שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  סוללות למצלמה דיגיטלית: מה צריך לדעת

  סוג הסוללות המומלץ לשימוש, מה כדאי לזכור כשבאים לבחור מצלמה חדשה ולסיום, כמה טיפים מחשמלים

  גם המצלמה הכי משוכללת תהפוך למעצור לדלת ללא סוללות עם עוצמה מספיקה. לפי חוקי מרפי, הסוללה תתרוקן בדיוק כשתעמדו לפני "צילום של פעם בחיים".

   

  הסיבה? המצלמה הדיגיטלית ידועה בתור "זללנית" גדולה של סוללות. כל שצריך לעשות הוא לצלם כמה צילומים, לתבל במעט מבזק (פלאש) והרבה זום, ולקנח בצפייה בתמונות על גבי מסך המצלמה. תוך זמן קצר המצלמה פשוט תסרב לפעול, עד שלא תכניסו את המנה העסיסית הבאה של סוללות חזקות וטעונות במלואן.

   

  סוגי סוללות

  מצלמות דיגיטליות דורשות סוללות בעלות עוצמה מספקת. בחלק מהדגמים יש להכניס למצלמה סוללה אוניברסלית חד פעמית או נטענת, ובאחרים סוללה ייעודית.

   

  הסוגים הנפוצים ביותר של סוללות למצלמות דיגיטליות הם:

   

  סוללות חד פעמיות מסוג AA

  הסוללות האוניברסליות אותן ניתן לרכוש בכל מקום, כולל ב"חורים" הנידחים ביותר. סוללות חד פעמיות מסוג ליתיום יקרות יותר מסוללות האלקליין, ויספקו למצלמה זמן עבודה ארוך יותר.

   

  הבעיה עם הסוללות החד פעמיות היא, שעקב צריכת האנרגיה הגבוהה של מצלמות דיגיטליות ומבזקים, הסוללות מתרוקנות מהר ואפילו מהר מדי. לכן, אין הצדקה כלכלית להשתמש בהן וזה גם רע לאיכות הסביבה. כדאי לרכוש רק במצב חרום כאשר הסוללות הנטענות התרוקנו ואין ברשותך סוללות חלופיות אחרות.

   

  סוללות נטענות מסוג AA

  נראות כמו הסוללות החד פעמיות, אך ניתן להכניס אותן למטען מתאים למשך מספר שעות ולחדש את עוצמתן. הסוללות הנטענות יקרות יותר מסוללות חד פעמיות רגילות, אך מכיוון שהמצלמה הדיגיטלית נוטה לרוקן סוללות

  במהירות, החיסכון ברכישתן, רב מאד.

   

  כדאי לרכוש שתי ערכות של סוללות, כך שאם המצלמה רוקנה ערכה אחת של סוללות בדיוק באמצע צילומים חשובים, אפשר להחליף אותה מיד בערכה השנייה.

   

  הסוללות הנטענות הנפוצות ביותר הן מסוג NiMH (קיצור ל-Nickel Metal Hydride). קיימות סוללות בעלות הספקים שונים. סוללה בעלת הספק גבוה יותר, מאפשרת לצלם זמן רב יותר לפני שמתרוקנת. ההספק מסומן באמצעות מספר mAh (מיליאמפר לשעה).

   

  לדוגמה סוללה המסומנת 2700 mAh היא בעלת הספק גבוה יותר מסוללת 2100 mAh ולכן תחזיק מעמד במצלמה, למשך יותר זמן. מומלץ מאד לרכוש את הסוללות בעלות ההספק הגבוה ביותר הקיים, ולא פחות מ- 2000 mAh.

   

  כאשר טוענים את הסוללות במטען, אסור לערבב בין סוללות בהספקים שונים או מסוגים שונים. גם כאשר מכניסים סוללות למצלמה, יש להקפיד לא לערבב בין הספקים או סוגים שונים. המצלמה לא תתפקד, או שתפסיק לתפקד מהר יותר גם אם לא כל הסוללות התרוקנו.

   

  סוללות מסוג NiCd שהיו נפוצות בעבר אינן מומלצות כיום, מכיוון שמשך חייהן קצר באופן משמעותי והן סובלות מבעיה המכונה "אפקט הזיכרון". הסוללה "זוכרת" את מצב הטעינה הקודם שלה, כך שאם טוענים אותה לפני שהתרוקנה לחלוטין, אינה מגיעה לקיבולת המקסימלית.

   

  בכל מקרה, לאחר מחזורים רבים מאד של טעינה ופריקה, ביצועי הסוללות הנטענות ירדו ולא תוכלו עוד להשתמש בהן. בשלב הזה אל תזרוק אותן לפח. לוו אותן בחגיגיות לעמדת מחזור הסוללות הקרובה (יש כאלו בחנויות צילום, אלקטרוניקה וכדומה).

   

  סוללות ליתיום ייעודיות LiIon

  דגמים רבים של מצלמות דיגיטליות, כוללים סוללת ליתיום ייעודית מסוג LiIon (קיצור של Lithium Ion). סוללה זו קומפקטית וקלת משקל בהשוואה לסוללות AA, ועקב כך יצרני המצלמות יכולים להקטין את הגודל והמשקל הכללי

  של המצלמה.

   

  לכן, כאשר אתם מעוניינים לרכוש מצלמה חדשה וחשוב לכם לא לרכוש מצלמה כבדה מדי או גדולה, וודאו כי הדגם שבחרתם משתמש בסוללות מסוג זה. מלבד יתרון הגודל, זמן הטעינה קצר יותר ואפשר לצלם יותר זמן עד שהסוללה מתרוקנת.

   

  מצלמות המשתמשות בסוג זה של סוללות, בדרך כלל מציגות על גבי המסך חיווי מדוייק יותר של העוצמה שנותרה בסוללה. למרות שסוללות LiIon אינן זולות, מומלץ להשקיע בסוללה נוספת, בעת רכישת המצלמה. כך תבטחו את עצמכם מפני מצב שבו הסוללה מתרוקנת, בדיוק ברגע שבו הכי צריכים אותה.

   

  סוללות הליתיום הייעודיות הן הסוג המומלץ ביותר למצלמות דיגיטליות. חסרונן הוא בעלותן הגבוהה יחסית, שהיא עלות חד פעמית, ובכך שלא ניתן למצוא בכל מקום סוללות חלופיות.לכן, אם רוצים שלא להיתקע בלי סוללה, חייבים לדאוג מראש לקחת סוללה חלופית טעונה.

   

  מטען לסוללות

  לסוללות נטענות מסוג AA קיימים מטענים מסוגים שונים, חלקם מהירים ואחרים איטיים, חלקם פשוטים

  ואחרים משוכללים יותר ומציעים חיווי התקדמות הטעינה והגנה מפני טעינת יתר.

   

  חשוב להשתמש במטען המתאים לסוג הסוללות שברשותך: אין להכניס סוללות NiMH למטען אשר כתוב עליו כי הוא מיועד לסוללות NiCd, אין לטעון סוללות חד פעמיות, וסוללות מיוחדות לטעינה מהירה יש לטעון רק במטען שהן מיועדות לו. חשוב להקפיד על כך, אחרת ייגרם נזק לסוללות או למטען, ואף עלולים לקרות דברים לא נעימים כמו התפרצות אש.

   

  כאשר אתם טסים לחו"ל, עליכם לברר אם המטען מתאים לרשת החשמל הזרה מבחינת הוולטאז' וסוג התקע. קיימים מטענים אוניברסליים המיועדים לשימוש במגוון ארצות, והם נקראים בדרך כלל Travel battery charger או International battery charger. אם המטען שלך אינו אוניברסלי, אפשר לרכוש עבורו מתאם בחנויות לחשמל.

   

  מה לעשות אם הסוללות עומדות להתרוקן?

  בדרך כלל, הסוללות מתרוקנות ברגע הכי לא נוח. אם זה קרה ואין ברשותכם סוללות חלופיות, או שאתם נמצאים בטיול הרחק מהציוויליזציה ולא יכולים לטעון את הסוללות, יש דרכים לחסוך באנרגיה ו"לסחוט" עוד צילומים

  רבים גם מסוללות שהתרוקנו כמעט לחלוטין:

   

  • כבו את המצלמה לאחר הצילום, אם אינכם צופים עוד הזדמנות צילום בדקות הקרובות. 

  • מסך המצלמה ידוע כ"זללן" הסוללות הראשי. כאשר הסוללה חלשה, כדאי מאד לכבות אותו ולהשתמש בעינית. 

  • לא להפעיל את המבזק. כאשר הסוללות עומדות להתרוקן, המבזק יחליש אותן עוד יותר מהר, ואף ייקח לו זמן ארוך ובלתי סביר להיטען מחדש עבור הצילום הבא.

  • לאחר שצילמתם, אל תעבירו את המצלמה למצב צפייה כדי לעיין בתמונות.

  • להימנע מניווט מיותר בתפריטי המצלמה. זה כולל גם להימנע מלהשוויץ בפני אחרים בכל התכונות המדהימות שיש בה... אל תשכחו כי כשהסוללה מתרוקנת, גם המצלמה הכי משוכללת ונוצצת שובקת חיים. 

  • שימוש תכוף בזום גם הוא צורך אנרגיה רבה מהסוללות, בשל הפעלת מנוע עדשת הזום. החליטו מראש מה אתם מעוניינים לצלם, וכוונו לשם את הזום מבלי לשחק איתו יותר מדי.

   

  טיפים לשימוש בסוללות

  אם חייבים להחליף סוללות בגשם או בסביבה רטובה כמו ליד מפל, הקפידו לא להרטיב אותן. המים עלולים לגרום לנזק לסוללות וגם למצלמה בגלל חלודה (קורוזיה).

   

  במזג אוויר קר, למשל בצילום בחורף האירופאי, כאשר משתמשים בסוללות הן מתרוקנות מהר יותר. לכן חשוב להצטייד בסוללות חלופיות.

   

  אם משאירים סוללות במצלמה לתקופה ארוכה, הן עלולות לדלוף ולפגוע במגעי הסוללות של המצלמה. לכן, מומלץ להוציא את הסוללות מהמצלמה כשלא מתכננים לצלם, במשך מספר שבועות או חודשים.

   

  סוללות מתרוקנות גם כשאינן בשימוש. לכן, אם לא צילמתם מספר שבועות או חודשים ואתם יוצאים לטיול, חשוב שתטענו מחדש את הסוללות. במהלך תקופה ארוכה בה אינכם מצלמים, תוכלו להאט את תהליך ההתרוקנות אם תאחסנו את הסוללות במקרר.

   

  גם אם יש לכם יותר מערכה אחת של סוללות נטענות, כשאתם יוצאים לטיול של מספר ימים כדאי לקחת את המטען ולטעון את הסוללות בסוף היום. ערכה אחת או שתיים של סוללות, עלולות בהחלט להתרוקן לאחר יום או יומיים.

   

  אם רכשתם מצלמה חדשה המשתמשת בסוללת ליתיום ייעודית, ואפילו לאחר טעינה מלאה הסוללה מתרוקנת מהר מדי, כנראה שיש בעיה בסוללה - גשו למקום בו רכשתם את המצלמה.

   

  סוללות NiMH וליתיום אינן סובלות מאפקט הזיכרון. לא חובה לטעון את הסוללה רק לאחר שהיא התרוקנה לחלוטין, אפשר לטעון כשמרגישים שהיא נחלשת. עם זאת, בטעינה הראשונה של סוללות שזה עתה רכשתם, מומלץ לטעון אותן במלואן ולהשתמש עד שיתרוקנו לפני שטוענים שוב.

   

  שאלה

  המצלמה שלי משתמשת בסוללות יעודיות מסוג ליתיום (הסוללה קטנה ומתאימה רק למצלמות מהסוג שלי). האם מותר לטעון את הסוללה גם אם היא לא התרוקנה לגמרי או שהדבר יפגע בביצועיה?

   

  תשובה:

  סוללות ליתיום אינן סובלות מ"אפקט הזכרון", ולכן אין כל בעיה לטעון אותן גם כשהן לא ריקות לחלוטין. עם זאת, יש הממליצים אחת לכמה טעינות, לצלם עם הסוללה עד שתתרוקן ורק אז לטעון אותה במלואה.

   

  בנוסף, חשוב לזכור שכאשר רוכשים מצלמה חדשה, יש להקפיד לטעון את הסוללה במלואה בפעם הראשונה, בהתאם למספר השעות עליו ממליץ היצרן בחוברת ההפעלה של המצלמה.

   

  הכתבה פורסמה ב"זמן דיגטלי", מגזין ברזולוציה גבוהה. לחצו כאן לרכישת מנוי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מצלמה דיגיטלית וסוללות
  צילום: דניאל פלג, זמן דיגיטלי
  זמן דיגיטלי. מגזין ברזולוציה גבוהה. לחצו על התמונה לאתר
  מומלצים