שתף קטע נבחר

"חוק דרומי" אושר טרומית: תוקף פורץ לא ייענש

על רקע העמדתו לדין של החוואי שי דרומי הוגשו לשולחן הכנסת ארבע הצעות חוק לפיהן אדם לא יישא באחריות פלילית אם פגע בפורץ שנכנס לביתו. שר המשפטים החדש התנגד, אך הח"כים הצביעו אחרת

פרצו לביתכם ופגעתם בפורץ? אם הכנסת תקבל אחת מהצעות החוק החדשות שהונחו על שולחנה, ייתכן שלא תישאו באחריות פלילית למעשיכם - כך לפחות החליטה היום (ד') מליאת הכנסת, שאישרה ארבע הצעות חוק דומות בקריאות טרומיות. זרם ההצעות התקבל על רקע פרשת שי דרומי, החוואי שמואשם בהריגה לאחר שירה למוות בבדואי שפרץ לחוותו.

 

את ההצעות הגישו חברי הכנסת יצחק אהרונוביץ' (ישראל ביתנו), ישראל כץ (ליכוד), צבי הנדל (איחוד לאומי-מפד"ל) ואליהו גבאי (איחוד לאומי-מפד"ל). 

  

טרם ההצבעות על אישור הצעות החוק נשא שר המשפטים, פרופ' דניאל פרידמן, את נאומו הראשון במליאה. "כנסת נכבדה, הנושא הוא כבד ורציני מאוד, בין השאר כי מדובר בטרגדיות לשני הצדדים - גם לפוגע וגם לנפגע", הוא פתח. "מדינות רבות בעולם מתחבטות ומתלבטות כיצד לנהוג בנושא".

 

השר העביר מסר ביקורתי על הממשלה ואמר כי "בישראל המצב חמור, במיוחד בגלל שהמדינה - ולא רק הממשלה הזאת - אינה מספקת לאזרחים הגנה ברמה שהם ראויים לה מפני עבריינות".

 

עם זאת, השר ציין כי הוא אינו תומך בהצעות החוק במתכונת הנוכחית. "לאור המצב הקשה השאלה היא מה צריך לעשות, ועד היכן להרחיק לכת. אני מבקש מידה של זהירות וריסון, למרות המצב הקיים. הייתי מוכן לשקול הקלות מסוימות באפשרות להגנה עצמית, אך אני חושש שהצעות החוק הללו מרחיקות לכת הרבה יותר מידי".

 

"יכול לקרות גם שאיש מילואים מצויד בנשק טועה בניווט בלילה ונכנס לשטח חקלאי. הייתי רוצה שתהיה מידה של זהירות וריסון לפני שפוגעים בו או בכל אדם אחר, שנכנס לשטחו של הזולת".

 

אלא שחברי הכנסת לא קיבלו את דבריו של פרידמן. בזו אחר זו הם אישרו את ארבע הצעות החוק. "יש לשים סוף למעשי הפריצות והאלימות", אומר ח"כ אהרנוביץ'. "יום יום אנו נחשפים לעוד ועוד מקרי פשיעה ופריצה. החוק הזה יגדיל את גורם ההרתעה כנגד התופעה הנפשעת הזו". ח"כ כץ אמר: "מדובר בחוק מהפכני הבא להחזיר את הביטחון האישי לאזרחי ישראל".

 

לעומתם, ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) מתנגד נחרצות לחוק. "תמיכת הכנסת בהצעות החוק המתירות לירות ולהרוג פורצים או מי שחשודים ככאלה היא אות קין נוסף על מצחה של הכנסת", אמר טיבי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר פרידמן. חוקים מרחיקי לכת
צילום: חיים צח
צילום: אלכס קולומויסקי
כץ. חוק מהפכני
צילום: אלכס קולומויסקי
דרומי. זרם של הצעות חוק
צילום: פלג חבצלת
מומלצים