שתף קטע נבחר

אחוות הטבעת: טיולי צפרות בסביבת הכנרת

צפרים מומחים וגם סתם סקרנים מוזמנים לסיורי הצפרות והטיבוע של החברה להגנת הטבע וכפר הנופש האון, ולמפגש קרוב עם סבכי שחור כיפה ובת יענה

אנשי מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע מקיימים בחודשים האחרונים טיולי צפרות בסמוך לחוף הכנרת, בסמוך לקיבוץ האון. שיתוף הפעולה בין כפר הנופש "האון" לחברה להגנת הטבע, מהווה נקודת מוצא נוחה לחובבי הצפרות המעוניינים לצפות בבעלי הכנף בסמוך למקום הלינה, ולנצל את הפוטנציאל הטמון במקום גם לטיולים ולפעילויות נוספות באיזור. 

 

סיור הצפרות והטיבוע מתקיים בשעות הבוקר המוקדמות, כשנקודת המפגש הראשונית הינה בכפר הנופש. לאחר הצטיידות במשקפות והליכה רגלית מהנה לאורך חוף ים הכינרת, מדריכי החברה להגנת הטבע יקיימו את פעילות הטיבוע בתחנת טיבוע שהוקמה למטרת הסיור. רק בעלי רישיון טיבוע רשאים לבצע את תהליך הטיבוע והמשתתפים בסיור מוזמנים לצפות מקרוב בתהליך המרתק.

 

טיבוע ציפורים היא אחת משיטות המעקב העתיקות ביותר ובעזרתה ניתן לקבל מידע חשוב אודות מסלול נדידתה בעונות השנה. "הציפורים נלכדות זמן קצר לפני הגעת הקבוצה לתחנת הטיבוע ברשת מיוחדת המותאמת לציפורים", אומר נדב ישראלי, מדריך מטעם החברה להגנת הטבע. "הציפורים מונחות בשקית בד נושמת על מנת למנוע מהן פציעה. יתרונות שקית הבד היא שאינה מאפשרת לציפור לראות את הנעשה מחוץ לשקית".

 

"לפני תהליך הטיבוע אנו מסמנים את מין הציפור בשפה הלטינית בדף רישום מיוחד, על מנת לאפשר לכל צפר בעולם לזהות את מין הציפור. הטיבוע מהווה את תעודת הזהות של הציפור בכל מקום בו תנדוד אליו. במידה והיא תילכד מחדש, המידע המצויין בטבעת יסייע ללמוד רבות על הציפור ועל בני מינה". 

 

ישראלי מוסיף: "בטיבוע אנו שמים למעשה טבעת מתאימה לכל ציפור, בהתאם לגודל הרגל. הטבעת מהודקת לרגל הציפור, אך לא לוחצת עליה או מפריעה לפעילותה התקינה של הציפור. הטבעת מהודקת כך שלא תוכל ליפול מרגלה של הציפור בזמן התעופה. משקל הטבעת הינו פחות מעשירית גרם" .

 

לאחר התקנת הטבעת על רגלה של הציפור, מודדים את את אורך כנפיה והזנב. נשיפה קלה בבית החזה של הציפור תחשוף את מאגר השומן שלה. "השומן מהווה מרכיב קריטי ביותר להישרדות בתקופת הנדידה הארוכה. לקראת תקופת הנדידה ציפורים רבות מכינות עצמן לדרך הארוכה ולאנרגיה הרבה הדרושה לכך", מציין ישראלי. "כשאורך היום משתנה, הציפור מתחילה לאגור מזון ולעיתים מכפילה את משקלה". לאחר המדידה, מתבצעת שקילה ובמהלכה מוכנסת הציפור לקופסת פלסטיק קטנה. הציפור תשקל על משקל שולחני קטן.

 

מפגשים מכונפים

בסיור הנוכחי פגשנו בעלווית חורף, סבכי שחור כיפה ודוחל שחור גרון. הציפורים שנתפסו שוחררו במהירות לאחר שהסתיים תהליך הטיבוע. סביר להניח שתזכו לצפות מקרוב גם בציפורי שיר ובציפורים קטנות.

 

לאחר הצפייה בטיבוע, הסיור ממשיך לאורך החוף ובאמצעות המשקפות והטלסקופ, ניתן לצפות בציפורי שיר ועופות מים רבים השוהים באיזור, בהתאם לעונה. כדאי להצטייד בזמן פנוי בן שלוש שעות לערך, נעלי הליכה נוחות ומצלמה שמן הסתם, תפעל רבות במהלך הסיור.

 

במידה והציפורים הנודדות לא השביעו את תיאבונכם לבעלי כנף, בחוות היענים הסמוכה לקיבוץ האון, תוכל לצפות בעופות הגדולים, להאכילם ואפילו ללטף אפרוחים קטנים שבקעו לא מכבר מהביצה. בחוות היענים הגדולה השוכנת בצל מטע תמרים, ניתן לצפות במספר פרטים המטיילים להם בשטח המגודר. במהלך הביקור בחווה ישנה אפשרות לצפות בסרט קצר על חיי היענים, דריכה על ביצי יען וסדנת יצירה שתעסיק גם את השובבים בחבורה. במקום קיימת פינת חי קטנה וחביבה בה ניתן ללטף ולהאכיל חיות.

 

  • טיולי הצפרות מתאימים לצפרים חובבים ולכל המשפחה. סיור הטיבוע אינו מתאים לילדים קטנים שמאבדים ריכוז במהירות למרות ההסברים היעילים של המדריכים. ניתן לשלב את הטיולים בחבילת הלינה בכפר הנופש או להזמין סיור בתיאום מראש, תלוי במספר המשתתפים. לאתר כפר הנופש.

 

  • שעות הפעילות - חוות היען - א'-ה', 9:00-15:00, שישי, 9:00-13:00, שבת 9:00-15:00. הכניסה לאורחי כפר הנופש "האון" הינה ללא תשלום. לאורחים חיצוניים: 18 ש"ח למבוגר ו-16 ש"ח לילד.

 

  • איך מגיעים: לכפר הנופש "האון", השוכן לחופה המזרחי של הכנרת, מגיעים מצומת צמח, בכביש 92 לעבר כורסי, וכדאי לשים לב לשלטים המכוונים לכפר הנופש.

 

הכותב היה אורח של כפר הנופש "האון"
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
בת יענה. לא טומנת ראשה בחול
צילום: ויז'ואל/פוטוס
ספינת הציפורים בכנרת
צילום: צפנת מאיר, החברה להגנת הטבע
מומלצים