שתף קטע נבחר

כשהכל נפיץ - הכל בגיץ

מול בליל של אגואים מנופחים ניצב בג"ץ איתן והתיר את הפלונטר. חבל שלא הלך עוד צעד ואיפשר דיון בדו"ח המבקר

סאגת המבקר, האלוף, יו"ר הוועדה והיועץ המשפטי הוכיחה לנו שוב כי התערבותו של בג"ץ, כאשר הוא נדרש לכך, היא מחויבת המציאות; היא היחידה שמאפשרת את התרת הפלונטר והמשך ניהול ענייני המדינה.

 

כמו טיל שנורה מן הקנה וממשיך במסלול נחוש ומהיר עד לפיצוץ, התנהלה חקירת מבקר המדינה בעניין מחדלי מלחמת לבנון השנייה. חדור חדוות בדיקה, ביצע המבקר את עבודתו במהירות שהולידה דו"ח ביניים, בעוד המבוקרים אינם עומדים בקצב ונמנעים מלהתייחס. מצב עניינים זה הוליד פיצוץ בלתי נמנע בין הממשלה, הצבא ונציגי הכנסת, כשכל אחד מתייצב לקרב ובאמתחתו עורך-דין עטוי גלימה.

 

כל הגורמים בפרשה הוכיחו לכולנו כי טובת העניין והאינטרס הלאומי הינם משניים לחלוטין לחשיבותו ולגודלו של האגו הפרטי, ולעתים המוסדי, של כל אחד מהם: מבקר המדינה החליט ללכת עם פרסום הדו"ח "עד הסוף", בלי שום קשר לכך שמבוקריו טרם השיבו; ראש הממשלה ניהל מלחמה זוטא עם המבקר, כשכל צד מביא את גרסתו להשתלשלות העניינים; יו"ר הוועדה לביקורת המדינה עמד על רגליו האחוריות ואחז בקרנות תפקידו הציבורי - הוא יקיים את הישיבה ויהי מה; ואילו האלוף - הוא כבר יראה להם מה זה! הוא הולך לבג"ץ.

 

בבליל האגואים המנופחים מדי והאינטרסים האישיים והצרים של קדושים רושפי חרון וזעם, מזדקר בג"ץ כאי של שפיות. לכל מלעיזיו ותוקפיו ניתנה תשובה מוחצת גם היום: תרכובת הדמוקרטיה הישראלית נפיצה מאוד. מרכיביה מגיעים מהר מאוד לנקודת רתיחה, ומי שיכול להחליש את הלהבות ולהתניע מחדש מהלכים הוא בית-המשפט העליון. בעוד המערכות הפוליטיות, הכנסת, ממשלה וזרועותיה עסוקות במאבקים ובהישרדות, ניצב בג"ץ כגוף היחיד נטול פניות וחף מאינטרסים זרים, כמי שמסוגל לקבל החלטות שיאפשרו לכל השאר לרדת מהעצים הגבוהים ולהמשיך בענייני היום. כשהכל נפיץ - הכל בגיץ, אחרת נהיה כולנו נתונים לחסדיהם של מחפשי טובת עצמם.

 

עם כל זאת, תפקידו של בג"ץ הוא לא רק להוציא את הערמונים מהאש. השופטים צריכים היו לקבל הכרעה אמיצה יותר היום. היה עליהם למנוע דיון בדו"ח המבקר בוועדה לביקורת המדינה ללא התייחסות המדינה - במקרה זה של ראש הממשלה והצבא. בגיץ זה בסדר - אבל שיהיה גם אמיץ.

 

עו"ד גיא-רון הוא חבר הוועדה לבחירת שופטים  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השופט ריבלין בדיון על דו"ח המבקר
צילום: חיים צח
מומלצים