שתף קטע נבחר

הצוואה קוימה: חלימי נקבר בירושלים

לפני שנה נרצח אילן חלימי בבירת צרפת. הרקע: אנטישמיות. היום קיימה הסוכנות היהודית את בקשת המשפחה והעלתה את עצמותיו לקבורה בירושלים. יו"ר הסוכנות לאמו של הנרצח: "רות היקרה, בפגישה איתך הבטחנו שהסוכנות תהיה לצידך. ביום הזה אנחנו ממלאים את ההבטחה"

אילן חלימי שנרצח בצרפת לפני כשנה, הובא היום (ו') לקבורה בשנית בהר הרצל בירושלים. מאות מבני קהילת עולי צרפת בארץ צעדו אחר ארונו. רבים מהנוכחים פרצו בבכי והסופדים דיברו תוך כדי דמעות. דויד ראש, יושב ראש משלחת הסוכנות היהודית של אירופה וצרפת אמר ל-ynet כי הקבורה בירושלים היא קיום הבטחה לאמו של הנרצח, שראתה בהעלאתו לקבר ישראל כצוואתו הלא כתובה.

 

חלימי, בן 23, נחטף מחנותו באמצע ינואר 2006 לאחר שצעירה פיתתה אותו להיפגש עימה. כעבור כשלושה שבועות הוא נמצא פצוע אנושות, כפות ומכוסה בכוויות, ליד פסי רכבת במחוז אסון דרומית לפריז. הוא מת בדרכו לבית החולים.

 

 

בני המשפחה וויתרו על הספדים. מי שנשא דברים מעל קברו של חלימי, היה הרב הראשי הספרדי, הראשון לציון הרב שלמה משה עמאר, שאמר בקול חנוק: "אני מבקש ממך בשם כל עם ישראל: תהיה שליח בפני הקדוש ברוך הוא ותאמר לו: עד מתי עם ישראל יירדפו".

 

שגריר צרפת בישראל, ז'אן מישל קאזה, אמר כי הפרשה מחייבת את ממשלת צרפת ללמוד ולהילחם נגד תופעת האנטישמיות. "אילן היה יהודי, ראה את עצמו כיהודי, חש יהודי", אמר קאזה. "השנאה ששימשה בסיס לאלימות, להתפרצות הרשע והתועבה, לפשע הזה, מחייבת את החברה הצרפתית לערוך חשבון נפש, להתגייס כדי להילחם בכל פעם שרעל האנטישמיות מופיע מחדש, וזאת ללא שום פשרה. זוהי חובתנו, חובה שמוטלת על האנושות כולה: לעמוד תמיד על המשמר, לעולם לא להסיט את המבט כשמפלצת האנטישמיות מאיימת להרים את ראשה, בשום אופן לא לוותר".


הלווייתו של חלימי ז"ל, היום בירושלים (צילום: דודי ועקנין)

 

עמנואל דהן, אחיה של רות חלימי, אמר ל-ynet: "אילן היה ילד מקסים מחונך ומנומס. בכל פעם שהגיע לישראל תמיד אמר שזה כיף להיות יהודי. הוא רצה להתבסס בצרפת, לעזור לאימו ולאחיות ולעלות לארץ, אבל חלומו נקטע".

 

עוד הוסיף דהן: "לי, לאחותי ולכל משפחתנו אין שום דבר נגד הערבים. יש ביניהם אנשים טובים, שבצרפת אפילו הגיעו לנחם את המשפחה. אבל אני מלא כעס על המטיפים שמרעילים. האנשים שרצחו את אילן הם אנשים בלי טיפת רגש. הם התעללו בו כל כך שאפילו החיות לא מסוגלות לעשות דברים כאלה". דהן הודה לאנשי הסוכנות ואמר: "יש לנו כאב וכעס נוראיים אבל מצאנו נחמה בכך שאילן נטמן בארץ. רות תמיד אמרה לי ש'לא משנה מה יהיה אני אעלה את עצמותיו לארץ'"

 

יו"ר הסוכנות, זאב בילסקי, הסביר בפני המשתתפים בהלוויה, את מה שרבים מבין הנוכחים בהלוויה מכירים מעדות ממקור ראשון, בשל היותם יהודים שחיו בצרפת: "רק שנאה תהומית ואנטישמיות הביאו למקרה. אילן נודע כצעיר אכפתי בקהילה. הוא נרצח בשל היותו יהודי. המאבק באנטישמיות צריך להתרחש במקביל בכל מדינה ומדינה. התופעה הזו מתחילה בכתובות אנטישמיות ולבסוף מסתיימת ברצח".

 

בילסקי פנה לאימו של אילן חלימי ואמר: "רות היקרה, בפגישה איתך הבטחנו שהסוכנות תהיה לצידך. ביום הזה אנחנו ממלאים את ההבטחה". 

 

זאב בוים, השר לקליטת עלייה, אמר ל- ynet "ההחלטה להעלות את אילן לישראל, היא קודם כל החלטה של אמא: להביא את אילן לקבורתו בארץ ישראל שכל כך אהב. היא חשבה שזוהי צוואתו להיקבר בישראל".

 

בנוסף אמר בוים, שעלייה במספר יהודי צרפת המבקשים לעלות לישראל ואשר בולטת בשנים האחרונות, היא "סוג של הבנה של יהודי צרפת שמקומם הנכון במדינת ישראל למרות שהינם גרים במדינה דמוקרטית וליבראלית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רבים מבני הקהילה הצרפתית השתתפו. הלוויה היום
צילום: דודי ועקנין
מומלצים