שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מצרים שוקלת פנייה להאג על "רצח השבויים"
  הרוחות ממשיכות לסעור במצרים סביב השאלה האם חיילי סיירת שקד הרגו 250 שבויים מצרים בסיני לפני 40 שנה: שר החוץ המצרי נפגש הבוקר בבריסל עם שרת החוץ ציפי לבני ודרש ממנה שישראל תחקור באופן רשמי את הפרשה, שהחלה בסרט ששודר בערוץ 1. במצרים לא פוסלים אפילו פנייה לבית הדין הבינלאומי בהאג. ובינתיים, שגריר הישראלי בקהיר תחת מתקפה

  הסרט ממנו הובן כי חיילי צה"ל הרגו שבויים מצריים לפני 40 שנה, ממשיך לעורר סערה במצרים. שר החוץ המצרי, אחמד אבו אל-רייט, פנה היום (ג') לשרת החוץ ציפי לבני, ואמר כי ארצו מצפה שבישראל תפתח בחקירה רשמית שתעסוק בטענות שהועלו בסרט. השניים נפגשו הבוקר בבריסל.

   

  בתחילת השבוע שודר בערוץ הראשון בישראל סרט תיעודי בשם "רוח שקד", שהוכן על ידי העיתונאי רן אדליסט. הסערה שעורר הסרט, עסקה בפעילות של סיירת שקד, תחת פיקודו של בנימין בן אליעזר, במהלכה נהרגו 250 חיילים מצרים בסיני בתום מלחמת ששת הימים. לפי אחת הגרסאות, מדובר היה בשבויים מצרים שנורו למרות שהיו בלתי חמושים.

   

  בערוץ 1 שם שודר הסרט הודגש, כי הייתה התייחסות עקיפה למרדף "שבסופו נספרו כ-250 חיילי קומנדו הרוגים", וכי איש מהמרואיינים לא טוען שמדובר בשבויים. בן אליעזר אמר באותו סרט, שמדובר בגדוד קומנדו ממנו סבלה היחידה וסבלו אזרחי ישראל, וכי המרדף היה חלק מהמלחמה.

   

  במקביל, מקור דיפלומטי מצרי אמר כי ארצו אינה שוללת תלונה בעניין לבית הדין הבינלאומי בהאג. בעיתון המצרי "אל-מסרי אל-יום" פורסם, כי מצרים עוסקת עתה בתיעוד כל המידע הרלבנטי ובכללו העדויות שהופיעו בסרט - כדי לתכנן את צעדיה בנושא.

   

  שרת החוץ לבני נפגשה היום עם שר החוץ המצרי בבריסל ושם הבהירה לו, כי "ישראל מצרה על כך שגורמים במצרים עושים בסרט שימוש מוטעה ומוטה, ללא כל בדיקה מסודרת וללא קשר למציאות, בכדי לחבל ביחסים בין המדינות". השרה לבני ביקשה מעמיתה שיפעל להרגעת האווירה במצרים בנושא זה והבהירה: "אין כאן טענה שהיה הרג שבויי מלחמה, אלא הרוגים במהלך קרב".

   

  אתמול אמר אבו אל-רייט, כי "למרות שחלפו שנים ארוכות, נותרו שרידים עמוקים בנפשם של המצרים והערבים". כלי התקשורת המצריים לעסוק בנושא זה בהרחבה ולמרות הכחשתו הנמרצת של השר בנימין בן אליעזר בנושא זה,שדחה את נסיעתו לארץ הפרמידות בשל הפרשה, שתופסת את הכותרות הראשיות באמצעי התקשורת במצרים. העיתון המצרי "אל-אהראם", הנחשב מקורב לממסד בקהיר, אסף תגובות בעניין ופנה גם לח"כ לשעבר יוסי שריד. יו"ר מרצ לשעבר אמר כי הרג שבויים הוא פשע מלחמה.  

   

  משרד החוץ של מצרים זימן את שגריר ישראל בקהיר, שלום כהן, והביע באוזניו את המחאה בעקבות הסרט. מוקדם יותר, כינו שני חברי פרלמנט מצרים את כהן "כלב" ו-"משוּמד" ואף דרשו לגרשו משטח מצרים. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בין רוח שקד לרוח סערה. שבויים מצריים
  צילום: לע"מ
  צילום: שחר עזרן
  להרגיע. שרי החוץ, אל-רייט ולבני
  צילום: שחר עזרן
  מומלצים