שתף קטע נבחר

ואף מילה על ישו: מוזיקה כנסייתית בישראל

מאחר ש"ממש כמו באירופה" זו קלישאה שכל כך מרגיזה אתכם נשתמש הפעם ב"ממש כמו בישראל". איפה ומתי אפשר לשמוע את ה"סטאבט מאטר", יצירות ליטורגיות, הרקוויאם של מוצרט ועוד

הודות לטלטלות שעברה הארץ הקטנה והמטורללת הזאת במרוצת הדורות, היא התברכה בכנסיות רבות הבנויות בסגנונות שונים ומתקופות שונות. בעזרת אוצר בלום של מוזיקה, הכנסיות עוטות לשעות ספורות פנים אחרות - לעתים חדשניות, בסיועה האדיב של מוזיקת ג'ז, ולפרקים מלאכיות, עם נערי מקהלה במוזיקת בארוק.


מנזר השתקנים. עטוף כרמי ענבים וזיתים (צילום: יעקב סער)

 

לא תמיד זה היה כך: שנים ארוכות הוחרמה מוזיקה כנסייתית באולמות רבים, וזמן רב היה הכפר אבו-גוש המקום היחיד שאפשר היה לשמוע בו יצירות כמו פסיונים, מיסות וקנטטות. למרות השינוי שחל עם הזמן, ההסתברות שנחלוף בלי משים על פני כנסייה היא לא מבוטלת. קחו לדוגמה את הכנסייה הפרנציסקנית ברמלה, שניצבת לה בגאון ומעליה מגדל פעמונים גבוה. בכנסייה מלאת ההוד תוכלו ליהנות משילוב של מוזיקה כנסייתית שלעתים מושרת בערבית, יחד עם יצירות האמנות של הכנסייה, ובראשן "ההורדה מהצלב" של צייר הרנסנס טיציאן.

 

באותה נשימה נזכיר את כנסיית עמנואל, שנבנתה על ידי קבוצת טמפלרים וניצבת במושבה האמריקאית ליד יפו. זהו אתר פתוח למבקרים, ומדי פעם ניתן לשמוע באולם קונצרטים נפלאים של עוגב, מהגדולים ומהמפוארים בארץ.

 

נצפין לנצרת, שם התחדש בשנה שעברה פסטיבל "מוזיקת סאקרה" שהושבת מאז מאורעות אוקטובר ‭.2000‬ גם בפסח השנה יקדם הפסטיבל את פני האביב ויהווה מקור משיכה לאוהדי המוזיקה הווקאלית והליטורגית המבוצעת על ידי אנסמבלים מכל קצות העולם.

 

כנסיית קריית יערים, אבו-גוש

הכפר הציורי אבו-גוש הפך מוקד מרכזי לקונצרטים של מוזיקה ווקאלית, שנערכים

 בסוכות ובשבועות. בנובמבר 2006 יצאה לדרך סדרת "חורף מוזיקלי באבו גוש" שתימשך בצהרי שבתות עד מארס. האקוסטיקה המעולה שבכנסיית קריית יערים המחוממת, המוזיקה המקורית, העובדה שהכנסיה עבת קירות וכפולת אולמות כך שכל צליל חוזר ומהדהד מכל עבר - כל אלה הופכים את הקונצרטים כאן למיוחדים במינם.

 

מה בקרוב?

 • 24 באפריל, ‭:12:00‬ "צבעי הקשת של ברזיל‭."‬ מוזיקה קלאסית ועממית מאת שלושת גדולי המלחינים של ברזיל: וילה לובוס, דוריבל קאימי ואנטוניו קרלוס ז׳ובים.
 • פרטים מלאים וכרטיסים במשרדי הכרטיסים או ביום הקונצרט בקופת הכנסיה

 

אוגוסטה ויקטוריה, ירושלים

אחת לחודש נערכים קונצרטים בכנסייה הגדולה אוגוסטה ויקטוריה שעל רכס הר הצופים בירושלים. אם דחוף לכם לדעת, הפעמונים במגדל הכנסיה תלויים בגובה 45 מטר ומכוונים לתווים סול, סי, מי ורה. העוגב שבכנסיה כמעט בן 100 והוא מופעל על ידי לחץ אוויר. בכנסיה יצירות אמנות מרשימות ביותר: ציורי קיר, פסיפסים, עבודות סיתות וויטראז'ים.

 

מה בקרוב?

 • 10 במארס, ‭:12:00‬ רמירז. מיסה קריאולה בביצוע המקהלה הפילהרמונית הישראלית ואנסמבל המוזיקה "לטינו-ארגנטינו".
 • 7 באפריל, ‭:12:00‬ מרתון של עוגב "סטאבט מאטר" לאור נרות.
 • פרטים והזמנות: פניני מוזיקה קלאסית ‭02-5356954


כנסיית קריית יערים. כל צליל חוזר ומהדהד מכל עבר (צילום: תמי אלמוג)

 

מסדר האחיות ציון, ירושלים

בנקודה הגבוהה ביותר בעין כרם, על גבעה יפהפיה המשקיפה אל נוף מרהיב, שוכן מנזר האחיות ציון, אבן שואבת לסופרים, משוררים, ציירים והוגי דעות שמגיעים לכאן כדי לקבל השראה. המתחם יושב בתוך גינה עטורת פרחים ובה כנסיה ומנזר, בית הארחה, מוזיאון קטן ובית קברות. אל תיתנו לקו המאופק, לצניעות ולספסלי העץ המקנים אווירה של קפלת כפר נעימה, להטעות אתכם: המקום מותיר רושם עז של קדושה ורוחניות והאקוסטיקה באולם הכנסיה טובה במיוחד ומתאימה לקיום קונצרטים.

 

מה בקרוב?

 • 16 במארס, ‭:12:30‬ "ניחוח אביב בעין כרם". יצירות ליטורגיות ושירי נוף וטבע ישראליים בביצוע מקהלת מעיין בניצוחה של ענת מורג. ניתן לשלב עם סיור מקדים בנושא אמנים ואמנות בעין כרם.
 • פרטים מלאים והרשמה: אגדת עין כרם, טל' 6418682־‭,02‬ פקס 6434355־‭.02‬

 

דורמיציון, ירושלים

האקוסטיקה המיוחדת באולם הכנסייה שעל הר ציון מקנה לה מקום של כבוד בקרב שוחרי קונצרטים ומתאימה להרכבים מוזיקליים ולעוגב הגדול שפותח כל קונצרט בחגיגיות. "אני מרגיש שכל קונצרט שלנו הוא חוויה חדשה‭,"‬ אומר אלי עדות, מוזיקאי ונגן קרן יער והמנהל האמנותי של סדרת הקונצרטים "קולות שאוהבים‭."‬ 

 

מה בקרוב?

 • 31 במארס, ‭.11:00‬ קולות שאוהבים. מיטב מלחיני הרנסאנס בהשראת תהילים, בביצוע מקהלת לונדון ורלף גרייס בעוגב. ניתן לשלב עם סיור.
 • פרטים מלאים וכרטיסים: טל' 6101710- 04.


כנסיית דורמציון. אקוסטיקה מיוחדת (צילום: רון פלד)

 

הכנסיה הסקוטית, ירושלים

כנסיית סנט אנדרוז, בשולי גן הפעמון הירושלמי ובגבו של תיאטרון החאן, שייכת לכנסייה הסקוטית. הכנסיה בעלת מבנה פשוט שמשלב מוטיבים מזרחיים ומערביים. תקרות האבן הקמורות מקנות אקוסטיקה משובחת להופעות מוזיקליות.

 

מה בקרוב?

 • 15 במארס, ‭:19:30‬ קונצרט א-קפלה בסגנון "ברברשופ". בביצוע מקהלת 12 טונים בניצוחו של אלכס אשד. ניתן לשלב עם סיור בנושא "ירושלים מהאגדות - העשירים אז והיום‭."‬
 • פרטים מלאים והרשמה: אגדת עין כרם - טל' 6418682־‭,02‬ פקס ‭.02 6434355‬

 

מנזר השתקנים, לטרון

במנזר עטוף כרמי הענבים והזיתים, אפשר לטעום מיינות היקב שבמקום ולהתמוגג ממוזיקה קלאסית, עממית וג'ז. המנזר ידוע בשם "מנזר השתקנים" בשל נדר השתיקה של שוכניו, מה שלא מונע מהם להתפעל, בשקט, מצלילי המוזיקה.

 

מה בקרוב?

 • 3 במארס, ‭:12:00‬ מוזיקת עולם עם נגיעות ג'ז וקלטי בביצוע אנסמבל ימי הביניים.
 • 10 במארס, ‭:12:00‬ דיוקן האישה בראי תקופתה, בביצוע אנסמבל מולטימדיה - יצירות מוזיקליות והקרנת 400 תמונות של ציירים מפורסמים.
 • 17 במארס, ‭:12:00‬ קרב מוזיקלי בין קלאסי וג'ז - רסיטל לפסנתר בביצוע חתני פרסים של תחרויות בינלאומיות.
 • 24 במארס, ‭:12:00‬ "פיאסטה מקסיקנה" עם יין המנזר בביצוע נגנים ממקסיקו ותזמורת הפסטיבלים הירושלמית.
 • 31 במארס, ‭:12:00‬ ויוואלדי לאור נרות. יצירות של המלחין האיטלקי לכינור, חליל ותזמורת.
 • 7 באפריל, ‭:12:00‬ "מעשה בים הכחול‭."‬ מופע מוזיקלי לגילאי 4-8.
 • 9 באפריל, ‭:12:00‬ "רוסיני – המיסה הקטנה‭."‬ בהשתתפות ילנה קרמניק, אוקסנה קליברדה, סיימון קריחלי, בוריס קרבט, מקהלת האופרה הישראלית ותזמורת הפסטיבלים הירושלמית.
 • פרטים מלאים והזמנות: פניני מוזיקה קלאסית - טל' 5356954־ 02‬


הכנסייה הסקוטית בטבריה. קונצרטים של שישי בצהריים (צילום: יגאל צור)

 

כנסיית יוחנן הקדוש, חיפה

כנסיית יוחנן הקדוש החיפאית בוואדי ניסנאס משמשת גם בית ספר נוצרי וערוכה לקדם את פניהם של כ-300 איש. על הבמה ניצב עוגב שמשמש את מיטב הסולנים מהארץ ומרחבי העולם.

 

מה בקרוב?

 • 3 באפריל, ‭:12:00‬ "סטאבט מאטר" - מרתון עוגב לאור נרות.
 • פרטים מלאים והזמנות: פניני מוזיקה קלאסית – טל' 5356954־02‬

 

הכנסייה הסקוטית, טבריה

הכנסייה הסקוטית ליד הכנרת היא שכנתו של המלון הסקוטי המקסים. אולם התפילה הפשוט, הבנוי מבזלת, נוהג לארח בין כתליו קונצרטים של ימי שישי בצהריים.

 

מה בקרוב?

 • 9 במארס, ‭:12:30‬ "קלאסי-קל ממוצרט ועד גרשווין" בביצוע התזמורת הקאמרית הקיבוצית.
 • 23 במארס, ‭:12:30‬ "הבארוק הפולני והגרמני" בביצוע להקת אנסמבל הפניקס בכלים עתיקים.
 • פרטים מלאים וכרטיסים: המלון הסקוטי, טל' 6710710־‭.04‬

 

כנסיית הלחם והדגים, טבחה

כנסיית הלחם והדגים נמצאת על שפת הכנרת, ליד כפר נחום. היא מצטיינת בחלל גדול עם אקוסטיקה משובחת ונוף מדהים. מתחת למזבח המרכזי נמצא סלע שלידו התגלה פסיפס של זוג דגים וסל ובו כיכרות לחם - שהפך לאחד מהסמלים הנפוצים של ארץ הקודש בעולם הנוצרי.

 

מה בקרוב?

 • 24 במארס, ‭:11:00‬ רקוויאם מאת מוצרט – מסע רוחני אל נפש האדם בביצוע המקהלה הקאמרית טבעון. ניתן לשלב עם סיור באזור.
 • פרטים מלאים וכרטיסים: טלפון 6101710־04.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יגאל צור
כנסיית יוחנן הקדוש. מרתון לעוגב
צילום: יגאל צור
צילום: דפנה מרוז, החברה להגנת הטבע
טבחה. נוף מדהים
צילום: דפנה מרוז, החברה להגנת הטבע
הכנסייה הסקוטית. מזרח ומערב
צילום: רון פלד
מומלצים