שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אולמרט: "הדלפת הדו"ח - עבירה פלילית"
  במכתב חסר תקדים תוקף אהוד אולמרט את מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס, על כוונתו לפרסם את טיוטת ממצאי הדו"ח על מלחמת לבנון השנייה. ראש הממשלה רומז כי יש לפתוח בחקירה פלילית נגד המבקר בשל מה שהוא מכנה "הדלפה שיטתית". אולמרט מפנה אצבע מאשימה אל המבקר: "הבהילות שבה מכנס מבקר המדינה את הוועדה לביקורת המדינה והדברים הנאמרים על ידו ומטעמו לכלי התקשורת - כאילו מתרגשת ובאה עלינו מלחמה נוספת - זורעים בהלה בציבור"

  אולמרט עולה להתקפה. לקראת פרסום טיוטת דו"ח מבקר המדינה בנוגע להתנהלות העורף במלחמת לבנון השנייה, ביום שלישי בוועדה לביקורת המדינה בכנסת, יוצא ראש הממשלה להגנתו ולא בוחל בהאשמות. הערב (א'), במכתב חריף וחסר תקדים, תוקף אהוד אולמרט את המבקר מיכה לינדנשטראוס ומאשים אותו בהתנהלות צינית שעוד לא היתה כמותה. אולמרט אף רומז כי יש לפתוח בחקירה נגד לינדנשטראוס ומבהיר כי ההדלפות שנעשו הן בגדר עבירה פלילית אשר העונש בצדה הוא מאסר.

   

  את המכתב העביר אולמרט אל המבקר עצמו, אל יו"ר הכנסת דליה איציק ואל יו"ר הוועדה לענייני ביקורת המדינה ח"כ זבולון אורלב. ראש הממשלה קורא להם להימנע מכינוס הוועדה אשר צפויה לדון במסקנות הביניים של המבקר בעניין מוכנות העורף במלחמת לבנון השנייה. בנוסף נשלחו העתקים גם אל שר המשפטים פרופסור דניאל פרידמן, היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז, חברי הוועדה לביקורת המדינה והיועצת המשפטית של הכנסת, נורית אלשטיין. 

   

   

  ראש הממשלה טוען במכתבו כי הוא מבליג במשך חודשים רבים על הדלפות שיטתיות נגדו מכיוון משרד המבקר. אולמרט מאשים את המבקר בכך שחשף את תוכן הדו"ח בפני העיתונאים לפני שהציג אותו למוּשאי הביקורת. את התנהלותו של לינדנשטראוס הוא מכנה "שיא חדש של ציניות".

   

  "הפרסומים היוצאים ממשרד מבקר המדינה הם פרסומי כזב וחסרי כל שחר", כותב אולמרט במכתב, הנושא את חתימתו האישית. "אני מבליג זה חודשים רבים על ההדלפות החוזרות ונשנות המגיעות ממשרד המבקר בהנהגתו של מר לינדנשטראוס. נושאים רבים הנבדקים על ידי מבקר המדינה מודלפים באופן שיטתי ממשרד המבקר לעיתונאים שאף מודים בכך בפומבי".

   

  "גם במקרה זה, למרבה התדהמה חשף המבקר או מי מטעמו את עיקרי הדו"ח בפני עיתונאים, עוד בטרם הועבר הדו"ח לעיון גופי הממשלה, ובכלל זה לראש הממשלה, לשרים, למערכת הביטחון, לצה"ל, למשטרת ישראל ולרשויות המקומיות. לצערי, בהתנהלותו בעניין הדו"ח על התנהלות העורף קובע המבקר לינדנשטראוס שיא חדש של ציניות, הפרת נהלים בוטה ושיבוש יסודי של עבודת הביקורת, ופועל בניגוד לנהוג ולמקובל במדינת ישראל במשך כל שנות קיומה", כתב אולמרט.

   

  רה"מ מפנה את הטיפול בהדלפות אל המשטרה

  "טיוטת הדו"ח לא הועברה לאף אחד מן הגופים המבוקרים ולכן כל ההדלפות בעניין מקורן חייב להיות במשרד מבקר המדינה. פרסום הדו"ח עוד בטרם הועבר למבוקרים הוא עבירה פלילית שעונש מאסר בצדהּ. כיצד מרשים לעצמם גופים האמונים על ביקורת לנהוג כך? נדמה לי שרק הוועדה לביקורת המדינה או משטרת ישראל הם הגופים המוסמכים לשמוע תשובות בנושא זה", הטיח אולמרט בהפנותו למעשה את הסוגיה לטיפולם של המשטרה והוועדה לביקורת המדינה בחשד להדלפות על ידי המבקר או מי מאנשיו.

   

  סיבוב ההתנגשויות הנוכחי בין אולמרט ללינדנשטראוס החל ביום שישי האחרון, כאשר נודע כי כבר לפני חודשיים וחצי זומן ראש הממשלה להופיע בפני צוות הביקורת של משרד מבקר המדינה בנושא מלחמת לבנון השנייה - אך הוא העדיף שלא להגיע וביקש להעביר לו את השאלות בכתב. המבקר הקציב לראש הממשלה חודש כדי לענות על השאלות, אך התשובות עדיין לא הועברו. מנגד טוענים במשרד ראש הממשלה כי המבקר מתכוון להציג את דו"ח הביניים ללא תגובות ראש הממשלה, ואילו לאולמרט הוקצו שבועיים לענות על השאלות.

   

   

  במכתבו בן שבעת העמודים מפרט אולמרט אחת לאחת את טענותיו כנגד מבקר המדינה. לדבריו, ב-25 בדצמבר אשתקד פנה אליו לינדנשטראוס "בבקשה חסרת תקדים כי אופיע בפניו ובפני צוות חוקרים במשרדו. למותר לציין כי מעולם לא הופנתה בקשה דומה לראש ממשלה בישראל". בהמשך כותב ראש הממשלה - כפי שהבהירו מקורביו ביום שישי - כי הציע למבקר המדינה שיענה בכתב על רשימת השאלות ו"אם לאחר קבלת התשובות תראה שנחוצות תשובות נוספות בכתב או על דרך של קיום פגישה עמי, אבקשך להודיעני על כך...הפגישה תהא בלשכתי".

   

  אולמרט טוען שבמשך 24 ימים המתין לשאלות המבקר, אך רק ב-31 בינואר קיבל אותן. "לתדהמתי זמן התגובה שניתן לי עמד על פחות משבועיים ימים!", הוא מציין, ומוסיף כי מאוחר יותר הסכים המבקר להאריך בימים ספורים את המועד לשבועיים וחצי, זאת כאשר השאלות עוסקות בסוגיות מורכבות אשר לצורך מתן מענה עבורן נדרש עיון בפרוטוקולים ובמסמכים, חלקם משנת 2000.

   

  "המבקר זורע פאניקה ובהלה בציבור"

  במכתבו מאשים אולמרט את המבקר כי בהופיעו בפני הוועדה לביקורת המדינה בכנסת ב-6 בפברואר אמר לינדנשטראוס: "אני יכול להודיע לך אדוני היו"ר, שאיסוף החומר ועיבודו הסתיים. ביום חמישי, 15 בפברואר, אנו עתידים להעביר למבוקרים את הדו"ח כדי לקבל את תגובתם. בדרך כלל, הזמן שאנו קוצבים לעניין התשובה הוא כחודש ימים - אז יוגש הדו"ח השלם והמקיף לוועדת הכנסת לביקורת המדינה".

   

  אולמרט מאשים את לינדנשטראוס בכך ששישה ימים בלבד עברו מאז שהועברו שאלות המבקר ועד שהסתיים שלב גיבוש המסקנות. "המבקר לא המתין כלל לתשובותיי בעניין זה", הוא מסביר במכתבו. עוד הוא טוען כי המבקר החליט לוותר על הנוהל המחייב לפרסם את הדברים ללא תגובת הגורמים המבוקרים. "האם העובדה שוועדת וינוגרד צפויה לפרסם בקרוב את דו"ח הביניים, היא סיבה מספקת לפגוע בזכותם של הגופים המבוקרים להגיב לטיוטת שעינם לא שזפה מעולם?

   

  "הבהילות שבה מכנס מבקר המדינה את הוועדה לביקורת המדינה והדברים הנאמרים על ידו ומטעמו לכלי התקשורת - כאילו מתרגשת ובאה עלינו מלחמה נוספת - זורעים בהלה בציבור. מדוע צריך להכניס את הציבור לפאניקה מיותרת כאילו צפויה מלחמה בטווח ימים? מנין היומרה לקביעה מיותרת ומזיקה שכזו? עניינים של ביטחון המדינה ראוי להם שיידונו בשיקול דעת ובכובד ראש", נוזף אולמרט במבקר.

   

  אולמרט מוסיף וטוען כלפי המבקר כי אינו משתחרר מהתחושה שדעתו של המבקר גובשה מראש ונקבעה עוד לפני שהחל להתעמק בדברים ולבחון אותם ברצינות. "לצערי אני נאלץ לקבוע כי מדובר בהעמדת פנים של ביקורת ולא בביקורת ראויה", כותב ראש הממשלה.

   

  "על אף תחושה זו אני עומד על זכותם וחובתם של משרד ראש הממשלה, מערכת הביטחון, צה"ל, משטרת ישראל, משרד הפנים וגופי השלטון המקומי להעביר את תגובותיהם לדו"ח עוד בטרם יפרסם המבקר את מסקנותיו. אני דורש ממשרד המבקר לגלות לפחות מראית העין כאילו התשובות שיספקו גופים אלו יובאו בחשבון לצורך גיבוש ממצאים בנושא חשוב ועקרוני זה".

   

  בנספח שצורף למכתבו חסר התקדים מפרט אולמרט את הצעדים שנקט משרדו בעקבות לקחי המלחמה בעורף. אולמרט טוען במכתבו שחלקים מהם כבר יושמו ואחרים נמצאים בתהליך יישום. כך בין היתר בנושא המיגון והמקלוט, בנושא מדיניות הפינוי והקליטה, בנושא תרגול המערכות וחיזוק הקשרים עם הרשויות המקומיות, היערכות לאספקת מזון ותרופות לתושבים, הקמת מרכזי שליטה עירוניים, ארגון מחדש של הגופים המטפלים בעורף, משק לשעת חירום, מערכת אזעקה והיערכות משרדי הממשלה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אהוד אולמרט. אצבע מאשימה
  צילום: גיל יוחנן
  מיכה לינדנשטראוס. התנהלות צינית?
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים