שתף קטע נבחר

"אשתי הולכת לחפש בגדים, ואני כוסיות טקילה"

600 כוסיות טקילה אסף יאיר גונן בשש השנים האחרונות, וכולן נמצאות בביתו שנראה כאילו סבל מפלישה מאסיבית של כוסיות. אספן עם ראש טוב

יאיר גונן אוהב טקילה. מאוד אוהב טקילה. אבל יותר מהמשקה אוהב האיש את הכוסיות אליהן הוא מוזג את המשקה. ולראיה - יש לו כבר אוסף של כ-600 כוסיות שנאספו בשש השנים האחרונות מכל העולם.

 

"בכל נסיעה אשתי הולכת לחפש בגדים, ואני כוסיות", הוא אומר. "מה שיפה זה המגוון העצום של הדוגמאות, ועצם קיומן של סדרות שלמות. אני בכל מקרה תמיד שואל אם הגיעו כוסיות חדשות, וישנם מקומות בהם כבר מכירים אותי ושומרים לי כוסיות לפעם הבאה. מה שמצחיק זה מה שקורה במכונות השיקוף בשדות התעופה: הכוסיות מבלבלות את אנשי הביטחון, שאינם מבינים למה אני נסחב עם כולן במזוודה כשאין לי שום בקבוק משקה נלווה".

 

הדירה של גונן נראית כאילו סבלה מפלישה מאסיבית של כוסיות טקילה. להיכן שלא מביטים רואים שורות ארוכות של כוסיות: החל מארונות ענק, ועד לגרם המדרגות. בכל מקום אפשרי שוכנות כמה עשרות כוסיות, מה שמעלה את השאלה האם חושש האיש מרעידת אדמה: "ממש לא", צוחק גונן, "גם במלחמה לא חששתי מנפילות, אבל כן איבדתי כמה כוסיות בגלל מבקרים לא זהירים. האמת היא שזה יוצר צורך בהשלמתה של כוסית חסרה, אבל הפעם זו אחת שאני כבר מכיר ויודע היכן לחפשה".  

 

רוב הכוסיות בשוק נועדו בעיקר לתיירים, ולכן הן נושאות בגאון שמות ערים בעולם. חיפוש מדוקדק העלה כי הייצוג של מדינת ישראל דל, לפחות על פי האוסף שראינו. "לצערי הרב אין לנו ייצוג הולם והאמן לי שחיפשתי היטב", נאנח גונן. "חוץ משתי כוסיות שמצאתי במזרח ירושלים, אין שום פריט מקומי שאני יכול להוסיף לאוסף שלי".

 

ואכן, שתי הכוסיות של ירושלים נבלעו בים הכוסיות המדהימות שראינו: החל מכוסיות עם חצאיות, כאלו שעליהן מתכונים, כוסיות שעליהן הולבשו ממש פסלים, ועד לאוסף של כוסיות שעליהן דמויות אנשים העסוקות בקיום יחסי מין סוערים.

 

גונן, חשמלאי במקצועו, לימד אותנו גם כיצד שותים נכון: "אנשים כאן מרביצים "שוטים", דופקים את הכוסית בשולחן, אבל כשעשיתי סיבוב בארים במקסיקו והעשרתי את האוסף שלי – גם גיליתי כיצד שותים בבירת הטקילה: כמות נדיבה של מלח על האגרוף, ליקוקו, שתייה, ואז פלח לימון עסיסי לשבירת הטעם. יש כאלו שזוללים אותו עם הקליפה ויש כאלו שרק מוצצים ממנו את המיץ". כדי לקבל את הגושפנקה הרשמית הציג לנו יאיר כוס ועליה הסיסמה הבינלאומית של המשקה : One Tequila... Two Tequila... Three Tequilla... FLOOR (טקילה אחת, טקילה שנייה, טקילה שלישית , רצפה).

 

נהניתי מאוד מביקורי אצל יאיר, לא בגלל כמויות הטקילה שנלגמו במהלך הערב (כל פעם מכוס שונה), אלא בגלל האיש עצמו - יאיר מתייחס לאוסף בהנאה ובחיבה, אולם לא בחרדת קודש כפי שראיתי אצל שני האספנים הראשונים ("כולה מדובר על זכוכיות עם קישוטים, אפשר לחשוב").

 

באוספים הקודמים המוצרים היו בעיקר לתצוגה – והם השתמרו בדיוק כפי שנתקבלו. האספנים הגישו לי את הפריטים בחרדת קודש, שהלב החמיץ פעימה פן יקרה משהו. יאיר צוחק כשהוא שולף כוס מדהימה בצורה של נשר לסיבוב הבא שלנו: "האמת שאני כל פעם שותה מכוס אחרת, ותאמין לי או לא - התחושה שונה". הוא גם מספר שהוא לא מכיר שום אספן של כוסיות בארץ וחיפושיו העלו חרס. "אולי בזכות הכתבה אנשים יגיעו אלי ואני באמת אשמח לקבל עוד כוסיות או ליצור קשר עם אספנים דומים, למרות שנראה לי שרק לי יש את ה'שריטה' בנושא.

 

יאיר גונן: gy25@zahav.net.il

 

יש לכם אוסף מעניין ואתם רוצים לפרסם אותו? שילחו מייל עם הפרטים שלכם ל-money@y-i.co.il - ואם המערכת תמצא בכך עניין, ניצור עימכם קשר.

  

כתבות קודמות בסדרה:

הדי אור אוסף 25 שנה בקבוקי אלכוהול מיניאטוריים

מוטי לזר אוסף  סכינים וחרבות מכל העולם

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חלק מהכוסיות של גונן
צילום: יהונתן צור
מומלצים