שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  למה לפעמים השריר בעין רועד?

  השריר, שמרעיד לכם את העין, נמצא למעשה בעפעף. בלי כל הודעה מוקדמת מופיע הרעד המבהיל הזה, ואתם כבר חושבים על הנורא מכל. אבל מסתבר שהשד לא נורא כל כך, וברוב המוחלט של המקרים מדובר בתופעה חולפת, קצת מעצבנת, אך בלתי מזיקה. למה זה קורה, ומה אפשר לעשות כדי לצמצם את התופעה? הדוקטור מסביר

  רבים מאיתנו חוו לפחות פעם בחייהם את התופעה הזו שיכולה להבהיל גם את הקשוחים ביותר: רעד טורדני פוקד את העפעף, לרוב בעין אחת בלבד, ואתם כבר חושבים שהקיץ הקץ. לתופעה הזו קוראים "מיוקימיה של העפעף", ומסתבר שחרף היותה מטרידה ומותירה תחילה חששות כבדים, היא אינה מזיקה וחולפת

  מאליה כאילו כלום.

   

  מיוקימיה המופיעה כמעט בכל גיל, נגרמת בשל התכווצויות עדינות של שריר העפעף. המדובר בשריר הקרוי אורביקולריס אוקולי של העפעף התחתון, אולם לעתים גם שריר העפעף העליון עלול להתכווץ. שריר זה בנוי בצורת מעגלים סביב העיניים, והוא נשלט על ידי עצבים תנועתיים. לתהליך סגירת העפעף אגב, ישנו מרכיב רצוני המאפשר לנו לפתוח ולסגור את העפעפיים על פי רצוננו, ומרכיב בלתי רצוני המקפיד על סגירת העפעפיים באופן תדיר, כדי להגן על העין ולפזר את נוזל הדמעות.

   

  כשזה קורה, העפעפיים התחתונים, שניהם או אחד בלבד "קופצים" או רועדים. לעתים כאמור, התופעה מתרחשת גם בעפעפיים העליונים. ברוב המקרים, פוקדות הרעידות רק עין אחת. המדובר ברעידות עדינות מאוד שאינן נראות לסובבים, ומורגשות רק על ידי הסובל.

   

  במרבית המקרים, התופעה אינה מסוכנת, חולפת מאליה ואינה קשורה לשום מחלה, ולפיכך כמעט תמיד אין צורך בטיפול. במקרים נדירים רעד עפעף המופיע מידי יום באופן ממושך ולתקופה ארוכה עלול להיות סימן מוקדם להפרעות נוירולוגיות שונות. אבל כאמור, אלו הם מקרים נדירים בלבד.

   

  למה זה קורה? לא לגמרי ברור. על פי הסברות, מתרחש גירוי כלשהו בסיבי עצב המפעילים את שרירי העפעף, או באיזור מוחי האחראי על עצב הפנים. מה שכן ידוע הוא שלחץ, עייפות, וצריכה מוגזמת של קפאין ואלכוהול תורמים להופעת רעד העפעף. אם הרעידות חמורות, הן עלולות לגרום לתנועות של גלגל העין.  

   

  מה בכל זאת אפשר לעשות כדי לצמצם את התופעה?

  • צמצמו את כמות הקפאין והאלכוהול
  • הקפידו על שינה מספיקה
  • הפחיתו מהלחץ והדחק בחייכם, עד כמה שאפשר כמובן
  • לעתים רבות משיכה קלה של העפעף גורמת להיעלמות הרעידות
  • במקרים חמורים עשוי הרופא להמליץ על הזרקת בוטוקס לעפעף הרועד. המדובר ברעלן מן הטבע, הגורם לשיתוק שרירים. עם זאת, הטיפול כרוך בצניחת העפעף (פטוזיס) למשך שבועות ארוכים.  


   
   

  • יש לכם שאלות על תופעות המתרחשות בגוף האדם? כתבו לנו. השאלות המעניינות יפורסמו במדורים הבאים

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  עפעפיים. לרוב השריר התחתון מתכווץ
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים