שתף קטע נבחר

קצינים לשטרן: אסור לאבד את בני הישיבות

זעם ההסדרניקים התעורר בעקבות הפרסום ב-ynet שצה"ל יפתח רק מחלקות מעורבות בחטיבת הצנחנים. גורמים בצנחנים מותחים ביקורת על יוזמת שטרן: "היה ראוי לבדוק תחילה כמה מהמתגייסים מוכנים לשרת במחלקה מעורבת". ועוד מתברר: בחלק מהישיבות, כמו עתניאל, בכלל בעד מחלקות מעורבות

קצינים בכירים בצה"ל קוראים לראש אגף משאבי אנוש, האלוף אלעזר שטרן, לשנות את החלטתו ולפתוח בגיוס הקרוב מחלקה הומוגנית המיועדת לבני ישיבות ההסדר, זאת בעקבות הפרסום הבוקר ב-ynet כי צה"ל מתכוון, לראשונה, לפתוח מחלקות מעורבות בלבד בחטיבה הנחשבת למעוז בני הישיבות.

 

"היה ראוי לבדוק תחילה כמה מהמתגייסים מוכנים לשרת במחלקה הטרוגנית, אם אכן רבים לא מסוגלים לשלב זה למהלך, הרי נכון לאפשר להם להיות במחלקה נפרדת", אומר קצין בחטיבה הצנחנים, "אסור לנו בשום פנים ואופן לאבד את בני הישיבות, הם חלק בלתי נפרד מהחטיבה ואף מובילים בה".

 

יש לציין כי בני ישיבות הסדר שמבקשים להגיע ליחידות המובחרות (סיירת צנחנים, מגלן, עורב והנדסה), מוותרים על האפשרות להיות במחלקה הומגנית ומצטרפים לגיבוש ליחידות אלה, אולם עשרות אחרים, שמעדיפים את המחלקה הנפרדת, מצהירים על כך עוד לפני הגיוס.

 

"פרץ, אל תפגע במפעל המפואר" 

במקביל, שיגר הבוקר ח"כ אליהו גבאי (מפד"ל-האיחוד הלאומי) לשר הביטחון עמיר פרץ מכתב דחוף בנושא. "אסור לפגוע במפעל המפואר של ישיבות ההסדר", אמר. הוא ציין כי "בתקופה של אי יציבות חברתית ומתחים פנימיים ובזמן שמתרבים המשתמטים משירות צבאי החובה ובמילואים, יש לעשות הכל כדי שתלמידי ההסדר, בעלי המוטיבציה הגבוהה ימשיכו לתרום ליחידות המובחרות ביותר".

 

ביטול המחלקה ההומגנית בחטיבת הצנחנים היא רצון להקטין את המחלקות הללו בצבא בגיוס זה. גורמים בצה"ל ציינו כי ישנה הידברות מול ראשי הישיבות ההסדר, על מנת להגיע לפתרון. האלוף אלעזר שטרן השוהה בחו"ל, צפוי לחזור ארצה בעוד יומיים ולדון בנושא.

 

מחלקה מעורבת? יש גם ישיבות בעד

מבדיקת ynet עולה כי ביחידות מסוימות כבר מיושם בשטח המהלך שהוביל האלוף אלעזר שטרן, ובני ישיבות רבים כבר משרתים במחלקות מעורבות, ואף בתמיכת הרבנים.

 

בחלק מישיבות ההסדר הפנימו בשנים האחרונות כי לשירות במחלקות רגילות יש גם לא מעט יתרונות, ולפיכך ההחלטה על המתכונת נתונה כיום בידי כל מתגייס ורבניו.

 

אחד התומכים בעמדה זו הוא ראש ישיבת ההסדר בעתניאל, הרב בני קלמנזון, המסביר כי השירות המשותף מאפשר השפעה חיובית גדולה יותר של החיילים הדתיים על כל מערכות הצבא. "המפגש עם המתגייס שאינו דתי תורמת מאוד לצבא כולו, בעוד הפגיעה בחייל הדתי היא אפסית" טוען הרב קלמנזון. לדבריו ראשי הישיבות הסכימו כי כל ישיבה תוכל לבחור את דרכה, והצבא מבחינתו קיבל כמה תנאים שהציבו, בהם התחייבות שלא לשבץ בני ישיבות ביחידות בהן משרתות חיילות, והקפדה על 10 בני"שים לפחות בכל מחלקה.

 

למרות תמיכתו העקרונית בשיטה, מבהיר ראש ישיבת עתניאל כי הוא רואה בחומרה רבה את המהלך החד צדדי שנחשף הבוקר ב-ynet, אותו הוא מגדיר "כריית בור" מצידו של צה"ל.

 

לדבריו, הפרת ההסכם מצד שלטונות צה"ל הופכת אותו למתנגד גדול עוד יותר מהרבנים שחולקים עליו ושמחזיקים בעמדה המסורתית של ההסדר.

 

"אם מטרת המהלך האחרון שנעשה בצנחנים הייתה ניגוח בין דתיים לשאינם דתיים – צה"ל השיג את המטרה" אומר הרב קלמנזון, "אך שילוב אמיתי ומגע בין בני ישיבות למתגייסים אחרים לא יצאו מכאן". ראש ישיבת עתניאל מדגיש כי למרות הבדלי הגישות בין הרבנים, לא מדובר במחלוקת נחרצת, אלא בשיטות חינוך שונות. "אני מכיר בדעה הנגדית וכמובן שלא מעוניין לשנות אותה", הוא אומר, ומספר כי גם אצלו בישיבה יש שבוחרים במחלקות נפרדות ומקבלים לכך את גיבוי הרבנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הם מובילים בחטיבה"
צילום: ישראל ברדוגו
צילום: חגי אהרון
שטרן. חוזר מחו"ל וידון בנושא
צילום: חגי אהרון
ח"כ גבאי. פנייה לשר הביטחון
צילום: דודי ועקנין
מומלצים