שתף קטע נבחר

"אשכנזי - האיש הנכון בזמן הנכון"

חבריו של הרמטכ"ל הנכנס בטוחים כי יצליח בתפקידו החדש, ומשרטטים את האתגרים העומדים בפניו: "במלחמה נחשפנו בחולשותינו, ואנו מדממים באזור שהוא כבריכת כרישים"

"הרמטכ"ל גבי אשכנזי נכנס לתקופה קשה מאוד. צה"ל יצא חבול ממערכה לא מוצלחת, וההערכה היא שבתקופתו תתרחש מלחמה נוספת. נחשפנו בחולשותינו, ואנו מדממים באזור שהוא כבריכת כרישים הצמאים לטרף" - כך מתאר מח"ט גולני לשעבר, אלוף (מיל') אורי שמחוני, את האתגרים העומדים בפני חברו, רב-אלוף גבי אשכנזי, שנכנס הבוקר (יום ד') לתפקידו כרמטכ"ל.

 

"על אשכנזי להתכונן לכל התרחישים האפשריים של עימותים, לפתח את תורת הלחימה ולהתאמן עליה. עליו לדעת בדיוק מה עושים כאשר ישנן התפתחויות, ואסור להתחיל בלימוד תוך כדי האירוע - כמו שהיה בלבנון", הוסיף שמחוני.

 

מח"ט גולני לשעבר בטוח שלאשכנזי יש יש את כל הכלים להצליח: "הוא הבנאדם הנכון בזמן הנכון, במקום הנכון. הוא אדם שיודע לעבוד קשה, שמחובר טוב לדברים הקטנים ויכול להתמודד ולעשות במקביל גם את הדברים הגדולים. הדינמיקה של אשכנזי תביא אותו להחלטות טובות. הוא אדם שיודע ליצור מעגלים של התייעצות גם עם המטה הכללי וגם עם גורמים חיצוניים שיש להם ידע וניסיון ויכולים לאזן בין הדברים".

 

לדברי האלוף במיל', על הרמטכ"ל הטרי מוטל לתקן ליקויים רבים לקראת מלחמה שייתכן שתפרוץ בקיץ הזה או הבא. "נחוצה עבודה רבה, בעיקר בכוחות היבשה - ששם התגלה הצבא בחולשתו", הוא אומר. "מהשיחות שלי אתו ניכר שהוא מתכוון למלא את המטלה הכבדה שמוטלת עליו".

 

האלוף במילואים אילן בירן, לשעבר מנכ"ל משרד הביטחון ששימש בעבר גם כמפקדו של אשכנזי, סיפר על ידידו: "גבי הוא מפקד ומנהיג בעל יכולת מאוד מיוחדת להביא ללכידות בקרב המפקדים. עומדת מולו משימה ענקית שכוללת את חיזוק תוכנית האימונים של כוחות היבשה, חיזוק יכולת ההרתעה של המדינה ובניית תוכנית אופרטיבית לצה"ל.

 

"גבי שימש בכל תפקיד אפשרי במערך התפקידים בחטיבת גולני, והיה גם מפקד יחידת הקישור של לבנון ומנכ"ל משרד הביטחון. כל התפקידים מחברים מעגל שיביא את גבי ללכד את המטה הכללי ולחזק אותו", מוסיף בירן.

 

המילואימניקים מצפים מהרמטכ"ל להעז

בקרב חיילי המילואים ישנן ציפיות רבות מאשכנזי, שישקם את הצבא ויתקן את הטעון שיפור. תומר ויינברג, חייל בגדוד המילואים "יואב", שנפצע קשה באירוע החטיפה בלבנון: "בתור גולנצ'יק אני סומך על הרמטכ"ל הנכנס, ומאמין שהוא יהיה טוב יותר מקודמו בתפקיד. הדבר העיקרי שצריך לעשות הוא לפעול להחזיר את אמון חיילי המילואים במערכת. "נפגע פה ערך חשוב - לא מפקירים חיילים בשטח. על הרמטכ"ל לעשות הכל כדי להחזיר את החיילים החטופים הביתה".

 

נ', איש מילואים בצוות אוויר של יחידת 669 בחיל האוויר, אמר: "אני מצפה מהרמטכ"ל להעז יותר ולעשות שימוש בכוחות המיוחדים. אם אנחנו מיועדים להיכנס ולחלץ, אנחנו נכנסים ומחלצים, בלי לחשוב פעמיים. במלחמה שמענו שמצבם של פצועים בשטח מידרדר, בזמן שאנחנו מרחפים 3,000 רגל למעלה - יושבים מתוסכלים ושואלים את עצמנו 'מה אנחנו עושים פה? ולמה אנחנו לא יורדים לחלץ אותם? אני מאמין שביכולתו של הרמטכ"ל הנוכחי לעשות את השינוי הזה. יש לחזור למצב של "המעז מנצח".

 

גם בפורום החפ"שים בירכו על כניסתו של אשכנזי לתפקיד הרמטכ"ל: "חיילי המילואים מצפים שאחת ולתמיד, יקבלו יחס של חיילים לכל דבר, בכל הנוגע לכשירותם וציודם. אנו מקווים שהרמטכ"ל החדש ישים קץ לניצול הציני של המעטים שנושאים בנטל הביטחון ואינם זוכים להגנה אזרחית מספקת במהלך שירותם במילואים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2
אשכנזי מקבל את הדרגות
צילום: ערוץ 2
צילום: אורן אגמון
אורי שמחוני. להתכונן לכל התרחישים
צילום: אורן אגמון
צילום: חן מיקא
אילן בירן. אשכנזי ילכד את המטכ"ל
צילום: חן מיקא
מומלצים