שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מה הקשר בין ברקים לאלוהים?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים
  שאלה: למה הטבע זקוק לברק? לא איך הוא נוצר, אלא מאיזו סיבה? אני יוצא מנקודת הנחה שלכל תופעה בטבע יש סיבה.

   

  תשובה: השאלה "למה הטבע זקוק לברק" יוצאת מתוך הנחה שהטבע הוא ישות מודעת, בעלת צרכים ורצונות. הגישה הרציונליסטית, שהאנציקלופדיה מחזיקה בה, גורסת שאין יסוד להנחה זו. תחת זאת, היא מסבירה תופעות על סמך חוקים – חוקי הטבע, המתארים את הטבע כמכלול של תופעות הכפופות לחוקיות שהאדם יכול להבינה ולנסח אותה.

   

  בהקשר הנוכחי, החוקים הרלוונטיים הם חוקי האלקטרוסטטיקה: הדינמיקה הפנימית של העננים גורמת להצטברות מטענים חשמליים שליליים בבסיסיהם. האדמה,

  לעומת זאת, מוגדרת כבעלת פוטנציאל חשמלי אפס, ולכן המטען החשמלי שבבסיס הענן חייב, מתוקפם של חוקי הטבע, לנוע אליה. אין מדובר כאן במין "רצון" שמטען חשמלי מחונן בו, אלא בפועל יוצא של החוק המתאר את מה שמתרחש כאשר נוצר הפרש פוטנציאלים. עם זאת, תנועה זו אינה אפשרית בתחילה, משום שהאוויר מתנגד למעבר מטענים חשמליים דרכו. אבל התנגדות האוויר אינה אינסופית, ולכן עשוי להגיע שלב שבו החוק המחייב את המטען לנוע דרך האוויר גובר על החוק המחייב את האוויר להתנגד למעבר חשמל דרכו. המהפך הזה הוא פועל יוצא של כמות המטען שהצטברה: אם היא די גדולה, החשמל יעבור בכל זאת – בצורת ברק. כאנלוגיה, ראה גומייה פשוטה: חוקי האלסטיות קובעים שהגומייה תתארך אם נמשוך בשני צדדים מנוגדים שלה. אבל אם המשיכה תהיה מספיק חזקה, הגומייה תיקרע. האם המשמעות היא שהטבע זקוק לגומיות קרועות?

   

  לכן: אתה צודק בעמדתך שלכל דבר הקיים או הקורה בטבע יש סיבה. אבל הסיבה הזאת אינה מין רצון שהטבע מחונן בו, אלא כפיפותו של הטבע לחוקיות. ואם תשאל: אם כך, מי קבע את החוקים, ולמה ניסח אותם כפי שהם מנוסחים, ולא אחרת?

   

  לכך יש שתי תשובות כלליות: אנשי הדת אומרים "אלוהים", והצנועים מביניהם מוסיפים שאיננו יכולים לרדת לסוף דעתו. המדענים הרציונליסטיים אומרים, "איננו יודעים זאת" – והלא-צנועים מביניהם מוסיפים, "עדיין".

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן .

   


  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

   

                               לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet 


   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מה הקשר בין ברקים לאלוהים?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים