שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מתי החל האדם לחשוב?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים
  שאלה: מתי החל האדם לחשוב (ולא הסתמך על האינסטינקט בלבד)? האם יש אפשרות לדעת פרט זה?

   

  תשובה: לגולשת היקרה שלום. אין שום טעם לנסות ולברר מתי החל האדם לחשוב, משום ש"חשיבה", בכל הגדרה סבירה (כגון "תפקוד משוכלל של מערכת עצבים

  מרכזית"), אינה מוגבלת לאדם בלבד. כלב שמתחבא תחת המיטה כשאנו חוזרים הביתה, מפני שהוא כרסם את השמיכה ויודע שזה אסור, הרי הוא חושב. גורילה שמשתמשת (בעקבות אילוף) בשפת הסימנים, חושבת. וכן הלאה והלאה.

   

  גם לגבי המין האנושי, אפשר למצוא דוגמאות ל"חשיבה" מובהקת שקדמו בהרבה לציורי המערות הראשונים, כגון אותם קברים ניאנדרטליים שבהם נמצאו שרידי פרחים ותכשיטים, מלפני רבבות רבות של שנים. ההבדל בין האדם המודרני לבין יצורים חושבים אחרים (אנושיים ואחרים) הוא עניין של מידה בלבד, בעקבות התפתחות הדרגתית וממושכת מאוד. אין שום מקום בתהליך זה שבו אפשר לשים את האצבע ולומר "מכאן ואילך, שלא כמקודם, יש חשיבה".

   

  לדוגמה, ספק רב אם תחילת השימוש באש, לפני 1.5 מיליון שנה, יכולה לשמש כנקודה כזו; האם כה גדול ההבדל בינה לבין השימוש שעושים שימפנזים בזרדים כדי לשלות טרמיטים מקניהם, עד שאנו יכולים לומר שהאחד מעיד על חשיבה, בניגוד למשנהו? אני חושב שלא.

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן .

   


  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

   

                               לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet 

   


   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מתי החל האדם לחשוב?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים