שתף קטע נבחר

חשש: תלמידים ישלמו את מחיר ה"התייעלות"

משרד החינוך נקט שורה של צעדי התייעלות וצמצום, ובין השאר יפסיק את פעילות הקו הפתוח לתלונות תלמידים וכבר ביטל את תפקיד הממונה על זכויות ילדים. ד"ר יצחק קדמן במכתב לשרת החינוך: "מאחורי המלים המכסות - שלא לומר המכובסות - מסתתרת פגיעה בתפקודו ובעצמאותו של מערך חשוב ומוצלח הפועל במשרדכם בהצלחה רבה זה שנים רבות". משרד החינוך: "היחידה תאוחד עם יחידת הקו הפתוח, שממילא עוסקת בראש ובראשונה בתחום קידום התלמיד"

חשש ניכר בקרב ארגוני התלמידים וההורים מתוצאות צעדי התייעלות במשרד החינוך. באחרונה קיים המשרד שורה של צעדים הנוגעים לאגף לזכויות ילדים, ובהם ביטול תפקיד הממונה על זכויות ילדים, שאותו מילאה עד כה המפקחת טובה בן-ארי. בעוד ארבעה חודשים תופסק גם פעילות הקו הפתוח לתלונות תלמידים, וכל זאת על רקע "ייעול ארגוני".

 

במכתב חריף מסוגו תוקף מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן, את שרת החינוך, יולי תמיר: "נודע לנו כי בימים האחרונים קיימת במשרדכם תוכנית לפגוע בתפקודו ועצמאותו של הקו הפתוח לפניות תלמידים. גם אם הדבר מוצג כ'התייעלות', כ'שינוי ארגוני' או כ'איחוד/מיזוג יחידות', הרי שמאחורי המלים המכסות (שלא לומר המכובסות) מסתתרת פגיעה בתפקודו ובעצמאותו של מערך חשוב ומוצלח הפועל במשרדכם בהצלחה רבה זה שנים רבות".

 

יו"ר פורום ההורים היישוביים, אתי בנימין, פנתה אף היא במכתב למשרד החינוך. במכתב - שעליו חתומים 20 יושבי ראש של ועדי הורים מרחבי הארץ - איימה בנימין שאם לא תבוטל ההחלטה, ההורים ישביתו את הלימודים במדינה עם תום חופשת פסח. את מכתבה סיימה בנימין בפנייה לשרה תמיר: "כגברת הראשונה של החינוך במדינתינו, מהי הדוגמא האישית שאת מבטאה כאן? הושמת כמנהיגת החינוך, ואנחנו אמורים לצעוד אחריך, אחרי מה את מבקשת שנצעד?".

 

גם מועצת התלמידים הארצית עוקבת בעניין רב ובדאגה אחר השינוי. יו"ר המועצה, חגי אורן: "אם זה נעשה מתוך התייעלות משרדית זה לא מהווה בעיה מבחינתנו. יש בעיה מבחינת מראית עין. יש בעיה של יישום הפניות".

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "היחידה לטיפול בזכויות התלמיד לא בוטלה, אלא תאוחד עם יחידת הקו הפתוח, שממילא עוסקת בראש ובראשונה בתחום קידום התלמיד, זכויותיו, הכוונתו וטיפולו בעת מצוקה. בראש היחידה עומדת ד"ר יעל רוטנברג, בעלת הסמכה בתחום הפסיכולוגיה החינוכית, ובעלת ותק של 20 שנה בתחום.

 

"כמו-כן מועסקים ביחידה 6 עובדים נוספים. יצוין כי האיחוד בא על רקע הקיצוץ הרוחבי שהוחל במשרדי הממשלה. במסגרת קיצוץ זה נדרש המשרד לקצץ 180 משרות. בתוך כך החל המשרד בתהליכים של רה-ארגון, בין היתר באמצעות איחוד יחידות. כאמור, הקו הפתוח ותחום זכויות התלמיד יאוחדו וימשיכו להעמיד בראש סדר העדיפויות את צורכי התלמידים וזכויותיהם, המוקנים להם על פי חוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים