שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עבדאללה: יש שתי אפשרויות - שלום או הרס
  בראיון לרשת הטלוויזיה הממלכתית של ירדן אמר המלך עבדאללה כי פתרון לבעיה הפלסטינית ימנע הידרדרות באזור. הוא אמר שעל ישראל לבחור בין מנטליות של "ישראל כמבצר" לבין חיים בשלום ובביטחון עם שכנותיה. בשבוע הבא אמור המלך להיפגש עם נשיא ארצות הברית בוושינגטון

  מלך ירדן, עבדאללה השני, אמר אמש (יום ו') כי על ישראל לבחור בין מנטליות של "ישראל כמבצר" לבין חיים בשלום ובביטחון עם שכנותיה. עבדאללה הוסיף כי ארצות הברית היא המדינה בעלת יכולת ההשפעה הגדולה ביותר על ישראל. "הגיע הזמן שארה"ב תפעיל את השפעתה ותוכיח שהיא אינה משוחדת לטובת אחד הצדדים".

   

  בראיון לרשת הטלוויזיה הממלכתית של ירדן ערב נסיעתו לביקור בארצות הברית, אמר המלך כי "בפני המזרח התיכון עומדות שתי אפשרויות - בחירה בשלום או כאוס, אלימות והרס". עבדאללה הוסיף כי פתרון לבעיה הפלסטינית ימנע הידרדרות באזור.

   

  בהתייחסו לארצות הברית הוא אמר: "זוהי חובתנו לדחוף את המדינה הגדולה הזאת יחד עם מדינות אחרות לנקיטת עמדות מאוזנות ולתמיכה בתהליך השלום". עבדאללה הוסיף כי הוא מבין שוושינגטון מרוכזת כרגע יותר בנעשה בעיראק, ושגם ירדן רוצה לראות יציבות בעיראק. "אולם הבעיה המרכזית באזור היא הנושא הישראלי-פלסטיני ואם הנושא הזה לא ייפתר, יהיה קשה לפתור את שאר הבעיות באזור".

   

  במהלך ביקורו בארצות הברית בשבוע הבא אמור המלך הירדני להיפגש עם נשיא ארצות הברית, גורג' בוש, ומזכירת המדינה, קונדוליזה רייס, וכמו כן לשאת נאום בקונגרס. בנאומו בפני חברי הקונגרס הוא צפוי לפרט את עמדת מדינות ערב בנושא היוזמה הסעודית.

   

  שרת החוץ, ציפי לבני, התייחסה אתמול ליוזמת השלום הערבית, אותה עבדאללה צפוי להציג בארצות הברית. לבני אמרה בראיון לעיתון הפלסטיני "אל-איאם" כי "ישראל אינה יכולה לקבל את היוזמה שירדן וסעודיה מנסות לקדם, בעיקר בשל איזכור סוגיית הפליטים. עוד הבהירה שרת החוץ: "התאכזבתי מהסכם מכה, מצפה שהממשלה הפלסטינית תעמוד בדרישות הקוורטט".

   

  בתגובה לדבריה של לבני אמר מחזיק תיק המשא ומתן באש"ף, סאיב עריקאת, ל-ynet: "יוזמת השלום הערבית מדברת על פתרון מוסכם של בעיית הפליטים. מה היא רוצה יותר מזה? אני מתפלא על כך. "אני מקווה שלבני תבחן את יוזמת השלום הערבית כפי שזאת נכתבה. לדעתי זוהי האסטרטגיה הערבית החשובה ביותר מאז 1948 משום שהיא נותנת לישראל אפשרות לסגת לגבולות 67' תמורת נורמליזציה עם כל העולם הערבי והמוסלמי. עם אלג'יריה, סעודיה, תימן וכו', ולא רק עם ירדן".

   

  המלך עבדאללה מעורב בתהליך השלום במזרח התיכון. לפני עשרה ימים אמר המלך עבדאללה בשיחה עם רייס שביקרה בירדן, כי "עמי האזור מצפים שוושינגטון תמשיך למלא תפקיד מרכזי בתהליך השלום, באמצעות הכשרת האווירה לחידוש השיחות והתגברות על המכשולים, בהסתמך על יוזמת השלום הערבית, תוכנית מפת הדרכים לפיתרון של שתי מדינות".

   

  המלך הירדני דחק ברייס לשאת ולתת עם הפלסטינים (במשתמע עם ממשלת האחדות המתגבשת עם חמאס, כדי שיהיה אפשר לשתפם באופן פעיל בתהליך השלום כדי "להגשים את תקוותיו של העם הפלסטיני, להשיב את זכויותיו בהתאם להחלטות הבינלאומיות ובראשן - הקמת מדינה עצמאית במולדתו".


  פורסם לראשונה 02/03/2007 22:52

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים