שתף קטע נבחר

"ספגטים": מתנצלים, נצא בקמפיין למען עיוורים

הרשת הגדירה את האירוע בו לא הורשה נכה צה"ל להיכנס למסעדה עם כלב הנחייה שלו כ"מביש", והבטיחה ליזום מהלך גורף של איגוד המסעדות בארץ כדי להבטיח את המודעות לזכויות העיוורים והנכים. בעל הסניף זומן היום לחקירה במשטרה בעקבות התלונה שהוגשה

סיפורו של אורן בליצלבאו, נכה צה"ל שלא הורשה להיכנס למסעדת "ספגטים" ברעננה עם כלב הנחייה שלו, עורר הד חסר תקדים כמעט ביחס למקרה של אדם פרטי. מאז התפרסמה אמש הידיעה הביעו מעל אלף גולשים את דעתם על המקרה והבוקר (ה') התקבלה גם התייחסות נרחבת מצד רשת "ספגטים", לאחר שאתמול הגיבה המסעדה עצמה ב"אין תגובה". במקביל זומן הבעלים של מסעדת ספגטים ברעננה לחקירה במשטרת מרחב שרון, בעקבות התלונה שהגיש בליצבלאו.

 

נטע שריקי מ"ארד תקשורת" מסרה בשם רשת המסעדות בעקבות הידיעה ב-ynet והפרסום הראשון בערוץ 2: "ספגטים מתנצלת בפני אורן בליצבלאו על הארוע המביש שהתרחש כתוצאה מטעות בתום לב של מנהל המשמרת. הרשת ידועה כבאה לקראת אוכלוסיית הנכים ולראיה, בימים אלה מחדשת ספגטים את התפריט בכתב ברייל שיוכן בשיתוף עם אגודת העיוורים הארצית ויהיה בכל מסעדות הרשת".


אורן והכלב לואי. הולכים יחד כל הדרך, גם לשירות הצבאי

 

בנוסף להתנצלות הודיעה הרשת כי תנצל את המקרה כדי לנקוט מספר פעולות שימנעו מקרים דומים בעתיד. בין היתר מבטיחה "ספגטים" להציב החל מהשבוע הבא בכל מסעדות הרשת בארץ שילוט במיקום בולט ובו נוסח לשון החוק לגבי זכויות נכים ועיוורים בישראל. בנוסף, מבטיחים ברשת, יזמו ראשיה מהלך גורף של איגוד המסעדות בישראל בכדי להבטיח את המודעות לזכויות העיוורים. לבסוף תעמיד רשת המסעדות תרומה כספית שתכליתה מסע הסברה משותף עם ארגון הגג של העיוורים בישראל, להגברת המודעות לזכויות העיוורים במקומות ציבוריים.

 

רס"ן בליצבלאו נפצע בעיניו והתעוור בפעילות מבצעית באזור עזה לפני כשנתיים ומאז הוא נזקק לשירותיו של כלב נחייה. בשנה האחרונה נעזר בליצבלאו בכלב לואי שמלווה כל צעד ושעל שלו, בין השאר גם לשירות הצבאי שהוא עושה בהתנדבות מאז הוגדר נכה 100 אחוז.

 

ביום שני האחרון הגיע אורן עם אשתו ניצן למסעדת "ספגטים" ברעננה וזכו ליחס שלא ישכח במהרה. "הגענו למסעדה עם לואי ובפתח עמדה המארחת", סיפרה ניצן ל-ynet. "שאלנו אם יש שני מקומות, והיא השיבה שלא ניתן להכניס כלבים, ואם אנחנו רוצים אנחנו יכולים לשבת בחוץ. הרגשנו פשוט מושפלים. עמדתי עם בעלי מחוץ למסעדה ולא נתנו לנו להיכנס בגלל הנכות שלו. הרגשנו שהיחס כלפינו הוא כמו לזבל של החברה".

 

היום, לאחר ששמעה על התנצלות רשת המסעדות והפעולות שבכוונתה ליזום, אמרה ניצן בשמו של בעלה: "על פניו מדובר בתגובה ראויה ומכובדת, אם כי היא תימדד במבחן התוצאה ולא במבחן האמירות. האירוע לכשעצמו היה מביש, כי כשאתה מקבל סטירה היא כואבת ואין פה עניין של כפרה, אבל כאמור התגובה היא אכן ראויה". 

 

ניצן הוסיפה כי הופתעה מהעניין הרב שיצרה הידיעה. "בשמי ובשם בעלי אורן אנו נדהמים ונפעמים כאחד מהחיבוק החם ומהתגובות החמות", אמרה. "על אף שאורן חי בעולם העלטה תגובותיכם ממלאות את ליבנו אור ותקווה, באהבה רבה לכולכם".

 

הרצל מוכתר, מנכ"ל המרכז לעיוור, אמר הבוקר בעקבות המקרה: "לצערי הרב, היחס לאדם המוגבל עדיין משפיל ודוחה ולכן אין בתרומה המוצעת על ידי החברה בכדי לפצות את מר אורן על עוגמת הנפש וההשפלה שהוא חווה אמש. אני מקווה שמקרה זה יעלה לסדר היום הציבורי את מצבם של העיוורים ולקויי הראייה בישראל".


פורסם לראשונה 08/03/2007 11:12

 

בהכנת הידיעה השתתף רענן בן צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורן ולואי. התנצלות והבטחה לפעולה
ספגטים. יירתמו להעלאת המודעות לעיוורים
צילום: שי קמריני
מומלצים