שתף קטע נבחר

עתירה: לפנות הר הפסולת בקריית הפלדה בעכו

אדם טבע ודין, עמותת אזרחים למען הסביבה והקואליציה לבריאות ציבור טוענות כי אתר הפסולת מהווה סכנה בריאותית ממשית לתושבי הקריות, כמו גם לזיהום הקרקע ומי התהום

עמותת אדם טבע ודין עתרה לבג"ץ בדרישה לטפל באופן מיידי בהר הפסולת שבקריית הפלדה בעכו - מפגע סביבתי חמור המכיל מתכות רעילות. לטענת העמותה, אתר הפסולת מהווה סכנה בריאותית ממשית לתושבי הקריות, כמו גם לזיהום הקרקע ומי התהום.

 

לעתירה הצטרפו גם עמותת אזרחים למען הסביבה והקואליציה לבריאות ציבור. הוא מופנית נגד השר להגנת הסביבה ושר האוצר.

 

בעתירה נאמר כי "בשנת 2001 קיבלה הממשלה החלטה להעניק סיוע כספי לקריית הפלדה לצורך פינוי וסילוק הר הפסולת המסוכנת. החלטת הממשלה קבעה כי משרד האוצר יקצה כספים לסילוק הר הפסולת ולניקוי המתחם, וכי כספים אלו ישולמו מכספי התוכנית לפיתוח אזורי תעשייה של משרד התמ"ת.

 

"לפני כשנה הגיעו המשרדים פעם נוספת להסכמה לעניין הצורך ביישומה המיידי של ההחלטה, אולם החלטה זו לא יושמה מעולם, וזאת עקב מחלוקות שונות ומשונות שנתגלעו בין המשרדים ומנעו את יישומה. בכך, מתנהלים משרדי הממשלה בעניין בעצלתיים, משל אין המדובר במפגע חמור הפוגע בבריאותם של מאות אלפי תושבי האזור".

 

עו"ד חנוך אילסר מאט"ד אומר כי פעילותם ארוכת השנים והבלתי מפוקחת של מפעלי פלדה  הובילו להצטברות כמויות עצומות של פסולת מתכת רעילה. "הפסולת במקום מהווה גורם לזיהום חמור של קרקע אוויר ומים באזור הקריות ומפרץ עכו והוא תוצר של מחדל מתמשך של הרשויות ואזלת ידם לפעול לשם טיפול והסרת המפגע הסביבתי החמור ורב-המימדים שיצר וממשיך ליצור הר הפסולת במקום".

 

לדבריו, הר הפסולת מהווה סכנה בריאותית חמורה ומיידית לתושבי האזור. "האתר מכיל כמויות עצומות של מתכות כבדות מסוגים שונים כגון קדמיום, עופרת, כרום, מנגן שחלקם מוצקים וחלקם גרגירי אבק קטנטנים אשר ספחו אליהם חומרים מסרטנים ורעילים במיוחד כגון דיאוקסינים. אבק וחלקיקים של מזהמים רעילים ומסרטנים בחלקם, שמקורם בהר הפסולת, נישא עם הרוח אל בתיהם של תושבי כפר מסריק וקיבוץ עין המפרץ הסמוכים, ומהווה סכנה בריאותית המחייבת טיפול מיידי", אומר איסלר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים