שתף קטע נבחר

פרץ: צריך ללכת בכל הכוח לפינוי מאחזים

אחרי שרשם לעצמו הישג פוליטי במינוי השר יצחק הרצוג לשר הרווחה, מתפנה שר הביטחון, עמיר פרץ, לסמן את המטרה הבאה - פינוי המאחזים. גורמים בסביבתו הקרובה של שר הביטחון אמרו ל-ynet כי פרץ מתכוון "ללכת עד הסוף בנושא המאחזים ובכל הכוח. הוא מוכן ללכת על זה גם במחיר עימות עם אולמרט"

יו"ר מפלגת העבודה, השר עמיר פרץ, רשם לעצמו אתמול (ה') הישג פוליטי נוסף עם מינויו של יצחק (בוז'י) הרצוג לשר הרווחה, אולם הוא לא מתכוון לעצור שם. בשיחות סגורות עם מקורביו הוא מבהיר שהמשימה הבאה העומדת בפניו היא פינוי מאחזים בלתי חוקיים.

 

גורמים בסביבתו הקרובה של שר הביטחון אמרו ל-ynet כי פרץ מתכוון "ללכת עד הסוף בנושא המאחזים ובכל הכוח". לדבריהם, "זה נושא עקרוני, ועמיר רוצה להזיז את העניינים. צריך לפנות מאחזים בלתי חוקיים. הוא אומר את זה כבר הרבה זמן, אבל עכשיו הגיע הזמן ליישם את זה. אי אפשר להמשיך ולמשוך זמן. הוא מוכן ללכת על זה גם במחיר עימות עם ראש הממשלה".

 

אנשיו של שר הביטחון אומרים כי השיחות שנוהלו בחודשים האחרונים עם נציגי המתנחלים בעניין פינוי המאחזים נכשלו, וכי "לא ניתן היה להגיע לשום סיכום או הסכמה עימם בנושא הזה. לכן, לא תהיה ברירה אלא ללכת לפינוי של מאחזים ללא הסכם וללא הבנות".

 

בשיחות סגורות שקיים אמש, העריך פרץ כי עם סיום סבב התיקים, צפויה הממשלה להתייצב לתקופה הקרובה. לדבריו, "רוב סיעות הכנסת רוצות שהממשלה תישאר על כנה. תמיד יש הפתעות, אבל הדבר שיכול להפיל את הממשלה הזו לפי שעה זה רק קיפאון בתחום המדיני". הוא עצמו תומך ביוזמה הסעודית ובחיזוק היחסים עם המדינות המתונות במזרח התיכון, כמשקל נגד לקיצונים.  

 

"אמרתי מזמן שצריך להתייחס ברצינות ליוזמה הסעודית", אמר פרץ לבני שיחו. "צריך גם לזכור שההסכם שחתמו אבו מאזן ואיסמעיל הנייה הגיע ממכה, מהסעודים".

 

המהפך של פרץ: חליפות ותיק לימודים 

ברור שלקראת הפריימריז על ראשות העבודה, ינסה פרץ ליצור סדר יום מדיני עצמאי. עם זאת הוא מסרב לפי שעה לקבוע מסגרת של זמן להתנעת התהליך המדיני או לקבוע מועד לפרישה אפשרית של העבודה מהממשלה, אם לא יחודש התהליך המדיני: "זה תלוי במציאות שנוצרת, ותלוי מי אשם בכך שאין תהליך מדיני. אנחנו לא עומדים עם סטופר בנושא הזה, אבל צריך לטפל בנושא המדיני".

 

פרץ התייחס בשיחות שקיים גם לכניסתו של המליארדר ארקדי גאידמק לחיים הפוליטיים, אולם הוא לא נראה מודאג. "גאידמק מנצל את העניים. בוז'י (הרצוג) יעזור להם וישרת אותם". נקודת התורפה של פרץ נותרה התיק שעליו הוא מופקד, שכן הוא עדיין נתפס בציבור כמי שאינו מבין בביטחון. בחודשים האחרונים הוא עבר מהפך, בעיקר בהתנהלות האישית, ובתדמית שהוא מנסה לשדר. בעצת יועציו, עבר לחליפות ולעניבות, נמנע מעימותים פומביים עם יריבים פוליטיים ומהתבטאויות וראיונות לתקשורת.

 

בניסיון להשלים את המהפך התדמיתי, מכינים לו יועציו נסיעה לביקור רשמי בפנטגון. הביקור הזה צפוי להתקיים בעוד כשבועיים, וגורמים במשרד הביטחון סיפרו כי שר הביטחון מתכונן ביסודיות. כך, למשל, נודע כי יועציו של פרץ הכינו לו "תיק לימודים" אודות יחסי ישראל-ארצות הברית, וגם פרטים רבים הנוגעים להיסטוריה של ארצות הברית. "שר הביטחון לומד וקורא אינספור עמודים לקראת הנסיעה הזאת", אומר גורם במשרד הביטחון ל-ynet. "אין ספק שהוא עבר שינוי והוא מבין עד כמה הוא היה צריך לשנות גישה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרץ נואם במפלגת העבודה
צילום: דנה קופל
יורה לאשכנזי לפנות מתנחלים?
צילום: חגי אהרון
צילום: עמית שאבי
מאחז 725 ליד יצהר
צילום: עמית שאבי
צילום: רויטרס
מראות הפינוי בעמונה
צילום: רויטרס
מומלצים