שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  סקר: יאיר לפיד ושולמית אלוני - סמל החילוניות
  מנהיגת מרצ לשעבר ומגיש הטלוויזיה בערוץ 2 הם מייצגי החילוניות היהודית - כך קובע סקר ynet יהדות-גשר. מנתוני הסקר, שנערך בקרב מדגם מייצג בציבור, עולה כי כ-30% סבורים שבית המשפט העליון הוא המוסד שמסמל את החילונים יותר מכל. והיכן ניצבים ערוץ 2 ואיצטדיון טדי?

  שומר מסורת או שובר אותה? איש תרבות או איש מעשה? מתבטא בקיצוניות או מתון בדבריו? סקר ynet יהדות ועמותת גשר ביקש לבחון השבוע מי בעיני הציבור מייצג את החילוני האידיאלי? 

   

  מתוצאות הסקר עלה כי רוב הציבור הישראלי רואה ביאיר לפיד ובשולמית אלוני את המייצגים המובהקים ביותר של החילוניות היהודית. 30.1% מהציבור סבורים כי מנהיגת מרצ לשעבר מסמלת את אישיותו של האדם היהודי-חילוני, ואילו 30% חשים כי יאיר לפיד הוא סמן החילוניות המדויק. 


  מנתוני הסקר, שערך מכון "מותגים" בקרב 505 בני אדם המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית בישראל, עלה כי אחרי לפיד ואלוני ניצבים הרמטכ"ל הנכנס גבי אשכנזי (11.9%), נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרון ברק (10.1%), הסופר מאיר שלו (8.2%), הכדורגלן יוסי בניון (5.3%) והאמן עידן רייכל (4.3%).

   

  מחלוקת התשובות על תפישתם הדתית של הנשאלים מתברר שלמרות (או אולי בגלל) שהם מעדיפים שלא לשרת בצה"ל, בחרו 55% מהציבור החרדי את הרמטכ"ל הנכנס גבי אשכנזי להיות הסמל של החילוניות היהודית. הדתיים לעומתם לא שוכחים את השנים הרבות בהן נאבקה שולמית אלוני בממסד הדתי והרבני ו54% בחרו בה.בקרב החילונים מספר הנשאלים הרב ביותר נטה לכיוונו של לפיד (כ-36%), אם כי גם רבים מהם (כ-27%) היו שותפים לדעת הרוב הדתי.

   

  בייניש וחשין יכולים להירגע

  בעוד שמבחינת האישים מייצגו המובהק של בית המשפט העליון, אהרון ברק, לא נתפס כסמל החילוניות - המוסד עצמו אכן נתפס כך. נראה שלמרות המתח שבו הייתה שרויה המערכת המשפטית על רקע מינויו של פרופ' דניאל פרידמן כשר המשפטים החדש, מעמדה לא נפגע. בייניש וחשין יכולים להירגע. 

   

  30% מהציבור חושב שבית המשפט העליון הוא הוא סמל החילוניות היהודית. אחריו ברשימה: ערוץ 2 (20.2%), תיאטרון הבימה (18.2%), מכון ויצמן למדע (17.4%) ואיצטדיון הכדורגל טדי בירושלים (14.2%).

   

  פרט לדתיים (שראו בהבימה כמייצג החילוניות היהודית), הנשאלים החילונים, המסורתיים והחרדים הציבו את הערכאה המשפטית הגבוהה ביותר בישראל כסמל החילוניות היהודית. בקרב החרדים, לא פחות מ-42.3% בחרו באופציה זו.  

   

  שושי בקר, מנכ"לית עמותת גשר: "בחירתו של בית המשפט העליון נובעת מכך שהוא משקף את מקור הסמכות שאינה נשענת על סמכות דתית-יהודית, ומאידך משקפת ממסד ישראלי יהודי-חילוני בעיני הרוב".

   

  לדבריה, "בולטת העובדה כי בית המשפט העליון, שולמית אלוני ויאיר לפיד - הנתפסים בעיני הציבור הדתי כיריבים מרים ליהדות - הם אלו שנבחרו על ידי כלל הציבור להיות סמלי היהדות החילונית. יהיה מעניין לבדוק בעתיד מה מבין הסמלים והמנהגים הדתיים מסמלים את היהדות הדתית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גבי מנשה
  אלוני. במקום ה-1
  צילום: גבי מנשה
  לפיד. חילוני למהדרין
  צילום: גיל יוחנן
  בית המשפט העליון. מוסד חילוני מובהק
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: אלי אלגרט
  בניון. סמל?
  צילום: אלי אלגרט
  צילום: יואב פרידמן
  בקר. "בית המשפט נתפס כמקור סמכות"
  צילום: יואב פרידמן
  מומלצים