שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  המלצה לנשים: כירתו השחלות למניעת סרטן

  כריתת השחלות מפחיתה באופן משמעותי את הסיכון לחלות במספר סוגים של סרטן. עתה ממליצים באיגוד הישראלי למיילדות ולגינקולוגיה לנשים בעלות סיכון לבצע את הניתוח עם סיום הקמת התא המשפחתי, אך עדיין בתקופת הפוריות

  האיגוד הישראלי למיילדות ולגינקולוגיה ממליץ לנשים בסיכון גבוה לעבור כריתת שחלות מניעתית כאמצעי למניעת סרטן השחלה, סרטן השד וסרטן החצוצרות. עד היום לא פורסמה הנחייה כזו לרופאי הנשים בקהילה.

   

  בספרות העולמית ומנתונים מצטברים הוכח שיעילות הניתוח גבוהה ושהוא מוריד משמעותית את התחלואה והתמותה מסרטן השחלה ומסרטן השד אצל נשים הנמצאות בסיכון גבוה.

   

  סרטן השד הוא הסרטן השכיח ביותר בישראל. מדי שנה מתגלות כארבעת אלפים חולות חדשות. סרטן השחלה הוא החמישי בשכיחותו בקרב נשים. 300 נשים מתות מדי שנה בישראל מסרטן זה.

   

  נייר העמדה שהוציא האיגוד מגדיר מי הן הנשים בסיכון גבוה שעבורן מיועד הניתוח. הניתוח מיועד לנשים שנושאות את המוטציה לסרטן השד BRCA1 או BRCA2 ונמצאות בסיכון של עד 50 אחוז לחלות בסרטן שחלה ובסיכון גבוה (כ-80 אחוז) לחלות בסרטן שד במהלך חייהן. בדרך כלל מדובר בנשים שבנות משפחה אחרות שלהן חלו בסרטן שד או שחלה. הגנים הללו נמצאים אצל 2.5 אחוז מהאוכלוסיה. בקבוצת הסיכון נמצאות גם נשים שחלו בסרטן שד בגיל צעיר.

   

  בנייר העמדה מצוין כי ההחלטה על הניתוח צריכה להתקבל לאחר ייעוץ גנטי ובדיקות גנטיות וכמובן בהסכמתה המלאה של המטופלת. הגינקולוגים ממליצים לבצע את הניתוח עם השלמת התא המשפחתי, בגיל 35 עד 40.

   

  לפי נייר העמדה היתרון של הניתוח בהקטנת התחלואה מסרטן השד, כרוך בביצוע הניתוח מוקדם ככל הניתן בגיל הפריון ולכן זה צריך להיות אחד השיקולים לכריתה מניעתית.

   

  למרות הניתוח המניעתי נשים אלו עדיין בעלות סיכון של 3-5 אחוז לסבול מסרטן בחלל הבטן שמקורו עשוי להיות שאריות רקמת שחלה או חצוצרה. לכן ממליצים הרופאים על מעקב הכולל בדיקות אולטרהסאונד ובדיקות דם אחת לחצי שנה עד שנה וכן בדיקות שד.

   

  שולמית רייזל, מנהלת היחידה לאונקולוגיה של השד בבית החולים בילנסון ויועצת האגודה למלחמה בסרטן מסבירה שכריתת שחלות מניעתית מפחיתה בכשני שליש את הסיכון לסרטן שד ומונעת בשיעור ניכר את סרטן השחלות. "בניתוח הזה מוציאים את האיבר שעלול לחלות בסרטן. בנוסף, הספרות המקצועית הראתה שכריתת השחלות מפסיקה גם הפרשה של הורמונים שמשפיעים על השד ומפחיתה את הסיכון לסרטן שד".

   

  לדבריה, מרבית הנשים מקבלות את ההמלצה. "מעט נשים מסתייגות מכריתת שחלות ועושות זאת בעיקר בגילאים 40 עד 45. אנשים מפחדים מהסרטן יותר מכל דבר אחר ויבחרו בצעד שיכול למנוע את המחלה".

  פורסם לראשונה 18/02/2007 00:50

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  כריתת שחלות למניעת סרטן
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים