שתף קטע נבחר

זחאלקה יסביר לקנדים שבישראל יש אפרטהייד

אירועי "שבוע האפרטהייד הישראלי" יצויינו בשבוע הקרוב בארה"ב, בקנדה ובבריטניה. ח"כ ג'מאל זחאלקה מבל"ד יגיע למונטריאול ויספר שם ש"המצב בישראל גרוע מאשר בשנות האפרטהייד. אפילו בדרום אפריקה לא הפרידו בין שחורים לשחורים"

חבר כנסת יוצא לחו"ל כדי לספר שבישראל יש אפרטהייד: מיום שני ועד יום שבת יציינו במקומות שונים בעולם את "שבוע האפרטהייד הישראלי", זו השנה השלישית ברציפות. ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד) הוזמן להרצות בין היתר במונטריאול ביום חמישי. "להגיד שהכיבוש זה אפרטהייד זו לא הגזמה, זה אנדרסטייטמנט", אמר ל-ynet, "הכיבוש הישראלי בגדה המערבית וברצועת עזה יותר גרוע מאפרטהייד".

 

אירועי "שבוע האפרטהייד הישראלי" יצויינו בקמפוסים של אוניברסיטאות בניו-יורק שבארה"ב, במספר ערים בקנדה ובבריטניה. הם יכללו הרצאות, אירועי תרבות, הקרנות סרטים, הפגנות וביתנים שונים.


ההזמנה ל"שבוע האפרטהייד הישראלי"

 

המארגנים הסבירו באתר האינטרנט כי "בשנים האחרונות פורסמו בספרות העולמית הרבה ספרים ומאמרים שהציבו את ישראל לצד מדינות קולוניאליסטיות כמו דרום אפריקה, וטענו כי ישראל היא אכן מדינת אפרטהייד, ולא רק מדינה כובשת ומחרחרת-מלחמה".

 

לטענתם, מטרתו של שבוע האפרטהייד הישראלי היא לקדם את הגישה הרואה בישראל מדינת אפרטהייד, ולקרוא להטלת חרם וסנקציות על ישראל, בהמשך להצהרה בנושא שחיברו ביולי 2005 יותר מ-170 ארגונים פלסטיניים. בין הדרישות שהועלו במסמך זה: מתן שוויון זכויות מלא לאזרחי ישראל הערביים, הפסקת הכיבוש והקולוניאליזציה של הגדה המערבית ועזה, ויישום זכות השיבה, כולל מתן פיצוי לפליטים פלסטינים, בהתאם להחלטת האו"ם 194.

  

ח"כ זחאלקה סיפר ל-ynet שידבר במונטריאול על המצב בשטחים הכבושים ועל יחסה של הדמוקרטיה הישראלית לאוכלוסיה הערבית. "בגדה המערבית מתקיים מצב אפרטהייד. יש התנחלויות ויש פלסטינים, ויש ביניהם הפרדה מוחלטת. יש כבישים עוקפים ליהודים בלבד, יש מחסומים ויש סגר. האוכלוסייה מופרדת. זכויות האדם של הפלסטינים מופרות לגמרי. אנשים בשכם וברמאללה חופשיים להסתובב?! מי שרוצה לנסוע משכם לחברון ייקח לו שבועיים".

 

"אפילו בדרום אפריקה לא הפרידו בין שחור לשחור" 

לדבריו, "באפרטהייד הפרידו בין לבנים לשחורים, כאן מפרידים בין פלסטיני לפלסטיני באמצעות גדרות, מחסומים, הגבלת תנועה. זה יותר גרוע. בדרום אפריקה לא הפרידו בין שחורים לשחורים. אפילו אלה שמגיעים מדרום אפריקה אומרים שהמצב בשטחים הכבושים יותר גרוע מהאפרטהייד".

 

זחאלקה מקווה שכמו האפרטהייד, גם הכיבוש ייגמר: "האפרטהייד נגמר בטוב, בזה שיש שוויון, וזה החלום שלי, שיהיה שוויון בין העמים. אני מאמין שזה תלוי באנשים. אני לא יודע איך דברים יגמרו, אני לא נביא. אני רוצה שהכיבוש יסתיים, שתקום מדינה פלסטינית, שיהיה שוויון בין העמים ובין האזרחים בארץ ושישראל תהיה מדינת כל אזרחיה".

 

מארגני האירוע ציינו כי שבוע האפרטהייד הישראלי הראשון התקיים בטורונטו שבקנדה לפני שנתיים, ועקב ההצלחה הגדולה, הצטרפו לאירוע אשתקד כמה קמפוסים נוספים בקנדה ובבריטניה. השנה יתקיימו האירועים בערים טורונטו, מונטריאול, אוטאווה והמילטון שבקנדה, בלונדון, אוקספורד וקיימברידג' בבריטניה, וגם בניו-יורק.

 

"בשעה שישראל ותומכיה בארה"ב, קנדה ואירופה ממשיכים לחנוק את העם הפלסטיני, ובשעה שהצבא הישראלי ממשיך במתקפות יומיומיות על החיים בפלסטין, אחריותנו הקולקטיבית לבודד את משטר האפרטהייד הישראל הופכת לחיונית ביותר", נכתב באתר האינטרנט של מארגני האירועים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
זחאלקה יוצא "להסביר"
צילום: חגי אהרון
צילום: איי פי
מונעים מעבר באמצעות גדרות
צילום: איי פי
המחסומים
צילום: עמית שאבי
מומלצים