שתף קטע נבחר

"ספגטים" רעננה: עיוור עם כלב נחייה נשאר בחוץ

אורן בליצבלאו, קצין צה"ל שהתעוור במהלך פעולה, הגיע עם אשתו למסעדה האיטלקית אך מכיוון שהיה עם כלב נחייה - סירבו להכניסו. למרות שביקש להציג את החוק האוסר צעד שכזה, בסופו של דבר הוא נאלץ ללכת מהמקום בבושת פנים. "היחס כלפינו היה כמו לזבל של החברה", כועסת אשתו

"הרגשנו פשוט מושפלים. עמדתי עם בעלי מחוץ למסעדה ולא נתנו לנו להיכנס בגלל הנכות שלו. הרגשנו שהיחס כלפינו הוא כמו לזבל של החברה" - כך סיפרה אתמול (ד') ניצן, אשתו של רס"ן אורן בליצבלאו, שהתעוור בפעילות מבצעית באזור עזה לפני כשנתיים, ומאז הוא זקוק לשירותי כלב נחייה.

 

בשנה האחרונה נעזר בליצבלאו ב"לואי", כלב נחייה שמלווה אותו בכל מקום. בין השאר, מלווה אותו כלבו הנאמן גם לשירות הצבאי שהוא עושה בהתנדבות מאז נפצע והוגדר נכה 100 אחוז.

 

אבל הכלב שכה חשוב לבליצבלאו לא מקבל את אותו היחס במקומות אחרים. בני הזוג בליצבלאו הגיעו ביום שני בצהריים למסעדת "ספגטים" ברעננה, וזכו ליחס שהם לא ישכחו במהרה. "הגענו למסעדה עם לואי ובפתח עמדה המארחת. שאלנו אם יש שני מקומות, והיא השיבה שלא ניתן להכניס כלבים, ואם אנחנו רוצים אנחנו יכולים לשבת בחוץ.

 

"ביקשנו לדבר עם המנהל, אבל שלחו אלינו את מנהל המשמרת שאמר שהוא מתנצל, אבל הוא לא יכול לתת לנו להיכנס עם הכלב. הסברנו שמדובר בכלב נחייה אבל גם זה לא עזר. אורן הוציא מהארנק שלו את המסמך המציג את חוק איסור הפליית נכים שאיתו הוא הולך כל הזמן, אבל אפילו זה לא עזר".

 

בני הזוג מצאו עצמם בפתח המסעדה מתווכחים עם מנהל המשמרת, מול עיניהם של אנשים רבים. "זאת הייתה השפלה קשה ונוראית", סיפרה ניצן. "גם אורן חש מושפל שלא נותנים לנו להיכנס בגלל הכלב. כאילו לא מספיק הקושי עם הנכות וההתמודדות היום-יומית עם העיוורון, אנחנו גם זוכים להשפלה בגלל זה. אנחנו יודעים שיש בעיה, הרבה אנשים לא מכירים את החוק - היו מקרים שלא נתנו לנו להיכנס אבל אחרי שהצגנו את החוק הבינו שטעו - אבל הפעם היינו בהלם, הם אפילו לא רצו להביט בחוק".

 

לא שותקים על ההשפלה

ניצן הסבירה שלואי הוא העיניים של אורן. "להגיד לו להשאיר את הכלב בחוץ זה כמו לומר לאדם קטוע רגל שהוא צריך להשאיר את הפרוטזה שלו בחוץ".

 

"לואי", העידה ניצן, "הוא כלב נחיה מאולף ביותר, נקי ומטופח. הוא עד כדי כך מאולף שאפילו את הצרכים שלו הוא עושה על פי פקודה. הוא חי איתנו בבית והוא חלק בלתי נפרד מהמשפחה".

 

בני הזוג החליטו שלא לשתוק על ההשפלה שעברו ועל הפרת החוק שביצעה המסעדה, והגישו תלונה בנקודת המשטרה ברעננה. בנוסף, הם פנו לעו"ד עמית מור ואסף דרעי מפרויקט "הלב שבמשפט". "יש חוק שמגן על עלינו ואנחנו מצפים מהמדינה שתאכוף את החוק הזה נגד מי שמפר אותו", המשיכה ניצן. "לא ייתכן שלא ניכנס למסעדה פשוט כי אורן עיוור". 


פורסם לראשונה 07/03/2007 22:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
ספגטים ברעננה. "יחס משפיל"
צילום: עידו ארז
אורן וליאו. לא נכנסו
מומלצים