שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "רציתי פתאום לחיות"

  ב-7 במרץ 1975 השתלטו מחבלים על מלון סבוי שעל שפת ימה של תל אביב והרגו אזרחים ולוחמים. קטעים המתוכנית "כך היה", המתעדים את סיקור האירוע ומציגים את כוכבה לוי, שתיווכה בין המחבלים לבין כוחות הביטחון

  ב-7 במרץ 1975 השתלטו מחבלים על מלון סבוי שעל שפת ימה של תל אביב. הם עשו את דרכם אל חופי העיר באמצעות שתי סירות. המחבלים עגנו ב-23:15 ברצועת חוף שמול רחוב גאולה. ניידת משטרה הבחינה בסירות, פתחה לעברן באש ואחת מהן התפוצצה. המחבלים עלו לטיילת, ירו על מספר מכוניות, התקדמו לעבר אולם חתונות וירו לתוכו. אחרי שניסו ולא הצליחו לפרוץ לאולם קולנוע מקומי, פנו למלון סבוי, ירו לכל עבר והשתלטו על הבניין. במהלך הפריצה נפצעו רבים מהאורחים. שמונה בני אדם נהרגו בניסיון החילוץ ושלושה לוחמים איבדו את חייהם: שניים מהכוח הפורץ ואחד שניסה לפגוע במחבלים עוד כשהיו בחוץ.

   

  מהאירוע הקשה הזה זכורים בעיקר כוכבה לוי, דוברת הערבית שתיווכה בין המחבלים לבין כוחות הביטחון, ואל"מ עוזי יאירי, שנהרג בקרב בין המחבלים. ב"כך היה", רצועת הנוסטלגיה של ערוץ 1 בהגשת יגאל רביד (א'-ד', 18:15; המיטב ביום ו', 19:00) שודרו אתמול מספר קטעים מכתבות שהכינו כתבי הטלוויזיה הישראלית בימים שלאחר האירוע. הראשונה היא כתבת מבט ששודרה ביום שלמחרת ובה מתוארת השתלשלות האירועים וקולות מצמררים מניהול המשא ומתן. בשנייה נראית כוכבה לוי, גיבורת הלילה ההוא, כשהיא מספרת למחרת על תחושותיה בעת מעשה התיווך ומתארת במילותיה את מה שנראה קודם לכן בכתבה. היא מספרת איך לאחר דיון קצר הסכימו המחבלים שאחד הפצועים יפונה מהמלון. לוי גררה אותו עד הפתח ומשם פונה אל בית החולים. למרות שיכלה להימלט, חזרה אל תוך המלון והצטרפה לבני הערובה שנותרו כלואים בו.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: באדיבות הערוץ הראשון
  מלון סבוי לאחר הפיגוע
  צילום: באדיבות הערוץ הראשון
  לאתר ההטבות
  מומלצים