכה. מבקר המדינה המליץ כבר בחודש אוקטובר ליועץ המשפטי לפתוח בחקירה פלילית.

 

על פי דו"ח המבקר, הצטברו נגד ראש הממשלה ראיות לכאורה המוכיחות ניגוד עניינים ברור בו היה מצוי אולמרט, בעת שכיהן כשר האוצר וטיפל במכרז להפרטת הבנק. ממצאי הדו"ח הועברו ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, שהחליט לפתוח בחקירה פלילית. בפרשה עלה החשד כי אולמרט ניסה לקדם את עניינם

 של דניאל אברמס ופרנק לואי, שביקשו להגיש הצעה לרכישת בנק לאומי. בסופו של דבר פרשה הקבוצה מן המכרז, כיומיים לפני ההחלטה, "מכיוון שלא הצליחו להרחיק את יתר המתמודדים", כך על פי מידע שמצוי ברשות החוקרים.

 

בימים האחרונים דווח כי אולמרט צפוי להיחקר גם בשתי פרשות נוספות, אולם בנוגע לכך טרם נמסרה הודעה מן הפרקליטות. אחת הפרשות היא פרשת הרשות לעסקים קטנים. הפרשה השלישית נסובה סביב שותפו לשעבר של אולמרט, עורך הדין אורי מסר. מסר, ידידו ואיש סודו של אולמרט, היה עד 1988 שותפו למשרד עורכי דין. מסר היה אחד האישים המרכזיים בפרשת כרמיה , שכן הוא היה מי שניהל את המו"מ בעסקה.

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חקירה פלילית. אולמרט
צילום: גלעד קוולרצ'יק
צילום: חיים צח
הורה לחקור. שנדר
צילום: חיים צח
צילום: ניב קלדרון
יחקור. דנינו
צילום: ניב קלדרון
צילום: מיכאל קרמר
הידיד, פרנק לואי
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים