שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מה גורם ל"קנאקים" באצבעות?
  מאחורי צליל ה"קנאק" שנגרם כתוצאה מקיפול האצבעות פנימה אל תוך כף היד עומדות שתי תיאוריות מפורטות ומוסברות. הבשורה למכורים לעניין - זה לא מזיק לבריאות

  כולנו (או לפחות רובנו), מתפתים לעשות את זה. מכופפים את האצבעות פנימה ואז זה נשמע - קנאק, הצליל שיכול להטריף את היושבים סביבך (או לא להזיז להם, באותה מידה). מיילים רבים שהגיעו אלינו דרשו לפשר התופעה ובעיקר רצו לדעת אם הקנאקים האלו מזיקים לבריאותנו.

   

  רגע לפני, נבין קצת את המתחולל במפרקי האצבעות: הנקודה הזו בה שתי עצמות או יותר מתחברות עטופה בקרום היוצר את השק שעוטף את המפרק. הקרום
  הזה מפריש נוזל הקרוי סינוביום, שמשמש לסיכה של המפרק. נוזל הסינוביום מכיל גזים שונים ובהם חנקן ופחמן דו חמצני.

   

  שתי תיאוריות עיקריות מסבירות את הקול הזה שנשמע כמו "קנאק". על פי אחת התיאוריות, בעת כיפוף או מתיחה מהירים של האצבעות, נמתחים גם קרומי המפרקים והגידים וכך משתנה הלחץ באיזור. שינוי הלחץ הזה גורם לשינויים בתצורת הגזים בנוזל המפרק: אם עד כה הגזים היו מומסים בנוזל המפרק, כעת הם משתחררים ממנו ויוצרים בועה המשתחררת ויוצרת את צליל הפיצפוץ.

   

  תיאוריה שניה גורסת כי באיזור המפרק שרוי ואקום. מתיחת המפרק גורמת לתזוזה של גידים ופעירת מרווח במפרק המפחיתה את מידת הלחץ באיזור. הפחתה זו של לחץ גורמת לשאיבת גזים בחזרה אל המפרק, מה שגורם לצליל הקנאק.

   

  הקנאקים רווחים בעיקר במפרקי אצבעות הידיים, אולם יש לא מעט פוקקים שהתמכרו ליצירה המונית של קנאקים גם במפרקי הברכיים, מפרקי אצבעות הרגליים, הצוואר והמרפקים. יצירת הקול הזה מלווה בתחושת הקלה, כנראה בשל שינויי הלחץ הנוצרים במפרק לאחר הפעולה.

   

  בניגוד לשלל המיתוסים שנוצרו משך שנים ארוכות, הקנאק אינו גורם לשחיקת מפרקים, אינו יוצר רעידות, אינו מגביר את הסיכון לפרקינסון ובעצם אפילו מהווה סימן לבריאות של המפרקים, משום שמפרק דלקתי אינו יכול ליצור את קול הקנאק. מנגד, קנאקים אצל מבוגרים המתחילים סביב גיל 45 והלאה עלולים לסמן שינויים ניווניים במפרקים ולכן נדרשת בדיקת אורתופד.

   

  • יש לכם שאלות על תופעות המתרחשות בגוף האדם? כתבו לנו. השאלות המעניינות יפורסמו במדורים הבאים

  פורסם לראשונה 18/02/2007 00:50

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גבי מנשה
  קנאק. ואקום או שחרור גזים?
  צילום: גבי מנשה
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים