שתף קטע נבחר

קיבוץ הזורע תובע את המינהל להכרה בבעלותו בקרקעות

הקיבוץ פנה לבית המשפט המחוזי בנצרת על מנת שזה יחייב את המינהל להכיר בבעלותו בקרקעות הקיבוץ אשר נרכשו לטענת מייסדיו לפני קום המדינה והועברו כחלק מהתפיסה הסוציאליסטית ללא תמורה לקרן הקיימת לישראל

קיבוץ הזורע הגיש לבית המשפט המחוזי בנצרת תביעה נגד מינהל מקרקעי ישראל. הקיבוץ, באמצעות עורכי הדין יהושע חורש, אורית יולס ונעמה אלעד ממשרד ש.הורביץ ושות', תובע לחייב את המינהל להכיר בזכויותיו הקנייניות בקרקעות הקיבוץ.

 

  מייסדי קיבוץ הזורע טוענים כי מימנו את רכישת קרקעות הקיבוץ מכספם בשנים שלפני קום המדינה. אולם, בהתאם לתפיסה הסוציאליסטית ששררה בקיבוצים ופסלה החזקה פרטית של רכוש, הסכימו המייסדים לרישום הקרן הקיימת לישראל כבעלים של הקרקע ללא תמורה. כיום מבקש הקיבוץ זכויות בעלות מלאות בקרקע, או הכרה בזכויות בהתאם לחוזה חכירה לדורות.

 

בארי הולצמן, יו"ר עמותת אדמתי, המייצגת 140 קיבוצים ומושבים במאבק על זכויותיהם בקרקע, מסר שהתביעה שהגיש הזורע מהווה מקרה מבחן לישובים ברחבי הארץ שנמצאים במצב דומה. במישור הציבורי והתקשורתי אמר הולצמן "שולטים הפופוליזם והדה-לגיטימציה שנעשה בשנים האחרונות להתיישבות הכפרית. רק בישראל ישובים שהשקיעו כספים ברכישת הקרקע, השביחו אותה ושמרו עליה מוצגים כשודדי הקרקעות." 

 

התביעה הוגשה כחלק ממאבק רחב שמנהלים 140 קיבוצים ומושבים להכרה בזכויותיהם בקרקע. לאחרונה פנו הקיבוצים אל מינהל מקרקעי ישראל והקרן הקיימת בבקשה לפתוח בפניהם את הארכיונים ולאפשר להם לעיין במסמכים הנוגעים לביסוס החזקותיהם בקרקע. באמצעות המסמכים מקווים הפונים כי יצליחו להוכיח את השקעתם ההיסטורית ברכישתה של הקרקע בהשבחתה ובשמירה עליה במשך השנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
דורשים הכרה בבעלותם בקרקעות - אילוסטרציה
צילום: ניב קלדרון
מומלצים