שתף קטע נבחר

גירסה 2.5 לרישיון Creative Commons בעברית

היום (ה') הוציא הסניף הישראלי של Creative Commons, את הגרסה העברית למהדורה 2.5 של רישיון זכויות היוצרים השיתופי

הסניף הישראלי של Creative Commons הפועל במסגרת המרכז למשפט וטכנולוגיה באוניברסיטת חיפה, השיק היום (ה') את הגירסה החדשה של רישיון Creative Commons, גירסה 2.5, המותאמת לדין הישראלי.

 

רישיון Creative Commons בגירסה המיועדת למשתמשים בישראל שודרג, בעקבות שיפורים שכבר אומצו במספר מדינות אחרות, ובעקבות עבודת התאמה לדין הישראלי שנעשתה על ידי הסניף. 

 

מה בגירסה החדשה?

בין היתר כוללת הגירסה החדשה את השיפורים הבאים:

 

• של מי היצירה? שיפור חובת הייחוס של היצירה ליוצר - לפי הגירסה החדשה יכול היוצר,שנותן רישיון שימוש, לקבוע שיש לייחס את היצירה לא רק לעצמו, אלא גם לגופים שונים, כגון כתב העת בו פורסמה היצירה, המוסד שמימן את יצירתה (אוניברסיטה למשל), אתר הוויקי בו חוברה, וכדומה.

 

• מה מותר לעשות ביצירה? גיוון חובת "השיתוף הזהה" – כידוע, על פי רישיונות Creative Commons הכוללים מרכיב זה, יכול מקבל הרישיון להשתמש ביצירה לשם הכנת יצירה מקורית חדשה המבוססת על היצירה ברישיון, אולם עליו להפיץ את יצירתו הנגזרת אך ורק בכפוף לרישיון זהה.

 

החידוש בגרסה 2.5, הוא שמקבל הרישיון רשאי להכפיף את יצירתו הנגזרת לרישיון זהה או לרישיון המקביל באחת מגרסאותיו הקודמות או המאוחרות או לרישיון המקביל בגרסתו שהותאמה לדיני מדינה אחרת. לדוגמה, יוצר ישראלי שמשתמש ביצירה איטלקית תחת רישיון Creative Commons של איטליה, יכול להחיל על יצירתו שלו את הרישיון המקביל הישראלי, שמותאם לדין הישראלי, במקום רישיון "שיתוף זהה" האיטלקי.

 

• מתי משלמים? רישיון האוסר על שימוש מסחרי ביצירה מבהיר עתה שתמלוגים שיגבו לגבי היצירה המורשית יועברו לנותן הרישיון ואילו ברישיון המתיר שימוש מסחרי ישנו ויתור מפורש על תגמולים אלה.

 

• רישיון פשוט יותר - בגירסה הנוכחית, נותן הרישיון מצהיר כי היצירה מוצעת "כמות שהיא" (as is),ללא התחייבות לגבי איכות היצירה או תוכנה וללא נטילת אחריות (warranty) על ידי נותן הרישיון.

 

מה זה Creative Commons? 

Creative Commons הינו ארגון עולמי ללא מטרות רווח, ששם לעצמו כמטרה את קידום היצירה וצמצום הצורך בפנייה למתווכים, לשם שימוש ביצירות המוגנות בזכויות יוצרים.

 

הארגון יצר מודל חדש של רישיונות, המאזנים בין זכויות הקניין הרוחני המוענקות לכל יוצר, לבין התרת שימוש חופשי מסוים ביצירה. לכל יוצר/ת הבוחר/ת להשתמש ברישיון, יש אפשרות לעצב רישיון פשוט, המתאים לו מתוך כמה חלופות, המאפשרות לו או לה להקדיש את יצירתו/ה לנחלת הכלל, או לשמור על חלק מהזכויות ביצירה, ולאפשר לציבור לעשות שימושים מסוימים ביצירה, כפי שהוגדרו על ידי נותן הרישיון.

 

בתמצית, החזון של הארגון הוא שבמקום "כל הזכויות שמורות", יהיה אפשר לפעול לפי העיקרון של "חלק מהזכויות שמורות", לטובת היוצרים, המשתמשים והציבור כולו. רישיונות Creative Commons כבר הותאמו לדיניהן של 34 מדינות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים