שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סקר: רוב האוכלוסייה המבוגרת נמנעת מבדיקות מוקדמות לסרטן המעי הגס בגלל עצלות ופחד

  הסיבה העיקרית לאי ביצוע בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס היא "עצלות" ואחריה הפחד מהבדיקה ומתוצאותיה – כך עולה מסקר שערכה האגודה למלחמה בסרטן לרגל חודש המודעות, באמצעות מכון גיאוקרטוגרפיה.

   

  בסקר נשאלו 394 גברים ונשים בני 50 ומעלה האם קיבלו מידע מרופא המשפחה או מקופת החולים על הצורך בביצוע הבדיקה לגילוי דם סמוי בצואה. התברר כי יותר ממחצית מהנשאלים כלל לא שמעו על הבדיקה, שאמורה היות מבוצעת באופן קבוע בגיל זה. גם בקרב מי ששמעו על הבדיקה שיעור הנבדקים היה רק 58 אחוזים.

   

  היתר נשאלו מדוע למה לא הלכו להיבדק וסיפקו מגוון של תשובות. התשובה הפופולרית ביותר היא "בגלל עצלות" (33.2 אחוז), כחמישית מהנשאלים (20.1 אחוז) ענו כי הם מפחדים מהבדיקה עצמה או מתוצאותיה. שיעור דומה ענה כי הוא סבור שאין לו צורך בבדיקה. אחרים לא מצאו את הזמן לערוך את הבדיקה (11 אחוז) או לא היו מודעים לבדיקה (7.5 אחוז).

   

  מניתוח של נתוניהם של ה"עצלנים" עולה כי חלקם הגדול הם אקדמאים, בעלי הכנסה גבוהה, חילונים וילידי הארץ, הסבירו זאת בגלל עצלות.

   

  "העצלות הורגת", אמרה בתגובה לממצאים מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן. "מטרת חודש המודעות והקמפיין החדש הוא העברת המסר כי בדיקה לגילוי מוקדם חיונית ומצילת חיים, כך שסיבות כמו עצלות או פחד, אינן עומדות בפני טיעון זה. על כל קופות החולים ליישם את התוכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס ולדאוג לכך שכל אוכלוסיית היעד תקבל הפניה לבדיקה מגורם רפואי".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים