שתף קטע נבחר

הרצוג הודיע: אקח את תיק הרווחה

בעקבות סיכום עם ראש הממשלה, הודיע השר הרצוג כי הוא מוותר על משרד התיירות, לטובת משרד הרווחה. "הדגשתי את סיפוקי הרב במשרד התיירות. כשהתברר לי שדרישותיי להוסיף תקציבים התקבלו - החלטתי לקבל על עצמי את תיק הרווחה". ישראל ביתנו תקבל את תיק התיירות. מג'אדלה יקבל סוף סוף את תיק המדע והספורט

אחרי הלחצים הרבים שהופעלו עליו, השר הרצוג נפרד ממשרד התיירות. שר התיירות, יצחק הרצוג, הודיע בצהריים (יום ה') כי הוא מסכים לוותר על תיק התיירות ולעבור לכהן כשר רווחה. במקביל, הודיעה מפלגת ישראל ביתנו כי סיכמה עם ראש הממשלה על קבלת תיק התיירות וראשות ועדת הכספים. לפי ההערכות, הח"כים אסתרינה טרטמן וישראל חסון יכהנו בשני התפקידים. השר ראלב מג'אדלה יקבל סוף-סוף את תיק המדע והספורט במסגרת סבב חילופי התיקים.

 

 

במסיבת עיתונאים שנערכה בתל-אביב אמר הרצוג: "בשבועות האחרונים הציבור היה עד למחול שדים המתנהל סביב תיק הרווחה. חשתי ככלי משחק בין מחנות במפלגה, לכן הבהרתי שאינני מוכן ליטול חלק במשחק הזה. הדגשתי את סיפוקי הרב במשרד התיירות, כענף חשוב המעסיק כ-100 אלף איש. אמרתי גם שלא אסכים לעמוד בראש משרד שאין בו תקציבים, ושלא מאפשר ללכת למהלכים חברתיים".

   

השר הרצוג הוסיף כי בעקבות דבריו פנה אליו ראש הממשלה וביקש שייקח על עצמו את תיק הרווחה: "בעקבות זאת התחלנו בבירור שקט, דיסקרטי, רציני וענייני, כדי לבדוק אם אפשר לחולל מהלך חברתי. אמש נפגשתי עם ראש הממשלה, וכשהתברר לי כי דרישותיי להוסיף תקציבים התקבלו - החלטתי לקבל על עצמי את תיק הרווחה".


הרצוג במסיבת העיתונאים  (צילום: לירון אלמוג)

 

יש לציין כי ללא ידיעת יו"ר מפלגת העבודה, השר עמיר פרץ, נפגש הרצוג עם אולמרט ארבע פעמים בשבוע וחצי האחרונים. פרץ עודכן על המהלך רק הבוקר, ולמרות שהופתע בירך על המינוי. "מעולם לא היתה אליי פניה מסודרת כלשהי לפני ראש הממשלה. אחר כך, הנושא הפך למאבק פוליטי שלא הייתי מוכן להיות חלק ממנו. בכירי המפלגה בירכו אותי על החלטתי. ביקשתי גיבוי מלא מהמפלגה בתפקיד החדש. חשוב שיהיה שר רווחה במשרה מלאה".

 

בהמשך דבריו פירט שר התיירות היוצא את סיבות נוספות שגרמו לו לקבל את תפקיד שר הרווחה. "ניתנה בידיי התחייבות שבכל תוכנית כלכלית שתוגש לממשלה, יהיה משרד הרווחה גורם מרכזי בעיצובה ובגיבושה. הובטח לי גיבוי מלא לרפורמות הנזקקות במשרד לטובת הציבור. התלבטתי לא מעט בימים האחרונים, שכן אני מאמין בצורך להתייחס ברצינות לתפקידי כשר. אני מכיר בחשיבות תיק התיירות. למרות כל אלה, הכריעו בפניי השיקולים הבאים: אני סוציאל דמוקרט בהכרתי, מאמין בהבטחת רשת סוציאל דמוקרטית. הגעתי להכרה שאסור להפוך את הדגל לסלע מחלוקת בתוכנו על גבו של האזרח הקטן".

 

"זהו אתגר משמעותי"

לגבי התוכניות לעתיד אמר השר הרצוג: "שלוש שנים אין שר במשרד הרווחה. זהו אתגר משמעותי לשקם משרד כה חשוב, לשקם אותו ולהוביל אותו. זהו תהליך לא קצר אלא סזיפי. אני בא לתפקיד הזה ניסיון מוכר כשר שיכון, כמזכיר ממשלה וכשר תיירות. בכוונתי להוביל להקטנת העוני ולצמצום הפערים. זו לא משימה פרטית שלי, אלא שליחות לאומית".

 

במקביל, פרסמה לשכת ראש הממשלה הודעה על הפגישה בה ביקש אולמרט מהרצוג לקחת על עצמו את התפקיד. "ראש הממשלה נפגש אמש עם השר יצחק הרצוג וביקש אותו להסכים להתמנות לשר הרווחה. השר הרצוג נענה לבקשת ראש הממשלה. ראש הממשלה הביע הערכה עמוקה לביצועיו של השר הרצוג כשר התיירות ולהישגיו בקידום התיירות לישראל, אך הואיל ובראש סדר עדיפותם של הממשלה וראש הממשלה מצויים המאבק לצמצום הפערים החברתיים וצמצום מימדי העוני, אמר אולמרט שיהא זה נכון וראוי שהשר הרצוג יכהן כשר הרווחה".

 

בנוסף נכתב בהודעת משרד ראש הממשלה כי השר הרצוג יקבל גיבוי מלא לפעילותו. "במהלך הדיאלוג ובפגישתם, הבהיר ראש הממשלה לשר הרצוג שהוא יקבל ממנו ומהממשלה גיבוי מלא לפעילותו כשר רווחה ולפעילות משרד הרווחה, ויינתנו בידיו כלי ביצוע להשגת יעדים אלה. בכלל זה יופנו משאבים משמעותיים ותוגדל ההשקעה הממשלתית בנושאים החברתיים ובכלל זה בטיפול בילדים ונוער בסיכון, בטיפול בקשישים ומרכזי יום לקשיש, בטיפול במרכזי סיוע לנשים מוכות ובצרכים ייחודיים של אוכלוסיות במצוקה".

 

הגשים את "חלום חייו"

הרצוג הכריז בעבר כי חלום חייו הוא לכהן כשר רווחה, ואכן הוא התלבט קשות האם לקבל את התפקיד. בשיחות סגורות אמר כי תיק הרווחה אכן מעניין אותו והפיתוי לקבלו היה גדול, אבל הוא לא מיהר לקבלו. אולם, בשבוע שעבר אמר הרצוג כי אינו מוכן לוותר על התיק בו הוא מחזיק וכי בכוונתו להמשיך ולהילחם על המשך עבודתו במשרד. בנוסף התראיין הרצוג מספר פעמים לכלי תקשורת ואמר כי אין בכוונתו לוותר על משרד התיירות.

 

שר הביטחון עמיר פרץ, התבטא בשבוע שעבר בעניין ואמר בישיבה כי מבחינתו, תיק התיירות או תיק המדע והספורט הם התיקים הרלוונטיים להחלפה.

 

אתמול נשלחו לחברי מרכז ופעילים מרכזיים מאות הודעות אס.אמ.אס בגנותו של הרצוג, על שאינו מוכן לקחת את תיק הרווחה. ההודעות נוסחו בלשון חריפה ומבזה, ועסקו בכינויו של הרצוג, בוז'י. "מספיק להתבז'בז'", נכתב באחת ההודעות. "די לבז'בז' את הזמן", נכתב באחרת. בכירים בעבודה אמרו היום ל-ynet: "הרצוג התקפל ונלחץ. הוא נבהל מאס.אמ.אס ונהג כמו סמרטוט. הוא קיבל מהמחנה שלו, מפואד בן אליעזר, את כל התמיכה ואת כל הגב, והעדיף להתקפל. זו מנהיגות בגרוש".

 

מאז הקמת ממשלת אולמרט משרד הרווחה תיפקד ללא שר. למעשה כבר מחודש נובמבר 2004, אז התפטר ח"כ זבולון אורלב (האיחוד הלאומי-מפד"ל) מתפקידו כשר רווחה, לא מונה שר אחר לתפקיד. בחודש נובמבר הבטיח ראש הממשלה למנות שר בקרוב במשרד. לפני כחודש אמרה נשיאת בית המשפט, דורית בייניש, בדיון בעתירה בנושא כי המצב שבו אין שר רווחה מכהן בממשלה הוא "לא ראוי ולא טוב".

 

בעבר הוזכר שמו של השר אדרי כמועמד לתפקיד. אדרי כיום שר בלשכת ראש הממשלה הממונה על תיק ירושלים, אמר כשהיה מועמד לתפקיד: "אם הפערים החברתיים בישראל לא יצומצמו, אני חושש מיציאה לרחובות כמו שהיה בימי הפנתרים השחורים וואדי ניסנס בחיפה",


פורסם לראשונה 22/02/2007 10:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרצוג במסיבת העיתונאים. מחליף משרד
צילום: לירון אלמוג
ויתורים כואבים. הרצוג ובר רפאלי
צילום: יעל דין
פרץ. מגעים מאחורי הגב
צילום: אמיר כהן
אולמרט. 4 פגישות בשבוע וחצי
צילום: דודי ועקנין
מומלצים