שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  למי שייכת א"י?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים
  שאלה: אני פלסטיני-ישראלי והייתי רוצה לדעת את העמדה של האנציקלופדיה בשאלה - למי שייכת ארץ ישראל מבחינה היסטורית, ליהודים או לפלסטינאים? מי היה לפני מי?

   

  תשובה: לגולש היקר שלום. הסוגיה שהעלית מורכבת וטעונה, ותשובות לה רבות. ראשית אבהיר כי מבחינת העובדה ההיסטורית הפשוטה ארץ ישראל אינה "שייכת" לאיש, שכן סוגיית השייכות אינה שאלה של עובדה היסטורית, אלא טענה מוסרית, בעלת צביון היסטורי-פוליטי. מכאן שטענות כאלה, והערעורים עליהן, יהיו תלויים בראש ובראשונה בעמדותיו המוסריות והפוליטיות של הטוען ובפרשנות המסוימת שהוא נותן לעובדות ההיסטוריה.

   

  אם נעביר את שאלתך למישור החוק הבינלאומי, הרי שעל פי החלטת החלוקה שקיבלה העצרת הכללית של האו"ם ב-29 בנובמבר 1947, הארץ שייכת לשני העמים,

  והיתה אמורה להתחלק ביניהם. בהמשך, לפי הסכמי שביתת הנשק, הגבולות הסופיים היו אמורים להיקבע במשא ומתן. הסכמי שביתת הנשק נחתמו בין מדינת ישראל לבין המדינות הערביות הגובלות בה, ולא בינה לבין הפלסטינאים, שעדיין לא הוכרו ע"י מדינות ערב כישות בעלת קיום משלה. ב-1993 נחתמו הסכמי אוסלו, בכוונה להניח תשתית למשא ומתן ישיר בין ישראל והפלסטינאים על הסדר קבע. אפשר לראות גם את ההסכמים האלה כחלק ממשפט האומות, אלא שגם הם לא יצאו לפועל, לפחות במובן המו"מ על הסדר קבע.

   

  לגבי שאלתך האחרונה - מי היה לפני מי - לפי התארוך המקראי, ב-1250 לפנה"ס החלו בני ישראל בכיבוש ארץ כנען. על פי מספר ממצאים ארכאולוגיים נראה כי ראשית כניסתם של שבטי ישראל לארץ החלה מעט מוקדם יותר. זהותה היהודית של ארץ ישראל התקיימה עד לכישלון מרד בר כוכבא (136 לספירה), אולם גם בשנים לאחר כן נותרו תושבים יהודים בארץ.

   

  קביעת מועד הופעתם של הפלסטינאים כתושבי ארץ ישראל מורכבת מעט יותר, משום שהיא מעורבת בהגדרה השנויה במחלוקת - מיהו פלסטיני? אם נקבע לצורך העניין כי כיוונת את שאלתך לערבים ככלל, נאמר כי בשנת 636 לספירה הגיעו צבאות המוסלמים לשערי ארץ ישראל, במסגרת מסעות הכיבוש של הח'ליף עומר ה-1. עד שנת 640 נשלם כיבוש הארץ בידי המוסלמים, ומאותה עת נכללו בני האומה הערבית בין תושביה של ארץ ישראל. עם זאת אציין כי ישנם חוקרים המצביעים על קשר בין העם הפלסטיני של זמננו לשבטים הכנעניים (שהתאסלמו מאוחר יותר בהשפעת הכובשים הערבים) אשר אכלסו את הארץ קודם לכיבוש היהודי, אולם לטענה זו אין סימוכין רבים.

   

  הסוגיה כולה מורכבת מאוד, כאמור, ונכתבו עליה הררי ספרים. בין השאלות הקשות שקצרה היריעה מלעסוק בהן כאן אציין, לדוגמה, את השאלה מה הם גבולותיה המדויקים של ארץ ישראל; החל ממתי אפשר להצביע על קיומו של עם פלסטיני כישות נפרדת משאר העמים הערביים במזרח התיכון; הייתכן שחלק משמעותי מהפלסטינאים דהיום הם צאצאי היהודים שישבו בארץ, והתאסלמו עם כיבושה בידי הערבים; ועוד כהנה וכהנה.

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן .

   


  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

   

                               לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet 


   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים