שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  למה השמש נראית גדולה בשקיעה?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים
  שאלה: שאלה שמטרידה אותי זמן רב - מדוע השמש נראית גדולה בעת שקיעה או זריחה וקטנה בצהריים? 

   

  תשובה: לגולשת היקרה שלום. ראשית עלי לציין שתופעה זו מוכרת גם לגבי הירח, הנראה לרוב האנשים גדול יותר כשהוא עולה או שוקע, וקטן יותר כשהוא במרומי השמים. את הניסויים המוצעים להלן כדאי לעשות עם הירח ולא עם השמש , משום שהסתכלות ישירה בשמש, אפילו כשהיא באופק, עלולה להזיק קשות לעיניים.

   

  התשובה לשאלתך פשוטה – זוהי אשליה אופטית. גודלו הממשי של הירח נשאר קבוע כל הזמן, כמובן, אבל גם הגודל הנראה שלו אינו משתנה במרוצת הלילה.

  בסך הכול נדמה לנו שהוא גדול יותר או קטן יותר, משום שמוחנו מתעתע בנו. לגבי המנגנון המדויק של האשליה האופטית, יש חילוקי דעות בין החוקרים, והוצע שפע של תיאוריות להסביר אותו – או מוטב לומר ספקולציות, מפני שהמנגנון המעבד אותות ראייה במוח מסובך במידה שקשה לתארה, ומובן לנו רק בחלקו הקטן, לעת עתה.

    

  אבל את עצם העובדה שמדובר באשליה אופטית ולא בתופעה אובייקטיבית, כל אחד יכול לבדוק. הניסוי הפשוט ביותר הוא צילום: קחי מצלמה, צלמי את הירח העולה (רצוי מעל אופק שטוח, וכדאי מאוד לעשות זאת כשהירח מלא), חכי כמה שעות וצלמי אותו שוב, באותה מצלמה ובאותה חשיפה (צמצם, זום, מהירות תריס וכו'). הדפיסי את התמונות ומדדי בדייקנות את גודל הירח בשתיהן. הפלא ופלא – הוא זהה, משום שמצלמות אינן הולכות שולל אחר אשליות אופטיות. 

   

  את הניסוי הבא לא עשיתי בעצמי, מפני שבגילי המתקדם, אני כבר לא מספיק גמיש. אבל ההצעה שמצאתי באחד מאתרי הרשת נשמעת לי סבירה: עמדי בגבך לירח העולה; התכופפי עמוק; שרבבי את הראש בין הברכיים, וצפי בירח: תראי אותו קטן מכפי שהוא נראה לך כשאת מסתכלת עליו בדרך הרגילה. מסתבר שהתנוחה המשונה הזאת מנטרלת איכשהו את האשליה האופטית. אם תחליטי לנסות זאת, אנא הודיעי לנו מה היתה התוצאה.

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן . 

   


    

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

   

                                לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet  


   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  השקיעה הגיעה, אני גדולה
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  מומלצים