שתף קטע נבחר

גנות: נקראתי לדגל ולא אוותר על התפקיד

בעקבות פרסומים שונים על כך שנציב השב"ס, יעקב גנות, מתכוון לוותר על תפקיד המפכ"ל, הוא פרסם הודעה ובה אמר: "לא שיניתי את החלטתי להיענות לשר לביטחון הפנים, להיקרא לדגל ולהיות מפכ"ל משטרת ישראל". אחד ממקורביו אמר ל-ynet: "עושים לו לינץ' ציבורי"

ראש השב"ס, יעקב גנות, אומר הבוקר (יום ג') בעקבות דיווחים על כך שהוא מתכוון לוותר על תפקיד המפכ"ל: "לא שיניתי את החלטתי להיענות לשר לביטחון הפנים, להיקרא לדגל ולהיות מפכ"ל משטרת ישראל". את ההודעה מסרה דוברת השב"ס.

 

כמה ממקורביו אמרו ל-ynet שהוא אינו מתכוון להסיר את מועמדותו. לדבריהם, "מה שנעשה לו הוא לינץ' ציבורי עוד לפני שנגמר הליך המינוי. גנות תרם 46 שנים למדינה וקיבל צל"שים".

 

אחד ממקורביו אמר כי "מתמקדים באירוע שולי בעברו. הוא לא רוצה את התפקיד כדי לקבל משכורת גבוהה יותר או בשביל הדרגה, אלא כשליחות, כדי לתרום למדינה. הוא הוכיח את עצמו בכל תקופת שירותו במשטרה ובשב"ס, עשה מהפכות ורפורמות גדולות ויכול לעשות זאת גם במשטרה. כל התוקפים שלו צריכים להפסיק את זה ולרדת מהסולם עד שיסתיים הליך המינוי".  

 

לדברי מקורב אחר לגנות, ששוחח עמו ביממה האחרונה מספר פעמים: "אין בכוונתו להודיע על ויתור על התפקיד. הוא עדיין מתמודד על תפקיד המפכ"ל".

 

מיד עם הכרזתו של השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, על מינוי גנות למפכ"ל הבא, החלו להתפרסם שוב פרטים מביכים על עברו. גנות זוכה בעבר מעבירות חמורות של קבלת שוחד, טובות הנאה והפרת אמונים, אך בית המשפט העליון מתח עליו ביקורת קשה. "בקבלו את טובת ההנאה, לא נהג גנות כמתחייב מקצין משטרה בדרגתו ובתפקידו". שופט בית המשפט העליון בדימוס, יעקב קדמי, אף המליץ בדעת מיעוט להרשיעו בהפרת אמונים.

 

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, קבע באחרונה בחוות דעת שהגיש לדיכטר כי אין מניעה חוקית מלמנות את רב-גונדר יעקב גנות למפכ"ל המשטרה, אך הזהיר כי עלולות לצוץ בעיות. אתמול כבר הוגש בג"ץ ראשון נגד המינוי, ויש להניח שיוגשו עוד. שופט העליון בדימוס, יעקב טירקל, העומד בראשות הוועדה למינויים בכירים, אמר ל-ynet כי המינוי יחכה להכרעת בג"ץ: "דעתי היא שאנחנו לא צריכים להתכנס לפני שבג"ץ לא החליט בעניין".

  

ביקורת קשה על המינוי נשמעת גם מצד קצינים בכירים בהווה ובעבר. המפכ"ל לשעבר, אסף חפץ, אמר כי "המשטרה במשבר. אנו מפסידים את המפקדים הטובים ביותר שיש למשטרה לטובת החלטות מטומטמות של שר. המסר שעובר לצעירים הוא 'חבר'ה, לא חשוב אם אתם טובים או לא, השר לוקח את מי שבא לו".

 

גורמים בכירים בפרקליטות המדינה אמרו הלילה שיתקשו להגן בבג"ץ על מינויו של יעקב גנות כמפכ"ל הבא של המשטרה. "המצב הנוכחי יוצר קושי רב", אמרו אותם גורמים. "לא יהיה קל להגן על מינוי המפכ"ל המיועד לאור דו"ח ועדת זיילר, שם נכתבו דברים פחות קשים על רב ניצב משה קראדי. דווקא על רקע הצורך בשיקום המערכת לא ברור כיצד אנחנו אמורים להגן על מינוי בעייתי שעשוי לפגוע במערכת, ולו רק למראית עין". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יעקב גנות תחת אש
צילום: זום 77
ביקורת על המינוי. דיכטר
צילום: דודי ועקנין
מומלצים