שתף קטע נבחר

גילויים מהגנזך: ynet מדווח משושן הבירה

במהלך עבודות התחקיר לפורים ערך ynet יהדות חיפוש מעמיק בארכיון האתר וגילה כתבה מלפני 2,483 שנה. כשירות לגולשי האתר היא מובאת כאן לפניכם, ככתבה וכלשונה

דיווח בשושן: יהודי הודו-כוש הרגו 75 אלף איש

 

בעקבות הוראת המלך אחשורוש נקהלו היהודים מהודו ועד כוש ונלחמו בשונאיהם. התוצאה - 75,500:0 לרעת הגויים. גם היום עומדים יהודי שושן הבירה על נפשם - כתב ynet מדווח מהשטח

 

היהודים ב-127 המדינות מהודו ועד כוש הרגו אתמול 75,500 משונאיהם, בהם גם עשרת בני המן - כך דיווח הבוקר (יום ב', 14 באדר) המלך אחשורוש למלכה אסתר ולבן דודהּ, מרדכי היהודי. על פי עדויות מהממלכה עולה כי בכל הערים נקהלו היהודים לשלוח יד במבקשי נפשם, ואיש לא עמד בפניהם.

 

מקורות בכירים בארמון בשושן אמרו ל-ynet כי הבוקר ביקשה המלכה מאחשורוש כי יינתן יום נוסף ליהודי שושן להילחם באויביהם, והמלך אישר את הדרישה. על פי הערכות בבירה, היהודים הספיקו להרוג עוד כ-180 משונאיהם, ועד סוף היום ייתכן שמניין ההרוגים יגיע ל-300 בני אדם.

 

ארגדן, מתושבי שושן, סיפר כי גם הבוקר רדפו היהודים אחר צורריהם, והיכו אותם לפי חרב. לדבריו, עשרת בני המן - שנהרגו בקרבות אתמול - נתלו על עצים גבוהים זה לצד זה. "זה היה מחזה לא קל", הוא מספר, "את ויזתא לא היה קשה לתלות, אבל כאשר הגיעו לדלפון ואספתא, התליינים עמלו רבות כדי להרימם לגובה שכזה. שלא לדבר על הקשיים שהיו עם פרשנדתא, שבשל עודף משקלו עץ התלייה כמעט נשבר".

 

מטומבו, תושב כוש, הגבוה ארבע אמות, מספר כי לקראת ה-14 באדר נפל פחד היהודים עליו והוא החליט להתייהד, וכמוהו גם בני משפחתו. באוזני כתב ynet הוא התלונן על קשיים ביורוקרטיים שהציבו בפניו חכמי שושן, וגם הביע זעם על הדרישה המטורפת, לדבריו, לעשות ברית מילה. אשתו, נבוטה, הביעה תרעומת גם היא, וסיפרה שהבלנית במעיין לא הניחה לה עד שטבלה עם כל גופה במים שבע פעמים.

 

לדברי פרדגש, אחד מאחשתרני המלך, לפני כתשעה חודשים קיבל הוראה דחופה לצאת להודו, במהירות וללא דיחוי, עם ספר החתום בטבעת המלך. "כאשר פרסמתי את הספר, היהודים במחוז יצאו מהבתים והתחילו לשיר ולרקוד במעגלים", הוא סיפר. "לא הצלחתי להבין את שפתם, אך אם שמעתי נכון הם אמרו אבה נגילה אבה. נראה שכתב המלך נשא חן בעיניהם".

 

הכרזה על חג

עם תום הקרבות היום צפוי מרדכי היהודי להכריז על התאריכים 14 ו-15 באדר כימי חג ושמחה ליהודים באשר הם. גורמים המקורבים אליו ולאסתר המלכה דיווחו כי מרדכי שרוי במצב רוח עליז במיוחד וייתכן שבשל כך, ולמרות אזהרותיהם, יחליט על שיגור משלוחי מנות איש לרעהו - צעד שעלול להתפתח למשימה בלתי נגמרת, שתהפוך את החג להתעסקות יהודית טיפוסית מזן "מי הביא מה וכמה".

 

מהארמון בשושן נמסר בתגובה לאירועים כי "המלך אחשורוש גילה לאחרונה שמשנהו הינו חתרן בלתי נלאה, שמבקש להרוג את עמהּ של אשתו ואף רוצה לכבוש את לבה. נוכח השתלשלות העניינים בחר המלך בתבונה רבה לתלות את המן ולהציב על ביתו את מרדכי היהודי, שהצילו בעבר ממוות. בתקופה הקרובה יקיים המלך משתה נוסף עם אסתר ומרדכי, וכל המשאים ומתנים שהיו מתוכננים לחצי השנה הקרובה יידחו בשל חוסר פיכחות". 

 

מדוברות בית המלכה נמסר: "אסתר-הדסה שמחה שהכל הסתיים לטובה. היא מבקשת להדגיש כי בניגוד לרינונים שכבר נשמעים ברחובות שושן, הרי שהיא מעולם לא התכוונה להציל את עצמה, ותמיד ראתה במלכותה שליחות בשם עם ישראל. עם זאת, היא לא מכחישה שששת החודשים שבילתה בשמן המור היו הטבה ראויה.

 

"המלכה אף מבקשת לציין לטובה את אחשורוש על חכמתו הרבה ואת דודהּ מרדכי, שהביא אותה עד הלום". עוד נמסר שגם חרבונה זכור לטוב.

 

למרות ניסיונות חוזרים ונשנים של מערכת ynet להשיג תגובה מבית המן, לא התקבלה כל תשובה משם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלפי הודים נקבצים נגד היהודים
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
מטומבו. קשיים בגיור
צילום: איי אף פי
אם רק מרדכי היה במצב רוח ירוד...
צילום: מאיר אזולאי
מומלצים