שתף קטע נבחר

אשכנזי קיבל דרגה - חלוץ תקף את עריפת הראשים

הרמטכ"ל ה-19 קיבל מאולמרט ופרץ את דרגות הרב-אלוף. "נתקן את הדרוש, אין פיתרונות קסם", הצהיר. קודמו לא הסתיר את תחושותיו קשות: "תרבות עריפת הראשים היא הרסנית, עלינו להיות סבלניים וסובלניים גם לטעויות. בעברית, רק הניקוד מפריד בין רע לרוע". אולמרט: "אל תהפכו את צה"ל לשק חבטות". איציק: "טלטלות השעה אינן צריכות לגרום לנמיכות רוח ותחושת אין אונים"

רב-אלוף גבי אשכנזי. במשרד ראש הממשלה בירושלים העניקו הבוקר (יום ד') אולמרט ופרץ דרגות לרמטכ"ל הנכנס. בטקס בהשתתפות הרמטכ"ל היוצא דן חלוץ וקודמו משה יעלון, אלופים בהווה ובעבר, פוליטיקאים ובני משפחת אשכנזי - הועלה האלוף במילואים לדרגה הבכירה בצבא.

 

"לפני שעה קלה קיבלתי את הפיקוד על צה"ל מדני", אמר גבי אשכנזי זמן קצר לאחר מכן, בטקס בבית הנשיא. "אני מודע למשא האחריות וגודל השעה - וגם הציפיות. אעשה ככל שביכולתי כדי להמשיך לחזק ולפתח את כושרו ועוצמתו של צה"ל. אני לא אעשה זאת לבד. קיבלתי צבא חזק, מצוין, ואני אעשה זאת ביחד עם חבריי למטכ"ל, המפקדים והחיילים הנהדרים של הצבא הזה".  

 

 

האתגר המרכזי הוא לשקם את יכולותיו של צה"ל וליישם את לקחי המלחמה בלבנון, אמר המפקד הטרי, ולא שכח למנות - לצד הליקויים - גם את הישגי הקיץ האחרון: "ידם של חיילינו הייתה על העליונה בכל קרב וקרב". הוא הביע הערכה רבה לחיילי המילואים, להם "נהיה זקוקים עוד שנים רבות", ואמר: "נתקן את הדרוש - אין פיתרונות של קסם".


קודקוד חדש במשולש (צילום: באו-באו)

 

"כבן הארץ הזו שהוריו באו מארצות נכר", הוסיף אשכנזי בנימה אישית, "היה לי צה"ל לבית ולכור היתוך. אפעל לשמרו כצבא העם הפועל בתוך עמו וקהילתו". הוא לא שכח לברך את האיש שגבר עליו בסבב ההתמודדות הקודם - וכעת הוא נכנס לנעליו: "חברי לנשק ולמשק, תרומתך האישית והאיכותית לביטחון העם והארץ ראויה לכל הערכה. עם ישראל ומערכת הביטחון חייבים לך תודה. דני ידידי, בשם עם ישראל - אני מצדיע לך".

  

בין רע לרוע

הרמטכ"ל ה-18 מסיים את דרכו במדים באקורדים צורמים, לאחר שסיים את עשרות התחקירים הצבאיים, בעקבות מלחמת לבנון השנייה. בנאומו בטקס לא הסתיר חלוץ את תחושותיו הקשות, ודיבר גם על "האיומים החברתיים" שמאיימים על החברה: "תרבות עריפת הראשים היא תרבות הרסנית. אנחנו חייבים להיות סבלניים וסובלניים גם לטעויות, ובלבד שהן סבירות - ושהטועה יפעל לאיתור טעותו, להסקת מסקנות וליישום הלקחים... עלינו להיות יראים מאנשים שמתהדרים בהצלחות תמיד - הם לבטח לא יסיקו מסקנות ולא יתקנו. צה"ל השלים את תחקריו - ואני תוהה, מה על התחקיר הלאומי, שיבחן את כולנו - מהראשון האחרון. תחקיר שיבחן את השיח, את ההדלפות, את הפשטנות. את הזיכרון הקצר". "בעברית, רק הניקוד מפריד בין רע לרוע", סיכם חלוץ.  

