שתף קטע נבחר

עונשו של עו"ד קלגסבלד הופחת בחודשיים

בית המשפט אמנם דחה את טענותיו של פרקליט הצמרת לגופו של עניין, אך הפחית קלות את עונשו מ-15 חודשי מאסר בפועל ל-13. הסיבה: ההודאה, והנכונות לרצות את עונשו מייד עם הינתן גזר הדין. אחת השופטות אף ביקשה להקל עוד יותר, ולקצר את העונש לעשרה חודשים. על הטענה כי העונש אינו פרופורציוני וסוטה מעונשים שניתנו במקרים דומים כתבו השופטים כי יש נסיבה מחמירה: "אם צעירה וילדה הקט שחייהם נגזלו"

בית המשפט המחוזי בתל אביב הקל בצהריים (יום ה') בעונש שנגזר על פרקליט הצמרת, עו"ד דורי קלגסבלד, וגזר עליו מאסר של שנה וחודש בפועל. מדובר בקיצור של חודשיים בלבד מן העונש. בית המשפט דחה אחת לאחת את טענותיו של קלגסבלד לעניין העונש, אך בסופו של דבר החליט להקל בעונש בשל התנהלותו במהלך המשפט - מההודאה ועד לריצוי המאסר. כך למשל, בתגובה לטענה כי עונשו חמור, וסוטה מהנהוג במקרים אחרים, כתב הרכב השופטים כי מדובר ב"שני הרוגים, אישה ואם צעירה בדמי ימיה וילדה הקט בן השש שחייו נגזלו ממנו. תוצאה קשה, אף שהיא יכולה להיות מקרית, הוכרה בפסיקה כנסיבה מחמירה".

 

על קלגסבלד, שכבר שוהה במאסר, נגזר באוקטובר 2006 בבית המשפט לתעבורה בתל אביב עונש של שנה ושלושה חודשים, ועוד 15 חודשי מאסר על תנאי, שלילת רישיון נהיגה לעשר שנים וקנס של 10,000 שקלים. זאת, לאחר שהורשע על פי הודאתו כי נהג ברשלנות וגרם למותם של יבגניה וקסלר ובנה ארתור בן השש באפריל 2006. יצוין כי למרות שערער, קלסגבלד לא ביקש דחייה בריצוי העונש וב-5 בנובמבר החל לרצות את העונש בכלא רמלה.

 

בית המשפט הזכיר את הרשעותיו הקודמות של קלגסבלד בתחום התעבורה הקשורות בתחום של בטיחות ונהיגה, ובין היתר נסיעה אחורנית תוך כדי סיכון עוברי דרך, מספר עבירות של מהירות מופרזת, נהיגה משמאל לקו ההפרדה, אי ציות לתמרור האוסר פניית פרסה ועבירות נוספות. השופט זאב המר קבע לאור כל זאת כי לא מצא עילה להתערב בפסיקה הנוגעת לשלילת הרשיון, שאינה חורגת ממדיניות הענישה המקובלת.

 

לעומת זאת, השופט המר והשופטת יהודית שיצר החליטו להקל בעונשו של קלגסבלד רק מהטעם שהודה וכתבו כי מדובר בצעד ראשון המתבקש כאשר אדם טוען לקבלת אחריות. כמו כן התייחסו לכך שקלגסבלד לא ניסה לדחות את הקץ, התייצב למאסר ולא ביקש עיכוב ביצוע העונש. "הוא הודה ותרם לניהול מהיר ויעיל של משפטו. על בית המשפט לעודד התנהלות כזו של נאשמים ובסופו של יום עליה לקבל ביטוי גם בתוצאה העונשית". אחת השופטות, יהודית שבח, אף סברה כי יש להסתפק בעונש של עשרה חודשי מאסר בלבד. יצוין כי בית המשפט החליט שלא להתערב בהחלטה על שלילת רישיונו של קלגסבלד למשך עשר שנים והשאיר החלטה זו בעינה.

 

לטענת עורכי דינו של קלגסבלד, כאילו היה מדובר ברשלנות של שלוש שניות בלבד קבע בית המשפט כי "נהג המתקרב לרמזור אדום, בין אם ממתינים כלי רכב להתחלפות האור ברמזור ובין אם לאו-צריך, להאט את מהירותו באופן הדרגתי. הנהג אינו יכול לדהור אל רמזור אדום או אל המכוניות הממתינות, במהירות המרבית המותרת ולהתבסס על בלימת חירום. לפיכך רשלנותו של קלגסבלד החלה עוד לפני נקודת הסטייה, לפני 'אובדן האוריינטציה הרגעי' הנטען. על פניו מדובר ברשלנות ברמה גבוהה".

 

עורך הדין נשפט בתקשורת?

בנוגע לטענה כי עו"ד קלגסבלד נשפט בתקשורת כותב בית המשפט כי "אכן ראוי שהתקשורת תפגין יותר אחריות, פחות התלהמות והתעסקות בלתי פוסקת בליבוי הסנסציה: ואני מתבטא בלשון המעטה. אך במסגרת הדיון הציבורי שהתעורר, בין היתר במדיניות הענישה הראויה בעבירות התעבורה בכלל ובתאונות הקטלניות בפרט, נשמעו קולות שונים, גם של המצדדים בענישה מחמירה וגם של המצדדים בענישה מתונה בשל יסוד הרשלנות שבעברה".

 

התובע במשפט התעבורה, אלי שוורץ אמר כי "אנו מכבדים את הכרעת הדין. חשבנו שמדובר בעונש ראוי, אך בית המשפט בחר להפחית חודשיים. אנו מכבדים את פסק הדין. אנו חושבים שמדובר בעונש ראוי וסביר". שוורץ הוסיף כי "העונש שהוא קיבל הוא לא בגלל שהוא עו"ד קלגסבלד אלא בגלל הדרך שבה הוא נהג".

 

זרי חזן, פרקליט משפחת וקסלר,  הסביר כי "בני המשפחה נלחמו כדי שעורך הדין קלגסבלד ירצה מאסר בפועל. כך החליט בית המשפט לתעבורה וכך גם קובע בית המשפט המחוזי. הם לא עוסקים בעניין הפחתת העונש כל עוד הוא ירצה את המאסר. בני המשפחה מרוצים מהמסר הברור שיצא מבית המשפט המחוזי שמותם של שני אנשים, גם אם נגרם ברשלנות, דינו מאסר".

 

בהרשעתו המקורית כתב השופט יצחק גרטי כי רשלנותו של קלגסבלד "לא הייתה תולדה של אובדן אוריינטציה, מכיוון שראה ממרחק את המכוניות שמצויות במצב עצירה ולא נקט בכל אמצעי להאט מהירות כדי להגיע אליהן במהירות סבירה". השופט קבע עוד כי הוא נהג במהירות גבוהה ובלתי סבירה לנסיבות ואף סטה מהנתיב, ובכך סיכן כלי רכב שנסעו בו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלגסבלד. העונש קוצר
צילום: ניב קלדרון
חייו נגזלו. ארתור וקסלר
צילום רפרודוקציה: גלעד קוולרצ'יק
צילום רפרודוקציה: אבי כהן
קורבן התאונה. יבגניה וקסלר
צילום רפרודוקציה: אבי כהן
מומלצים