 

חלוץ הודיע לפני כחודש וחצי שסיים את מלאכת התיחקור וכעת הוא מעביר את השרביט לבא אחריו. "אני עומד כיהודי זקוף קומה ושלם עם מעשיי", אמר הרמטכ"ל היוצא. הוא הביע צער על שלא הצליח להביא לשחרור החטופים, ואמר כי הוא סומך ידיו על מפקדי צה"ל.  

 

האקורדים הצורמים של טקסי הפרידה נמשכו גם אתמול, כאשר מקורבי חלוץ נזעקו להסביר את דבריו בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, לפיהם "הדבר הכי נורא הוא שמספר 2 שלך מאחוריך במטוס, פוגע בך". בסביבתו של חלוץ הבהירו שהוא לא התכוון לסגן הרמטכ"ל, האלוף משה קפלינסקי, אלא למטאפורה כללית על קשיים בהם נתקל במילוי תפקידו, ובהם הביקורת שספג מהציבור ומהתקשורת.

 

אחריות שאין כבדה ממנה

מעט נחמה יכול אולי חלוץ למצוא בדבריו של ראש הממשלה, שדיבר על התמודדותו המופלאה עם מצבי קיצון - וגם עם לחץ ציבורי כבד מנשוא: "הנסיבות שהניעו אותך להחליט על פרישה מוקדמת - אין בהן כדי לגרוע מהישגיך ותרומתך למדינת ישראל. המלחמה שנכפתה עלינו הייתה עטורת הישגים, והימים ישיבו לך את מה שנטלה האווירה הציבורית".

 

"אל תהפכו את צה"ל לשק החבטות", ביקש אולמרט, ופנה ליורש: "ישראל מפקידה בידיך היום את האחריות הכבדה ביותר. לא נותרו בי ספקות כי הבחירה בך היא הראויה". השר פרץ בתורו לא חסך דברי שבח מהרמטכ"ל ה-19, שכיהן בתקופה האחרונה כמנכ"ל משרדו: "האחריות המוטלת מעתה על כתפיך - אין כבדה ממנה, אבל אני מאמין כי כתפיך איתנות. כבר צלחת מסעות רבים, אבל המסע הזה הוא באמת מסע חייך - מסע חיינו".  


ברכות מהנשיאה הזמנית (צילום: חיים כץ)

 

ממשרד רה"מ המשיך הרמטכ"ל הנכנס

 לבית הנשיא - שם ציפתה לו ממלאת המקום. "הטקס היום נערך בנסיבות מיוחדות", הזכירה דליה איציק. "אנו נמצאים חודשים ספורים לאחר שהסתיימה מלחמה אשר הוליכה בנו שכול ונפגעים וצלקות לא מעטות. הטקס היום נערך לאחר התפטרות רמטכ"ל, אירוע קשה בפני עצמו. אכן, זוהי שעה לא קלה. אך טלטלות השעה הזו אינן צריכות לגרום לנו לנמיכות רוח ולתחושת אין אונים. חברה נמדדת ברגעיה הקשים. מדינת ישראל כולה עומדת למבחן בימים אלה".

 

תודה מיוחדת שיגרה איציק לרעיית הרמטכ"ל היוצא: "עירית חלוץ, אני משוכנעת שהאחריות הכבדה והמשא הכבד היו מוטלים גם עליך. גם את משתחררת מצה"ל היום, וביום זה אני רוצה למסור לך תודה וברכה בשם מדינת ישראל".


פורסם לראשונה 14/02/2007 09:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זה שיוצא, זה שנכנס
צילום: חיים צח
ברכת הדרך בכותל
מומלצים